BlogGündemSosyal Medya

Klavyede ∞ Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlerle klavye kullanılarak Mac ve Windows bilgisayarlarda Sonsuzluk Sembolü (sonsuzluk işareti), sonsuzluk, lemniskat eğrisi, sonsuzluk isareti word ve excel gibi office programlarında nasıl yapılır, iPhone cep telefonlarında ve Android işletim sistemi telefonlarda nasıl yapılır onu paylaşacağız.

Ayrıca bilgisayarlarda Word ve Excel gibi office programlarında sonsuzluk emojisi klavye kısa yol tuşlarını kullanarak nasıl yapılır değineceğiz.

Sonsuzluk emojisini ister instagram da, ister Facebook, Twitter yada TikTok gibi sosyal medya uygulamalarında yada whatsapp gibi mesajlaşma uygulamalarında kopyala yapıştır yaparak istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Sonsuzluk İşareti Kopyala ∞ ∞ ∞

Sonsuzluk İşaretini bilgisayarda yada cep telefonlarınızda kullanmak istiyorsanız kopyala yapıştır yöntemini kullanabilirsiniz. Sonsuzluk işareti kopyala ve yapıştır

sonsuzluk isareti
sonsuzluk

Sonsuzluk Sembolü (Sonsuzluk İşareti) Nedir? (∞)

Sonsuzluk işareti, bir matematik sembolü olarak ortaya çıkmıştır ve birçok matematik konusu içerisinde sonsuzluk kavramını belirtmek için kullanılır. Yani matematik alanında kullanılan ifadelerin sonsuzluk ve ebediyetini göstermek için kullanılır.

Yan yatmış sekiz olarak bilindiği gibi lemniskat eğrisi adıyla da bilinmektedir. 1655 yılında ortaya çıktığı bilinen sonsuzluk işareti kullanım amacı doğrultusunda farklı anlamlar için de kullanılmıştır. Antik kültür medeniyetlerinde ise sonsuzluk kavramı bir matematik sembolü olmakla birlikte üzerine farklı anlamlar yüklenerek kelimenin felsefik yönüne de inilerek zamanın filozofları ve bilim adamları tarafından ilgilenilmiş ve kelimenin anlamı üzerine fikirler yürütülmüştür.

Her şeyin bir sonu olduğunu hepimiz biliyoruz. Buna rağmen bazı güzel şeylerin sonsuza dek sürmesi her insanın dileği oluyor. Bunu göstermek için ise insanlar farklı yollar bulmuşlardır ve bu yollardan biri de sonsuzluk işaretidir.

Sonsuzluk İşareti Ne Amaçla Kullanılır?

Sonsuza dek sürecek anlamında kullanılan sonsuzluk işareti genellikle bir tarihin ya da bir olgunun yerine kullanılır. Örneğin 05.12.2018 – ∞ şeklinde kullanıldığında belirtilen tarihten itibaren sonsuza kadar süreceği anlamı çıkar. Bunun dışında insanlar arasında sonsuz aşk, sonsuz sevgi gibi anlamları içermesi açısından çok fazla kullanılan ve göz önüne çıkan bir sembol olmuştur. Tarihte sevilen ve örnek alınan insanların ölüm yıl dönümlerinde de kişiyi anmak için sıklıkla sonsuzluk sembolünü görmek mümkündür.

Sonsuzluk İşareti ∞ Nasıl Yapılır
Sonsuzluk İşareti ∞ Nasıl Yapılır

Örneğin 1881 – 193∞ tarihlerinde görüldüğü gibi verilen yıllar arasında yaşamış olan büyük kişinin o yıllar içinde de sevilip sayıldığı ve sonsuza dek sevilip sayılacağı anlamını çıkarmak mümkündür. İnsanlar evlenirken, özel günler için hediye hazırlarken de sıklıkla sonsuzluk simgesi içerikli ürünlere, yazılara ya da hediyelere yönelirler. Bu da karşımızdaki insanı ne kadar çok sevdiğimizi gösterir ve sonsuza dek sevmeye devam edeceğimiz anlamına gelir.

Windows: Bilgisayar Klavyesi Üzerinden Sonsuzluk Sembolü Nasıl Yapılır?

Birinci Yöntem: Sonsuzluk sembolünü kullanmak istediğimizde Windows işletim sistemli bir bilgisayar klavyesinden Alt tuşuna basarak sırasıyla 8734 rakamlarını tuşlamak gerekiyor. Bu işlemi yaparken tüm rakamları yazana kadar Alt tuşuna basılı tutulması gerekiyor. Yani yapılması gereken işlem kısaca Alt+8734 olarak gösterilmiş oluyor.

