Blog

Android Studio Sistem Gereksinimleri

Android Studio yazılımı ve içerisinde barındırdıkları, özellikle mobil programcılığa başlamak isteyen veya bu alanda çalışmalar gerçekleştiren kişiler tarafından mutlaka araştırılmalı ve öğrenilmelidir. Android işletim sistemine sahip telefonlar için uygulama geliştirebileceğiniz yazılım motoru olarak bilinen Android Studio ile Java tabanlı istediğiniz uygulamayı geliştirebilir, derleyebilir ve Google Play Store mağazası üzerinden kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.

Fakat bu yazılımı kullanabilmek için yüksek donanım performansına sahip bir bilgisayarınızın bulunması gerekmektedir. Bizler de burada Android Studio sistem gereksinimlerini inceleyerek yazılımı kullanabileceğiniz bilgisayarları ve donanımları sizlere göstermeye çalışacağız.

Android Studio Sistem Gereksinimleri

Son 10 yıl içerisinde akıllı telefon kullanmayan kimse kalmadı. Dolayısıyla yazılım sektörü de bilgisayar tabanlı kodlamadan mobil programlamaya doğru bir evrim sürecine girdi. Bu durum mobil alanda ihtiyaç duyulan yazılımcı sayısını da her geçen gün arttırdı ve arttırmaya devam ediyor. Android platformunda yazılım geliştirilmek için ise Java programlama diline hâkim olmak ve Android Studio yazılımını kullanmak gerekiyor.

Android Studio yazılımı, içerisinde emülatör ile birlikte her türlü uygulamayı geliştirmenize olanak sağlıyor ve bir uygulama içerisindeki tüm detayları kolayca görüntülemenize imkân veriyor. Oyun geliştirmek için bazı zamanlarda Unity gibi yazılımlar da kullanılıyor olsa da bugün Android platformunda bulunan ve kullanılan uygulamaların neredeyse hepsi Android Studio yazılımından çıkıyor.

Eğer sizler de bir uygulama geliştirmek için öncelikle bilgisayarınızın Android Studio sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmeli ve daha sonrasında gerekli kurulum işlemlerini tamamlamalısınız.

Android Studio Sistem Gereksinimleri
Android Studio Sistem Gereksinimleri

Android Studio Windows Sistem Gereksinimleri

Yazımızın başında Android Studio yazılımının yüksek miktarda işlemci gücüne ihtiyaç duyduğunu ve dolayısıyla güçlü bir bilgisayarınızın bulunması gerektiğini belirtmiştik. Buna rağmen ortalama seviye bir bilgisayar ile de programlama yapabileceğinizi belirtmeden geçmeyelim. Ancak emülatör gibi çeşitli özellikleri kullanabilmek için aşağıda belirtilen sistem gereksinimlerinden çok daha fazlasına sahip olmanız gerekiyor.

 • Windows 10 64-Bit İşletim Sistemi
 • Windows Hypervisor destekli Intel Core i3-2120 veya AMD Ryzen 3 2200G İşlemci
 • 8GB+ RAM
 • 8GB+ Depolama Alanı (SSD önerilir)
 • Minimum 1280×800 çözünürlüğe sahip görüntü
Android Studio Windows Sistem Gereksinimleri
Android Studio Windows Sistem Gereksinimleri

Android Studio Linux Sistem Gereksinimleri

Genellikle Android Studio yazılımı, Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Android işletim sistemi de Linux’tan türetilmiş olan bir işletim sistemi olduğu için kontrol ve çeşitlilik çok daha fazla olmaktadır. Windows ile benzer sistem gereksinimlerine sahip olsa da işletim sistemi içerisinde sahip olunması gereken özellikler de bulunmaktadır.

 • 64-bit mimariye sahip Linux tabanlı işletim sistemi
 • Intel Core i3-2120 veya AMD Virtualization uyumlu AMD Ryzen 3 2200G İşlemci
 • 8GB+ RAM
 • 8GB+ Depolama Alanı
 • Minimum 1280×800 çözünürlüğe sahip görüntü
Android Studio Linux Sistem Gereksinimleri
Android Studio Linux Sistem Gereksinimleri

Android Studio MacOS Sistem Gereksinimleri

Eğer MacOS işletim sistemine sahip Apple marka bir bilgisayarınız bulunuyorsa yüksek ihtimalle sorunsuz bir şekilde Android Studio yazılımını indirebilir ve kullanabilirsiniz. Ancak eski sürüm bir bilgisayarınızın bulunması yazılımı kullanmanızı engelleyebilir. Bu yüzden Android Studio’nun MacOS için sunmuş olduğu sistem gereksinimlerini incelemekte fayda var.

 • MacOS 10.14 veya daha üstü sürüm
 • Hypervisor Framework desteğine sahip 2.nesil ve üstü Intel işlemci
 • 8GB+ RAM
 • 8GB+ Depolama Alanı
 • 1280×800 ekran çözünürlüğü desteği
Android Studio MacOS Sistem Gereksinimleri
Android Studio MacOS Sistem Gereksinimleri

Belirtilmiş olan sistem gereksinimlerini karşılamanız halinde Android Studio yazılımını resmi Android web sitesinden indirebilir ve birkaç dakikalık işlem ile kurulumunu sağlayabilirsiniz. Bu noktada yükleme yaparken her adımı dikkatle incelemenizi ve işlemleri buna göre onaylamanızı tavsiye ederiz. Umarız sizler de Android Studio sistem gereksinimlerini sorunsuz bir şekilde karşılıyorsunuzdur. Windows 11 Sistem Gereksinimleri başlıklı sayfamızı da ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu