Android’de Flash Player Virüsü
ÇözümNet 1

Android’de Flash Player Virüsü

Androis, Linux çekirdeğini kullanan bir işletim sistemi olup temel olarak dokunmatik ekran cihazlar için tasarlanmıştır. Android özelliği ilk zamanlar sadece telefonların bir özelliği olsa da günümüzde tabletler, televizyonlar gibi birçok üründe kullanılmaktadır.

Son zamanlardaki yaşanan güvenlik açıkları ve bu açıkların hacker grupları tarafından paylaşım ağlarına eklenmesiyle adroid özelliği bulunan cihazlarda değişik virüsler tehlike oluşturmaktadır. Uygulamalarda gerçekleşen otomatik güncelleştirmeler ile cihazlara virüs bulaşabilmektedir.

Son zamanlarda ise, Androis telefonları hedef alan ve Flash Player güncellemesi şeklinde ortaya çıkan Android Truva atı virüsü tespit edildi.   Verilen izinler ise, siber saldırganın, kullanıcının eylemlerini taklit etmesini ve kullanıcının istediklerini gösterebilmesini sağlıyor.

Virüsten Kurtulma Yolları

Sahte Flash Player güncellemesiyle cihaza bulaşan virüsün cihazı etkileyip etkilemediğini anlamak ise çok basittir. Erişilebilirlik menüsünden hizmetler menüsünde “pil tasarrufu” seçeneği bulunmaktadır. Bu durumlarda, güvenlik yazılımı ile bu seçenek silinmelidir. Veya ayarlardan uygulama yöneticisi sayfasına giderek Flash Player isimli uygulama cihazdan silinmelidir.

Bu virüslerin cihaza bulaşmasını engellemek için ise, yalnızca güvenilir kaynaklardan dosya yüklenmelidir. Örneğin Adobe Flah Player uygulaması sadece Adobe’un sitesinden indirilebilir.

 

Alişan Karahali {Alişan Karahali}

“Android’de Flash Player Virüsü” üzerine 1 yorum

  1. Ebru dedi ki:

    Bıkmıştım bu viruslerden kolayca kurtuldum çok iyi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.