İkinci Yöntem: Eğer simge çıkmaz ise bilgisayarınızın arama tuşuna basın genel olarak başlat menüsünde ya da onun yanında büyüteç sembolü ile gösterilmektedir. Çıkan arama sekmesine karakter eşlem yazın. Önünüze bir çok karakterin olduğu bir sayfa açılacaktır. Açılan sayfadan gelişmiş görünüm seçeneğini tıklayın. Daha sonra büyüyen sayfanın alt kısmında Unicode’a git diye bir seçenek göreceksiniz.

Oraya 221E kodunu girdiğinizde (∞) sonsuzluk işaretine ulaşmış olacaksınız. Eğer kullandığınız bilgisayar işletim sistemi eski ise Alt+256 tuşlarını girerek de sonsuzluk sembolüne ulaşabilirsiniz. Ayrıca Windows Office programları kullanıyorsanız yani Word ve Excel gibi programlar üzerinden sonsuzluk işaretine ulaşmak istiyorsanız menüye girip ekle ve oradan simge seçeneklerine bastığınızda sonsuzluk simgesine ulaşım mümkündür.

Alt+8734 Kodunu Girdiğinizde Sonsuzluk İşareti Çıkmıyor İse Ne Yapmalısınız: Bazı bilgisayarların işletim sistemi farklılıklarından dolayı Alt+8734 yazdığınızda sonsuzluk işareti çıkmayabilir. Bunun yerine siyah bir üçgen resmi (▲) çıkıyor olabilir. Bunu düzeltmek için yapılabilecek bir takım düzenlemeler vardır. Bunun için bilgisayarınızın arama butonundan karakter eşlem yazarak çıkan sayfadan siyah üçgen ile sonsuzluk işaretinin yerlerini değiştirerek sonsuzluk işaretini Alt+8734 koduyla kullanılabilmesini sağlanabilir.

iPhone Sonsuzluk Sembolü: Telefonlarda sonsuzluk işareti yapmak telefonun markasına göre farklılık göstermektedir. Eğer telefonun markası iPhone ise metin ayarları kullanılarak sonsuzluk sembolü için kısayol eklenebilir. Bunun için öncelik olarak sonsuzluk işareti yani simgesi kopyalanır. Daha sonra sırasıyla Ayarlar sayfasına girilir. Buradan Genel sayfası açılarak Klavye seçeneğine girilir.

Devamında Metin Değişimi bölümüne girerek sağ üst köşesinde bulunan + tuşuna basılır. Önceden kopyalamış olduğunuz sonsuzluk işareti ifade bölümüne yapıştırılır. Kestirme bölümüne sonsuzluk işaretine nasıl ulaşmak istiyorsak bunun için bir kısa isim yazılır tercihen “sonsuzluk” yazılabilir. Bu yolu uyguladıktan sonra iPhone telefonunuzun klavyesinden her “sonsuzluk” yazdığınızda ∞ simgesi karşınıza çıkacaktır. Bunun kolay yolu olarak ise internet üzerinden bulduğunuz simgeyi kopyala yapıştır yöntemiyle kullanmaktır.

Sonsuzluk İşareti ∞ Nasıl Yapılır

Cep Telefonlarında Sonsuzluk

Eğer telefonunuz android diye tabir edilen işletim sistemine sahipse yani LG, Samsung, Sony, Huawei, HTC, Xiaomi, Vestel ve bu tarz markalı android telefonlardan birini kullanıyorsanız sonsuzluk işareti için herhangi bir kısayol bulunmamaktadır. Android telefon kullanıcısı iseniz ve sonsuzluk simgesini çok kullanıyorsanız simgeye kolay ulaşım sağlamak için notlar bölümüne ya da mesajlar bölümüne sonsuzluk simgesini kopyalayıp oradan kopyala yapıştır yaparak kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bunun dışında bir kez kopyalamış olduğunuz sonsuzluk simgesine silmediğiniz takdirde pano bölümünden de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Mac Bilgisayarlarda Sonsuzluk

Windows işletim sistemli bilgisayarlarda sonsuzluk işaretinin nasıl yapılacağından yukarıda ki alt başlıklarda bahsetmiştik. Peki, mac bilgisayarlarda yani MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda sonsuzluk işareti nasıl uygulanır? Mac bilgisayarınızda klavye üzerindeki option ve 5 tuşlarına aynı anda basarak sonsuzluk işareti yapmak mümkündür. Kısayol olarak Option+5 komutu kullanılmalıdır.

Ayrcıa En Güzel Sonsuzluk İşareti Resimleri konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz…

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu