Akıllı Telefonlar

Akıllı Telefonlarda Güncellemeler Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlarda güncellemeler yapmak, telefonunuzun sağlığı ve güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Genellikle yeni gelen güncellemeler otomatik olarak telefonunuza yükleniyor olsa da bazı dönemlerde denetleme yapmanız gerekebilir. Bunun yanında güncellemeleri yüklerken de dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Bizler de bu içeriğimizde akıllı telefonlarda güncellemeler nasıl yapılır sorusunu yanıtlandırarak, güncelleme işlemlerine dair detayları sizlerle paylaşacağız.

Akıllı Telefonlarda Güncellemeler Yapmak

Aktif olarak kullandığımız akıllı telefonlar düzensiz aralıklarla güncelleme alabilmektedirler. Bu güncellemeler genellikle telefonun performansını iyileştirmek veya mevcut güvenlik sorunlarının önüne geçebilmek amacıyla kullanıcılarla paylaşılır. Telefonunuza gelecek olan güncellemeleri görmemeniz veya yüklememeniz halinde ise hem telefonunuzun performansı düşer hem de saldırılara karşı daha açık bir hal alırsınız.

Telefonunuzun işletim sistemi ve donanımları fark etmeksizin çıkış yaptığı tarihten itibaren 3 ile 5 yıl boyunca sürekli olarak güncelleme alacaktır. Genellikle otomatik bir şekilde Wi-Fi ağı üzerinden telefonunuza yüklenen güncellemeler bir veya daha fazla uyarı ile birlikte telefonunuza yüklenmektedir. Ancak bazı durumlarda bu uyarı ekranı gelmemekte, dolayısıyla güncelleme yapılamamaktadır. Bunun için belli aralıklarla güncellemeleri denetlemeniz gerekmektedir.

Akıllı Telefonlarda Güncellemeler Yapmak
Akıllı Telefonlarda Güncellemeler Yapmak

iPhone Yazılım Güncelleme İşlemi

iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda güncellemeler mevcut olduğunda telefonunuza bildirim olarak bir uyarı iletilecektir. Ancak bu içeriği yanlışlıkla kaldırmanız veya görmemeniz halinde güncelleme atılmayacaktır. Bunun önüne geçebilmek ve tüm güncellemeleri denetleyerek en kısa sürede güncelleme işlemini gerçekleştirmek için aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz.

  • Telefonunuzu açın ve menü üzerinden “Ayarlar” uygulamasına girin.
  • En başta yer alan “Genel” sekmesine ilerleyin.
  • Burada bulunan “Yazılım Güncelleme” seçeneğini bulun ve üstüne dokunun.
  • “iOS Güncellemelerini İndir” ve “iOS Güncellemelerini Yükle” seçeneklerini aktif hale getirin.

Bu adımları uyguladıktan sonra telefonunuza herhangi bir güncelleme geldiğinde otomatik olarak yüklenecek ve size bildirim yapılarak uygun bir saatte güncellemenin kurulumu gerçekleştirilecektir. Bu ayarları istediğiniz zaman kapatabilir ve etkin hale getirebilirsiniz. Ancak her zaman etkin olması yeni güncellemeleri alarak telefonunuzu daha sağlıklı tutmanızı sağlayacaktır.

iPhone Yazılım Güncelleme İşlemi
iPhone Yazılım Güncelleme İşlemi

Android Yazılım Güncelleme İşlemi

Android işletim sistemine sahip olan telefonlarda direkt olarak sürüm kontrolü yapma ve güncelleme denetleme seçeneği mevcuttur. Böylece yeni bir güncelleme olup olmadığını istediğiniz zaman kontrol edebilir ve gerekli işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sistem güncellemelerini denetlemek ve yüklemek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Telefonunuzu açın ve menüye girin.
  • Menüde bulunan “Ayarlar” uygulamasına tıklayın.
  • Sayfayı en aşağıya kaydırarak “Sistem” seçeneğine dokunun. Veya sayfanın altında bulunuyorsa “Yazılım Güncellemesi” seçeneğine tıklayın.
  • Burada en başta yer alan “İndir ve Yükle” butonuna tıklayın.
  • Sisteminizin analiz edilmesini bekleyin.
  • Analiz sonucunda “Yazılımınız güncel” bildirimi ile karşılaşırsanız çıkabilirsiniz. Eğer “Yazılımı Güncelle” butonu yer alıyorsa yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

Eğer mevcut bir güncellemeniz mevcutsa bu işlemleri yaptıktan sonra güncellemeyi yükleyip kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonrasında belli aralıklarla aynı sayfa üzerinden güncellemeleri kontrol edebilirsiniz. Böylece telefonunuzun güvenliğini koruyabilirsiniz.

Android Yazılım Güncelleme İşlemi
Android Yazılım Güncelleme İşlemi

Akıllı telefonlarda güncellemeler yapmak görüldüğü üzere oldukça kolaydır. Ancak bu güncelleme işlemlerini yaparken telefonunuzun şarjının yüksek olmasına ve yedeklemelerin yapılmış olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi taktirde telefonu daha sağlıklı ve güvenli hale getirmek yerine verilerinizden olabilirsiniz. Google Play Store Güncelleme Sorunu Çözümü başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu