Reklam Alanı
virüsler
Android 0

Android Ve Sahte Virüsler

Android cihazlarda yeni bir virüs tehlikesi ortaya çıktı. Bu tehlike yetişkin içerikli sitelerde yer alan ve zararlı olduğu belli olmayan antivirüs virüsü. Siber suçlular bu kez de yetişkin içerikli sitelerde yer alan antivirüs yazılımları kullanarak android sistemlere zararla yazılımlar bulaştırarak cihazlara büyük zararlar vermektedirler.

“AndroidFakeAV” olarak ortaya çıkan yazılım yetişkin içerik sitesi olan pornhup’un telefon uygulaması gibi görünmektedir. Uygulama android cihazlara indirildiği zaman da virüs alarmı vermekte ve “virüs kontrolü” yapılması uyarısı vermektedir. Bütün işlemlere tamam denildiğinde ise bir tarama olmakta ve bu tarama yararlı gibi görünse de zararlı yazılımın cihaza sızmasıdır.

Zararlı Yazılımın Temizlenmesi

Zararlı yazılımın telefona sızmasından sonra android cihazın tehlikede olduğu mesajı verilerek cihazın çalışması engelleniyor ve zararlı yazılımın temizlenmesi için mevcut antivirüs yazılımının ücretli olarak yükseltilmesi isteniyor.

Mevcut güvenlik yazılımının yükseltme işleminin ücreti olarak ise 100 dolar ücret isteniyor. Bu virüslerden korunmak için de cihazların verilerinin yedeklenerek kullanılması ve mutlaka mobil güvenlik yazılımları kullanılması gerekmektedir.

 

Abdullah YANARATEŞ {Abdullah YANARATEŞ}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.