Kapat
Android Güvenli Modda Nasıl Açılır?
Android 25 views 0

Android Güvenli Modda Nasıl Açılır

Neredeyse tüm akıllı cihazlarımızda zaman zaman büyük sorunlar yaşarız. Bazen bir virüs telefonu ele geçirir ve hiçbir şey yapamaz duruma gelir telefon. Bazen bir uygulama telefonu mahveder. Güvenli mod işte tam da bu yüzden var. Windows’tan esinlenilerek oluşturulmuş Android güvenli modu, bu sorunları etkisiz kılar ve telefonu neredeyse ilk günkü şekilde açar. Peki, Android güvenli modda nasıl açılır? Bu sorunun çok uzun bir cevabı var.

Android Güvenli Modda Nasıl Açılır?

Her cihazda farklı bir şekilde açılır. Her cihazın güvenli moda geçme fonksiyonu farklıdır. Sektörün lideri olan Samsung’un cihazlarında şöyle açılır; öncelikle cihaz tamamen kapatılmalıdır. Sonrasında güç tuşuna basıp ekranda güvenli mod (safe mode) yazısı çıkana dek ana menü tuşuna basılması gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından cihaz güvenli modda açılacaktır.


Güvenli Mod Neden Kullanılır?

Android Güvenli Modda Nasıl Açılır?
android güvenli mod; android güvenli modda açma;

Güvenli modun amacı, telefonda sorun çıkaran uygulamaların etkisiz bırakılmasıdır. Sorun çıkaran uygulamaların etkisiz kalması demek, telefonun büyük ölçüde sorunsuz çalışması demektir. Güvenli mod, kullanıcıya verilerini kurtarmak için süre ve imkan kazandırır. Kullanım amacı budur. Veriler kurtarıldıktan sonra telefon gönül rahatlığı ile sıfırlanabilir.

Güvenli Moddan Nasıl Çıkılır?

Güvenli moddan çıkılabilmesi için telefonun kapanıp açılması gerekir. Bataryası çıkabilen bir cihaz kullanılıyorsa batarya çıkarılarak güvenli moddan çıkılabilir. Güç tuşu kullanılarak da bu yapılabilir. Bazı cihazlar bu işlemlere rağmen güvenli moddan çıkmayabilmektedir. Böyle bir durumda teknik servisten bilgi alınması gerekir. Cihazın güvenli moddan çıktığını, ekranda safe mode yazıp yazmamasından anlayabilirsiniz. Yazıyorsa, cihaz hala güvenli modda demektir.

Samsung Dışındaki Markalar Nasıl Güvenli Modda Açılır?

Samsung markalı cihazların nasıl güvenli moda geçeceğini yukarıda yazdık, bazı diğer markalarda ise güvenli moda şu şekilde geçilir.

Asus – Telefon tamamen kapalı iken güç tuşuna basın, Asus logosu göründüğünde ses kısma tuşuna ana ekran görünene kadar basılı tutun, cihaz güvenli modda açılacaktır.

Sony Xperia – Telefon tamamen kapalı iken güç düğmesine basın, titreşimi hisseder hissetmez menü tuşuna ana ekran görünene kadar basılı tutun, cihaz güvenli modda açılacaktır.

Huawei – Telefon tamamen kapalı iken telefonun ses kısma tuşuna basılı tutarak güç tuşuna basıp telefon açılana kadar bekleyin, cihaz güvenli modda açılacaktır.

Htc – Cihaz tamamen kapalı durumda iken, cihazın menü tuşuna basılı tutun daha sonra cihazı açın ve menü tuşuna kilit ekranı görünene kadar basılı tutmaya devam edin, cihaz güvenli modda açılacaktır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.