Blog

Akıllı Telefonu Webcam Olarak Kullanma

Bilgisayarınızda herhangi bir webcam bulunmuyorsa, cep telefonunuzu webcam olarak kullanarak yeni ve kaliteli bir kamera sahibi olabilirsiniz. Üçüncü taraf yazılımları kullanarak telefonunuzun arka kamerasını bilgisayarınızla eşleyebilmeniz ve bunu aktif olarak kullanabilmeniz mümkündür. Fakat bunun için bazı uygulamaları indirmeniz ve kurulum işlemlerini doğru bir şekilde öğrenmelisiniz. Aksi taktirde telefonunuzu bağlama işlemini gerçekleştiremezsiniz. İçeriğimizde tüm detaylarıyla akıllı telefonu webcam olarak kullanma işlemi nasıl yapılır sorusunu yanıtlandıracağız.

Akıllı Telefonu Webcam Olarak Kullanma

Günümüzde masaüstü bilgisayarların hiçbirinde webcam bulunmadığı ve kişiler bu donanıma ek bütçe ayırmadıkları için alternatif arayışlarına girmektedirler. Bu alternatiflerden en bilineni ve tercih edileni ise akıllı telefonun kamerasını kullanmaktır. Akıllı telefon kameraları kaliteli de oldukları için birçok kişinin fazlasıyla işini görmektedir.

Akıllı telefonunuzu kablolu olarak, Wi-Fi üzerinden, Bluetooth ile veya Wi-Fi direct hizmeti ile bilgisayarınıza bağlayabilir ve kamerasını kullanabilirsiniz. Bu işlemler için hem bilgisayarınıza hem de telefonunuza ek bir yazılım indirmeniz gerekecektir. Bunlar arasında en çok tercih edilen ve indirilen yazılım ise DroidCam yazılımıdır.

Akıllı Telefonu Webcam Olarak Kullanma
Akıllı Telefonu Webcam Olarak Kullanma

Droidcam Yazılımı Kurulumu

DroidCam yazılımı hem iOS hem de Android işletim sistemine sahip cihazlara ücretsiz bir şekilde indirilebilir ve kullanılabilir. Bunun yanında Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlara da kurulumunun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra bağlantı yöntemi seçilerek kamera aktif hale getirilebilir. Bunun için ilk olarak aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

  • Android işletim sistemine sahip bir telefonunuz bulunuyorsa Google Play Store üzerinden DroidCam uygulamasını indirin.
  • iOS işletim sistemine sahip bir telefonunuz bulunuyorsa App Store üzerinden DroidCam uygulamasını indirin.
  • DroidCam resmî web sitesine bilgisayarınızdan girerek DroidCam Client yazılımını cihazınıza indirin ve yükleme işlemlerini gerçekleştirin.

Bu adımları tamamladıktan sonra bağlantı kurma işlemlerine başlayabilirsiniz. Fakat yazılımların sorunsuz bir şekilde kurulduğundan emin olmanız gerekmektedir. Ayrıca bağlantıyı yapmadan uygulama ile yazılımı açmamanız gerektiğini unutmayın.

DroidCam Bağlantı İşlemleri

DroidCam bağlantısı en iyi performansı Wi-Fi bağlantısı ile sergilemektedir. Bu yüzden telefonunuz ile bilgisayarınızın aynı Wi-Fi ağına bağlı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yazılımları da başarılı bir şekilde kurmayı başardıysanız aşağıdaki adımları uygulayarak akıllı telefonu webcam olarak kullanma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

  • Wi-Fi ağına bağlandıktan sonra telefonunuzdan DroidCam uygulamasını açın.
  • Daha sonrasında bilgisayarınızdan da Wi-Fi ağına bağlanarak DroidCam yazılımını açın.
  • Telefonunuzda yer alan adres ve port bilgilerini bilgisayardaki yazılıma sırasıyla girin.
  • Aşağıda yer alan “Video” seçeneğini işaretleyerek “Start” butonuna tıklayın.

Birkaç saniyelik bağlantı sürecinden sonra yazılım üzerinden telefonunuzun kamerasını görüntüleyebilirsiniz. Diğer iletişim programları ve web ortamında size sorulan kamera seçeneklerinden “DroidCam Client” seçeneğini işaretlemeniz halinde kameranız her yerde gözükecektir. Telefonunuzun performansına göre kameranın FPS değerleri ve kalitesi değişkenlik gösterebilir.

DroidCam Bağlantı İşlemleri
DroidCam Bağlantı İşlemleri

İçeriğimizde akıllı telefonu webcam olarak kullanma işleminin nasıl yapılacağını ve DroidCam yazılımının nasıl çalıştığını sizlere aktarmaya çalıştık. Sizler de buradaki bilgilerden yola çıkarak telefonunuzu bilgisayar kamerası olarak kullanabilir ve ek webcam masraflarından kurtulabilirsiniz. Bir diğer içeriğimiz olan QR Kod Oluşturma Nasıl Yapılır? başlıklı sayfamızı da incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu