Blog

Android Telefonunuzda Birden Çok Kullanıcı Profili Ekleme ve Misafir Modunu Kullanma

Başka birinin telefonunuzu kullanmasına ihtiyaç duyduğunuzda, başka bir kullanıcı profili oluşturabilir veya Misafir modunu etkinleştirebilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

Android akıllı telefonunuzu arkadaşlarınız, aileniz veya iş arkadaşlarınız gibi başka kişilerle paylaşmayı düşünüyorsanız, ek profiller ayarlamak veya onlar için Misafir modunu etkinleştirmek iyi bir fikirdir.

Bu ayarlar, kişilerin kendilerine ait olmayan bir telefonu kullanmasına izin verir, ancak erişilebilirlikleri cihazın gerçek sahibinden farklıdır. Birden çok kullanıcının nasıl ekleneceği ve Misafir modu özelliği hakkında adım adım bir kılavuz.

Android’de Birden Çok Kullanıcı Profili Nasıl Oluşturulur

Android’in tüm sürümleri birden çok kullanıcı profilini destekler ve bunların kurulumu kolaydır.

 1. Kullanıcı simgesini etkinleştirmek için Ayarlar > Sistem > Birden çok kullanıcı bölümüne gidin ve özelliği açın.
 2. Buradan veya Hızlı Ayarlar menünüzde görünecek simge aracılığıyla Kullanıcı ekle simgesine dokunun . Bu , Android’de Hızlı Ayarlar panelini özelleştirmenin birçok yolundan biridir .
 3. Gerekirse doğrudan kullanıcı oluşturma sürecinden oluşturabileceğiniz kendi Google hesabıyla yeni profili kurun.
 4. Yeni kullanıcı için bir ekran kilidi PIN’i veya parmak izi ayarlayın.
 5. Kullanıcının profilini kendi duvar kağıdı, yazı tipi boyutu, uygulamaları ve daha fazlasıyla kişiselleştirin ve bunların tümü daha sonra değiştirilebilir. Android telefonunuzun klavyesini ve yazı tiplerini bile kişiselleştirebilirsiniz .
 6. İşlemi sonlandırın ve yeni kullanıcı telefona güvenli bir şekilde erişebilsin ama telefon sahibinin yazılımına, dosyalarına ve diğer kişisel özelliklerine erişemesin.

Kaç tane profil ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak daha fazla profil eklemek için aynı adımları tekrarlayabilirsiniz. Artık ihtiyacınız kalmadığında bir kullanıcı profilini silebilirsiniz. Birden çok kullanıcı ayarlarınıza geri dönün , bir profil seçin ve ardından Kullanıcıyı sil öğesine dokunun .

Android’de Misafir Modu Nasıl Kullanılır?

Birisine telefonunuza geçici olarak erişmeniz gerekiyorsa, ancak aynı güvenlik korumalarını yerinde tutmak istiyorsanız bunun yerine Misafir modu özelliğini kullanabilirsiniz.

 1. Paneline erişmek için Kullanıcı simgesine dokunun .
 2. Konuk ekle seçeneğini seçin .
 3. Telefonunuz, misafir profilinin geri kalanını, arkadaşınızın erişmesi için hazır varsayılan uygulamalarla otomatik olarak kuracaktır.
 4. Konuk, uygulama ekleme ve kaldırma, Google hesapları kurma veya kullanma ve telefonun ekranını özelleştirme dahil olmak üzere profili üzerinde bir kullanıcıyla aynı kontrole sahiptir.

Misafir modunu devre dışı bırakmak istediğinizde, kullanıcı panelinden Misafiri kaldır öğesine dokunun veya ana kullanıcı profilinize geri dönün. Misafir hesabı geçicidir, bu yüzden siz ondan çıkar çıkmaz kaybolacaktır.

Akıllı telefonunuzu kim kullanırsa kullansın güvende tutmanın bir başka yolu da güvenilir uygulamaları tercih etmektir. Örneğin, misafir veya kullanıcı modlarınız için Brave ve DuckDuckGo gizlilik tarayıcıları arasında seçim yapın .

Birden Fazla Profil Hakkında Akılda Tutulması Gereken Ekstra İpuçları

Birden çok profil özelliği oldukça basit olsa da, bilmeniz gereken birkaç kural vardır:

 • Cihazın sahibi, uygulamaları profiller arasında düzenleyebilir ve silebilir.
 • Profilleri yalnızca sahibi oluşturabilir ve kaldırabilir.
 • Yalnızca sahibi, konukların ve diğer kullanıcıların arama yapmasına, kısa mesaj göndermesine ve bu özelliklerin geçmişlerine erişmesine izin verebilir.
 • Birden çok profil ayarlarken, profil sahibi kendi ekran kilidini ayarlamalıdır. Bu şekilde diğer kullanıcılar geri dönerken ana profile erişemezler.
 • Başkalarının telefonunuzu kullanmasına izin verirken her zaman mobil uygulama güvenliğini düşünün . Bir arkadaşınız bile bir hata yapabilir ve verilerinizi tehlikeye atabilir.

Android Kullanıcılarınızın Güvende Olduğundan Emin Olun

Android telefonunuzda birden fazla kullanıcı profili eklemek ve Misafir modunu ayarlamak o kadar kolaydır ki, bu kadar kullanışlı özellikleri kullanmamak ayıp olur. En azından, tek bir cihazı paylaşan birkaç kişi çok uygun ve ucuz olabilir.

Ancak, çok sayıda kullanıcıya sahip olmak, kötü amaçlı yazılım veya tam kapsamlı siber saldırı riskini artırır. Güvende kalmak için herkesi kontrol altında tutun, akıllı telefonunuzu iyi organize edin ve güvenliğinizi en iyi durumda tutun.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu