Blog

Klavyede TL İşareti ₺ Nasıl Yapılır?

TL işareti veya TL simgesi windows ve mac işletim sistemlerinde farklı tuş kombinasyonu kullanılarak yapılmaktadır. Şayet özellikle sahip olduğunuz Windows işletim sistemli bilgisayarınızda tl simgesini klavye kullanarak yapamıyorsanız küçük bir program indirerek artık yapabilirsiniz.

Dünya para birimleri arasında Türk Lirasının bilinirliğini artırmak için 2011 yılında TL simgesi tasarım yarışması düzenlenmiştir. Yarışma sonunda 2010 Mart ayında birinci olan tasarım TL simgesi olarak kullanılmak üzere tüm piyasaya duyurulmuştur.

Dijital ortamlarda kullanılabilmesi için tüm bilgisayar ve mobil cihaz işletim sistemlerinde kullanılabilecek şekilde düzenlenmiştir. Türk Lirasının simgesinin değiştirilmesindeki amaç uluslararası ekonomi piyasasında Türk Lirasının tanınır olmasını ve milli paramızın itibarının artırılmasını sağlamaktır.

TL İşareti Kopyala ₺

En basit yöntem ise kopyala yapıştır yöntemidir. Yukarıdaki kopyala butonunu kullanarak tl simgesini istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Windows işletim sistemli bilgisayarlarda TL işaretini Ctrl+C yani kopyala ve Ctrl+V yapıştır tuş kombinasyonu kullanarak istediğiniz yerlerde kullanabilirsiniz.

Bilgisayar Klavyesinde TL Simgesinin Yapılışı

Türk Lirası için yeni simge (₺) kullanılmaya başlandıktan sonra, yazı işlerinde simgenin klavyeden nasıl oluşturulacağı birçok kişi tarafından bilinmediği için insanlar bu simgeyi yapmakta zorlanmışlardır. Yeni üretilen klavyelerde TL simgesi bulunmakta ve insanlar rahatlıkla kullanabilmektedir. TL simgesini yapabilmek için öncelikle bilgisayarınıza TCMB internet sitesinde bulunan yazı tiplerinin indirilmesi gerekiyor. Bilgisayara yüklenen yazı tipleri arasında TL simgesi (₺) yerini almış oluyor.

Yapılan yazışmalarda bu simgeyi yapabilmek için Windows işletim sistemlerinden ALTGR+T tuşlarına birlikte bastığınızda simge oluşacaktır. Mac işletim sistemlerinde ise ALT Option+T tuşlarına basmanız yeterlidir. Bilgisayar klavyelerinde simgenin oluşturulabilmesi için bilgisayar yazı karakterleri alanında güncelleme yapılması ve Unicode yazı karakterleri güncel versiyonunun yüklenmesine ihtiyaç duyulacaktır. Windows ve diğer işletim sistemleri birçok cihazda otomatik güncelleme yapacak ve ₺ simgesinin de bulunduğu birçok yeni simgeyi kütüphaneye yükleyecektir.

Android İşletim Sistemlerinde TL Simgesi

Mobil cihazlarda kullanılan android işletim sistemlerinin güncellenen versiyonlarında, TL işareti yapmak için android klavyesi simgeler bölümünde ₺ işareti bulunmaktadır. Para birimi belirtilmesi gereken yazı ve mesajlarda bu simge kullanılarak Türk Lirası olduğu belirtilebilir. Yine Android klavyelerinde ALTGR+T tuşlarına birlikte basıldığında da TL (₺) simgesi yazı bölümüne eklenecektir. TL işareti yapımı bulunmayan Android ve IOS işletim sistemi kullanan mobil cihazlarda en pratik yöntem kopyala yapıştır yöntemidir. Cihazınızın güncellemelerini aktif ederek yeni simgenin güncelleme olarak yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

TL (₺) İşaretinin Anlamı

₺ TL İşareti Nasıl Yapılır
₺ TL İşareti Nasıl Yapılır

2011 yılında Türk Lirasının itibarını artırmak için simge tasarım yarışması sonucunda belirlenen, yarı çıpa şeklindeki L harfine benzer küçük T harfi yukarıya doğru iki küçük çizgili bir simgenin kullanılmasına karar verilmiştir. Simge üzerindeki tüm çizgilerin bir anlamı bulunmaktadır. Hafif eğik çift çizginin doğu ve batı köprüsü olduğu, istikrarı temsil ettiği, çıpa şeklinin ise güveni ve yükselişi temsil ettiği belirtilmiştir. 2012 yılından itibaren uluslararası alanda Türk Lirasının resmi simgesi olarak kullanılmaya başlanılmıştır.

World Programında TL

Windows işletim sisteminin Vista ve Server 2008 sonrası sürümler için Microsoft güncelleme paketlerinin indirilmesi gerekiyor. KB2739286 güncelleme dosyası yüklendikten sonra bilgisayarlarda ALTGR+T tuşu sayesinde TL simgesi kolaylıkla yapılabilmektedir. Bazı işletim sistemlerinde ₺ işaretini oluşturabilmek için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının sitesinden güncelleme dosyalarının indirilmesi gerekmektedir. Güncelleme yüklendikten sonra tüm mobil cihazlarda da TL (₺) simgesini rahatlıkla ekleyebileceksiniz.

Karakter Eşlemi

₺ TL İşareti Nasıl Yapılır
₺ TL İşareti Nasıl Yapılır

Kullanmış olduğunuz bilgisayarınızda gerekli güncellemeyi yaptıktan sonra, bilgisayarım / donatılar / karakter eşlemi seçenekleri bölümündeki arama alanına U+20BA kodu yazılır ve TL simgesinin oluştuğu görülür. Bu işlem yapıldıktan sonra klavyenizi kullanarak ₺ simgesini istediğiniz yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bilgisayar ve mobil cihazlarda Unicode 6.2 desteği bulunmalıdır. Bu destek bulunmayan cihazlarda simge yapılmayacaktır. Güncellemeler ile bu desteğin yüklenmesi sağlanabilir. Bazı cihazların kendi özelliklerinden kaynaklı olarak, klavye üzerinde gösterilen ₺ simgesini yazmak mümkün olamamaktadır. Bunun en büyük nedeni istenilen güncellemenin yapılmamış olmasıdır. Birçok kullanıcı başka yerde kullanılan TL İşaretini kopyalamakta ve ihtiyaç duyduğu yere yapıştırarak kullanmaktadır.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Tl simgesini elbette kullanmamız gerekir ve bence hayatın bir çok alanında kullanıyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu