Blog

[%100] Ağda Kayıtlı Değil Hatası Nedir? Nasıl Çözülür?

Mobil kullanıcılar tarafından sıklıkla karşılaşılan ve ciddi anlamda da can sıkıcı olabilecek sorunlardan birisi ağda kayıtlı değil hatası sorunudur. Bu hata alındığında kullanılan telefonlar neredeyse kullanılamaz hale gelirken, iletişimde kesilir.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası Nedir?

Ağda kayıtlı değil hatası, mobil kullanıcıların sıklıkta karşılaştığı bir sorundur. Bu hata telefonu kullanılamaz hale getirirken, iletişimde de kopmalara sebep olur. Bu hatanın yaşanması, telefon kullanıcılarını büyük sıkıntılara sokar.

agda kayitli degil
ağda kayıtlı değil

Ağda Kayıtlı Değil Hatasının Çözümü Nedir?

Ağda kayıtlı değil hatası, daha çok orijinal olmayan ya da IMEI numarası kopyalanmış cihazlarda meydana gelir. İkinci el telefon alımlarında sıklıkla rastlanılan bu durumu yaşamamak için telefon alırken güvenilir yerleri tercih ederek telefon alımı yapılmalıdır.

Ağda Kayıtlı Değil Hatasında Ağ Operatörü Seçimi Etkili midir?

Alınan telefon için telefon operatörünün yanlış olarak seçilmesi ya da anlık olarak yaşanan bir hatadan dolayı ağda kayıtlı değil hatası oluşabilir. Böyle bir durumu düzelterek, telefonu tekrar kullanılabilir bir hale getirmek için bu hatanın düzeltilmesi gerekir. Bunun için hemen her telefonda kullanılan bir yöntem uygulanır.

Ağda kayıtlı değil hatasını gidermek için telefonun ayarlar menüsüne girilmeli, buradan bağlantılar bölümüne giriş yapılmalıdır. Daha sonra diğer ağlar menüsü altında yer alan mobil ağlar menüsünden seçim yapılarak, ağ operatörleri bölümüne giriş yapılır.

Bu bölümde hizmet veren mobil operatörlerin listesi yer alır. Burada hizmet alınan mobil operatör hangisi isen o seçim yapılmalıdır. Yapılan seçimin ardından, 10 veya 15 dakika bir süre telefonun eski haline gelmesi beklenmesi gerekir. Bekleme sonrası telefon düzelmişse bir işlem yapmaya gerek yoktur. Fakat bekleme sonrası telefonda bir değişim yoksa telefon yeniden başlatılmalıdır.

Ağda Kayıtlı Değil Hatasında IMEI Kontrolü Yapmak Çözüm Olur Mu?

Ağda kayıtlı değil hatasında operatör seçimi çözüm olmaz ise, IMEI kontrolü yöntemi uygulanmalıdır. Bu yöntemi uygulamak için *#06# tuşlarına basılarak telefonun IMEI numarası öğrenilmeli, ardından E-Devlet uygulamasına giriş yapılarak, IMEI sorgulaması yapılması gerekir.

Bu sorgulama ile IMEI numaranızın kopyalanmış olup olmadığını öğrenerek, yaşanabilecek durumlar için önlem alabilirsiniz. Eğer IMEI numaranız kopyalanmış ise bu durum, ağda kayıtlı değil hatasına da neden olabilir. IMEI numaranız kopyalanmış ise gerekli mercilere bildirimde bulunarak kendi telefonunuzun tekrar aktif ve çalışır hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Ağda Kayıtlı Değil Hatasında Sim Kart Hatası Etkili Olur mu?

Ağda kayıtlı değil hatasında sim kartın yerinden oynaması, sim kartın devre dışı kalması gibi etkenler bu hatada etkili olmuş olabilir.

Ağda Kayıtlı Değil Hatasında Sim Kart Hatasının Çözüm Yolu Nedir?

  • Sim kart ile ilgili yaşanacak problemler şunlar yapılarak çözümlenebilir.
  • -Sim kart çıkarılarak yerine tekrardan takarak sorunu halledebilirsiniz.
  • -Arkadaşınızın sim kartını deneyerek sorunun kaynağını öğrenebilirsiniz.
  • -Operatör değişikliği veya hattın yasal sahibi tarafından sim kartın değiştirilmesi nedenleriyle sim kart devre dışı kalabilir.

Bu gibi çözüm yollarını deneyerek, sim karttan kaynaklanan ağda kayıtlı değil hatasını çözebilirsiniz.

Ağda Kayıtlı Değil Hatasında Flashlama Etkili Olur Mu?

Ağda kayıtlı değil hatasında kullanabilecek olan flashlama, root yetkisi olan android telefonlar için yapılabilecek bir işlemdir. Teknik bilgisi olmayan uzman olmayan kişiler tarafından bu işlem yapılmamalıdır. Bu işlem ile telefon üzerinde çalışan işletim sistemi yeniden kurulur ve hata sistemden kaynaklı ortaya çıkan bir sorun ise bu sorun giderilmiş olur.

Ağda Kayıtlı Değil Hatasında Operatör Etkili Olur Mu?

Ağda kayıtlı değil hatasında sebep olan hatalardan birisi de operatör kaynaklı sorunlardır. Çeşitli doğal ve insani felaketlerde ağda kayıtlı değil hatası sık olarak görülür. Buradaki sorun operatörden kaynaklı olarak ta yaşanmış olabilir. 

Cep telefonu IMEI numarası nasıl öğrenilir konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu