Kapat
Akıllı Giyinmenin Yolu
İnternet 321 views 0

Akıllı Giyinmenin Yolu

Akıllı Giyinmenin Yolu

Akıllı cihazlar artık hayatımızın her yerinde. Bu tabir sadece bir telefon özelliği değil. Elektronik dünyasının yanı sıra artık giyim konusunda da akıllı giyinmeden bahsediliyor. Manyetizmayı kullanan akıllı kumaşlarla Akıllı Giyinmenin Yolu açıldı.

Akıllı Giyinmenin Yolu

Akıllı Giyinmenin Yolu

Bunu gerçekleştiren Washington Üniversitesi’nin çalışmaları ile manyetik ipliğin güney ve kuzey kutuplarını kullanması mümkün olan bir çalışma kıyafetinin kodlanması, hatta kapıların bu kodlarla açılması mümkün. Özel iplikler hücrelere bölünerek bazı bilgileri saklamaları sağlanmıştır. Söz konusu her hücre de kuzey ve güney manyetik alanları polarize ediyor. Bu şekilde kodlama 0 ve 1’ler gibi gerçekleştirilebiliyor.


Akıllı Giyinmenin Yolu

Akıllı telefonların “manyetometreleri” ile manyetik şeritler üzerindeki kodlar rahatlıkla okunabiliyor. Akıllı kumaşlar üzerine mıknatıslı kalemler ile silgiler kullanılmak suretiyle 2D çizimler yapılabilmekte. Yapılan bu çizimler ise bir manyetometre kumaşın üzerinde gezdirildiği takdirde çözülebiliyor. Görsel açıdan bu çizimleri görüntülemek için manyetik alan dağılımını “interpole” edilmiş ısı haritasına bakılabiliyor.

Akıllı Giyinmenin Yolu

Bu muhteşem özelliğinin yanı sıra söz konusu kumaşlar çok dayanıklı. Yıkanabilir ve kurutulabilir özelliktedir. Bununla birlikte ütü ile 160 derece sıcaklığa kadar ütülenmesi de cabası. Kumaşın içindeki verilerin silinip tekrar programlanması da söz konusudur.

Akıllı Giyinmenin Yolu

Bu kumaşları kullanarak akıllı eldiven geliştiren bilim adamları harika bir ürüne imza attılar. Eldivendeki manyetik hücrelere kod girişi yapılarak akıllı telefonlarla sihirli jestler yapmak mümkün hale geliyor. Giyilebilir teknoloji açısından akıllı kumaşlar, bu tür giyinmenin yaygınlaşması için önem taşıyan bir adım niteliğindedir. Akıllı giyim sayesinde çiplerle gezmeye gerek kalmıyor. Sağlığa zararı hakkında araştırmalar sürüyor.

 

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.