Kapat
Windows 10 Sıfırlama Nasıl Yapılır
ÇözümNet 61 views 0

Windows 10 Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Artık Windows 10 işletim sistemi yüklü bilgisayarınıza format atmak istediğinizde servise gitmenize ve ücret ödemenize gerek yok. Windows 8 ve Windows 10 yüklü bilgisayarınızı herhangi bir kurulum CD’sine ihtiyaç duymadan sıfırlayabilir ve yeniden yükleyebilirsiniz. Windows 10 Sıfırlama işlemi 2 farklı şekilde yapılabiliyor. Dilerseniz bilgisayarınızı ilk aldığınız günkü haline döndürebilir (fabrika ayarları) ya da sadece Windows ayarlarını sıfırlayarak, yüzeysel bir temizlik yapıp daha stabil çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Windows 10 Sıfırlama

Windows 10’u sıfırlamak için “Kurtarma Seçenekleri” bölümüne girerek işlemlere başlayabiliriz.


Bunun için Başlat Menüsü > Ayarlar’a tıklayın. Açılan pencerede “Güncelleştirme ve Güvenlik” kısmını bulun. Bu ekranın sol tarafında “Kurtarma” tıklayın.

“Kurtarma” penceresinde bilgisayarınızı Sıfırlamak ve temizlemek için 2 seçenek göreceksiniz.

Birincisi “Bu bilgisayarı sıfırla” başlığı, ikincisi ise “Diğer kurtarma seçenekleri” başlığı altında temiz Windows kurulumunun nasıl yapılacağı bölümüdür. Şimdi bu bölümleri açıklayalım.

Windows 10 “Bu bilgisayarı sıfırla” Seçeneği

Bu seçenek, Windows’un içindeki programlarınız dâhil her şeyi silebileceğiniz seçenektir. Silme işlemi ardından Windows’un yeniden yüklemesi yapılır. Diğer bir tanımla format atmak istiyorsanız bu seçimi yapmalısınız.

“Başlayın” butonuna tıkladıktan sonra. Size 2 seçenek sunacak;

  1. Dosyalarımı sakla“ masaüstü ve belgelerim klasörlerinde bulunan dosyalarınıza dokunmaz ama program ve ayarlarınız silinecektir.
  2. “Her şeyi kaldır” seçeneği tıklarsanız kişisel dosyalarınız da dahil olmak üzere Windows’u tamamen siler. Bilgisayarınızda hard diskin birden fazla bölümü varsa sadece Windows’un kurulu olduğu C: sürücüsünü seçebilirsiniz. Diskin diğer kısımlarına dokunmayacaktır.

Son ekranda “Sıfırla” tuşuna bastıktan sonra format başlayacak ve temiz Windows kurulacaktır. Bu andan itibaren müdahale etmenize gerek yoktur.

Windows 10 “Diğer kurtarma seçenekleri”

Hali hazırda kurulu olan Windows’un arka plandaki sistem dosyalarında sakladığı ayarlarınız, programlarınız vb. bunlar temizlenir. Yani sadece yüzeysel bir temizlik yapılmış olur. İşletim sistemi komple silinip yeniden yüklenmez.

Bu seçenek ile Windows’u sıfırlamak istediğinizde sizi ilk olarak “Windows Defender Güvenlik Merkezi” penceresine yönlendirecek.

Daha önce yüklemiş olduğunuz programların silineceği ve yeniden yüklemeniz gerektiği size hatırlatan bir ekran geliyor. Burayı “Evet” diyerek geçiniz.

“Yeni başlangıç” penceresinde sıfırlama işleminin yaklaşık 20 dk. süreceği ifade edilir. Bu işlem sonucunda sadece Windows’da yüzeysel bir temizlik yapılacaktır. Kişisel dosyalarınızı silmez.

Sonraki ekranda hali hazırda bilgisayarınızda yüklü olan programlar listesi gelir, bu programlar silinecektir.

Uyarı: Eğer notebook cihazınızda bu işlemleri yapacaksanız şarj adaptörünü takmayı unutmayınız. Bilgisayarınız kapanırsa dosyalarınız zarar görebilir.

Windows 10 Sıfırlama Kısayolu

Windows 10’a format atmak için yukarıdaki aşamaları uygulayabileceğiniz gibi ayrıca bir de kısayol bulunmaktadır.

Klavye üzerindeki “Shift” tuşuna basılı tutarken bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yukarıda anlattığımız gibi “Kurtarma Seçenekleri”nin olduğu bölüm karşınıza çıkacak. “Sorun gider” bölümüne tıkladıktan sonra “Bu bilgisayarı sıfırla” diyerek Windows 10 sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.