virüsler
İnternet 0

Virüsler İle Baş Etmenin Yolu

Bilgisayar virüsleri, kullanıcıların izni ya da bilgisi dışında bilgisayarın çalışma şeklini değiştirmek veya bilgisayarda sahip olunan dosyalarda çeşitli değişikliklere sebep olmak için oluşturulmuş kötücül yazılımlar olarak bilinir. Bilgisayar ve türevi çeşitli teknolojik ürünlerde sık kullanılan programlar işlerimizi kolaylaştırdığı gibi programlarda bulunan güvenlik açıkları hackerler için uğraş alanı oluşturmaktadır. Oluşturdukları farklı virüslerle kendi başarılarını ortaya koymayı amaçlayan hackerlerin yeni geliştirdiği bir yöntem de Spora adını verdikleri bir fidye virüs programıdır.

Spora Fidye Virüsün Yayılması İçin Kullanılan Yöntem

Hackerlerin kullandığı fidye virüs programı internet tarayıcısı Google Crome’da bulunan açıktan faydalanılarak kullanıcılara ulaştırılmaktadır. Web sitelerindeki yazıların okunmaz hale getirildiği bir taktikle sorunun giderilmesi için hackerler tarafında Chrome font adını verdikleri yazı tipi kurulumunun sağlanması önerilmektedir. Bu sahte yazı tipi kurulumu gerçekleştiği andan itibaren bilgisayarda yer alan dosyalar şifrelenir ve bu durumdan kurtulmak için virüsü bulaştıran kişi tarafından para talep edilebilir.

Fidye Virüsten Korunmanın Yolu Nedir?

Spora fidye virüsü, piyasada yer alan antivirüs programlarının çoğu tarafından fark edilememektedir. Bu sebeple bilgisayar kullanıcılarının tek çözümü daha dikkatli olmaları ve hakkında bilgi edinmedikleri herhangi bir programı bilgisayarlarına indirmemeleridir. Bu virüs için kullanıcıların işini kolaylaştıracak bir bilgi de Google Crome’un indirmek istediği eklentiyi .exe formatında indirmediği bilgisidir. Crome herhangi bir eklenti indirmek istediğinde mağazadan otomatik indirme gerçekleştirmektedir.

Abdullah YANARATEŞ {Abdullah YANARATEŞ}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.