Blog

Access Point Nedir?

access point nedir? Sorusunu, Türkçe ifadesi ile ‘erişim’ noktası olarak ifade edebiliriz. Şöyle ki, çok sayıda bilgisayara sahip ortamı, akıllı mobil cihazlar veya tabletleri, kısacası internet erişimi sağlanabilen tüm elektronik cihazları İnternet’e bağlanmasını sağlayan ortak addır

Access Point cihazı günümüzde çok kablolu olan İnternet’i, kablosuz bağlantılara dönüştürmeye yaramaktadır. Access Point, ayrıca bu özelliğinin yanı sıra repeater özelliği de bulunmaktadır. Yani bu özellik sayesinde İnternet’in konum itibariyle uzak kalan noktalarına da erişimi sağlamaktadır. Bu sayede kablo kirliliğini de ortadan kaldırarak, pratik bir alternatif sunuyor.

Access Point cihazları iç mekân ve dış mekan için ayrı bir şekilde üretilmektedir. Yani dış mekânlar için olası kötü hava koşullarına karşı, sinyal konusunda kötü etkilenmemesi açısından daha farklı ve dayanıklı üretiliyor. Hatta buna özel çalışma prensibi de dâhildir. Ayrıca bakınız: freedos nedir?

Access Point Nedir, Ne İşe Yarar?

Access Point cihazları oldukça kullanışlı olmasından dolayı birçok görevi üstlenebilirler.

Access Point cihazları yararları şu şekildedir;

  • Modem veya switch üzerinden alınan kabloları İnternet bağlantısı ile kablosuz bir şekilde sağlar,
  • Kablosuz ağ bağlantısı çekmeyen veya olmayan konumlarda, ağ bağlantısını sağlar,
  • Belli ayarlarının yapılmasıyla birlikte, ağ sinyalini ciddi anlamda güçlendirir,
  • Güçlü ağ bağlantısı ile kesintisiz İnternet keyfi sunar,

Bu sayede ekstra ücret ödenmesine gerek kalmadan, hızlı bir İnternet hizmeti sunar.

access point nedir

Access Point Nasıl Bağlanır?

Kurulum mantığı da kullanımı gibi oldukça basittir. Hatta tıpkı ADSL kurulumuna benzer diyebiliriz. İlk olarak Access Point cihazı, Ethernet kablosuyla desteklenmelidir. Ardından cihaz devreye girerek, sinyal gücü genişleyecektir. Bu sayede ev, okul veya tüm yaşam alanlarında daha hızlı bir İnternet deneyimi sunar. Access Point cihazı, güç adaptörüne bağlayarak, çalıştırıyoruz. Eksiksiz bir şekilde uygulandığında güçlü sinyal rahatlıkla fark edilmektedir.

Ayrıca cihazın kontrol altına alınabilmek özelliği de bulunmaktadır. Bunun için İnternet ağı şifrelenebilir ve Access Point cihazın ara yüzüne erişim zorlanabilir. Bu yüzden bu detay atlatılmadan, şifreleme detayı mutlaka yapılmalıdır. Bu sayede hem güvenli hem de hızlı bir İnternet’in keyfi sürülebilir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu