Blog

Android Ağ Ayarları Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Bazen telefonunuzda bağlı olduğunuz Wi-Fi ağlarında bazı sıkıntılar oluşabilir. Bu durum ağınızla alakalı değilse telefonunuzun ayarlarına bir sorun oluşmuş demektir. Bu gibi durumlarda bağlı olduğunuz Wi-Fi ağını kaldırıp tekrar eklemeyi deneyebilirsiniz ancak bu da bazen çözüm olmaz. Böyle bir sorunla karşılaşmanız halinde ise yapabileceğiniz en iyi şey ağ ayarlarınızı tümüyle sıfırlamak olacaktır. Bu yazımızda Android Ağ Ayarları Sıfırlama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Android Ağ Ayarları

Yeni aldığınız bir telefona ağ ayarları sıfır bir şekilde gelir fakat zamanla ayarlar değişir. Bunun sebebi birçok yeni ağa bağlanmanız, birçok cihazla bluetooth bağlantı kurmanız ve VPN gibi özellikleri kullanmanızdan kaynaklanır. Uzun süre boyunca telefonunuzu hiç yenilemeden ve üstüne koyarak kullandıysanız, bir süreden sonra Wi-Fi ağının çekmemesi, şifreyi kabul etmemesi veya sürekli bağlantının kopması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durum oldukça normal olmakla birlikte çözülmesi de oldukça kısa sürede yapılabilmektedir.

Android Ağ Ayarları Sıfırlama

Android işletim sistemli bir telefona sahipseniz ve yukarıda bahsettiğimiz problemlerle karşılaşıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilir ve ağ ayarlarınızı fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Böylece karşılaştığınız problemlerin tamamen önüne geçebileceksiniz. Bu işlemi yapmadan önce telefonunuzun Android sürümünün 8 ve üzeri olması gerektiğini unutmayın.

  • Telefonunuzu açın ve menüye girin.
  • Menüden “Ayarlar” uygulamasını bularak tıklayın.
  • Sayfayı aşağıya kaydırarak “Genel Yönetim” , “Aygıt Yönetimi” veya “Genel” sekmesini bularak tıklayın.
  • Açılan sayfada “Ağ Ayarlarını Sıfırla” tuşuna basın.
  • Sonraki sayfadaki bilgi yazısını okuduktan sonra “Ayarları Sıfırla” butonuna tıklayın.

Bu işlemden sonra ağ ayarlarınız tamamen sıfırlanacaktır. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde bağlı olduğunuz tüm Wi-Fi ağları silinebilir, Bluetooth bağlantıları kopabilir ve tekrar hücresel veri ayarı yapmanız gerekebilir. Bu yüzden işlemi gerçekleştirmeden önce şifrelerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Android Ağ ayarları sıfırlama işlemini yaptıktan sonra telefonunuzun bağlantı hizmetleri sıfır bir telefon ile aynı ayarlara dönecektir. Böylece bağlantı problemleri ve benzeri şeyleri yaşamanız mümkün olmayacaktır. Fakat hala aynı problemlerle karşılaşıyorsanız sorununuz donanım kaynaklı olabileceğinden bir teknik servise başvurmanız daha iyi olacaktır. Umarız içeriğimiz sayesinde ağ ayarlarınızı sıfırlar ve Wi-Fi ile Bluetooth özelliklerini daha kaliteli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Telefonum wifi’ye bağlanmıyor sorunu ve çözümü

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu