Blog

Android TV Reklam Engelleme Nasıl Yapılır?

Bir video izlerken veya oyun oynarken karşımıza çıkan reklamlar oldukça sinir bozucu olabiliyor. Bu reklamları bazen geçemiyoruz ve izlemek zorunda kalıyoruz. Ve bu yüzden reklamları görmemenin yollarını arıyoruz. Telefonda ve bilgisayarda reklamları engellemek oldukça kolay olduğu için hepimiz biliyor ve uyguluyoruz fakat bir Android TV’ye sahipseniz nasıl yapılacağını bilmiyor olabilirsiniz. Bu içeriğimizde sizlere Android TV reklam engelleme nasıl yapılır sorusunun cevabını vereceğiz.

Ayrıca bakınız: YouTube reklam engelleme nasıl yapılır?

Android TV Reklam Engelleme

Android TV’de birçok noktada karşınıza reklamlar çıkmaktadır. Hem uygulamalarda hem de Youtube gibi platformlarda sürekli olarak reklam görürsünüz. Bazı yöntemlerle birçok reklam engellenebilirken, reklamların tamamından kurtulabilmek için tüm yöntemleri uygulamanız gerekebilir. Hangi reklamları engellemek istediğinize bağlı olarak aşağıda bahsedeceğimiz yöntemlerden birini veya birden fazlasını uygulayabilirsiniz.

android tv reklam engelleme
Android TV Reklam Engelleme Nasıl Yapılır?

Google Play Güncellemeleri

Öncelikle reklamlarınızın tekrar aktif olmaması ve yeni reklamların yüklenmemesi için Google Play Güncelleştirmelerini kapatmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Android TV’nizi açarak Google Play Store uygulamasına girin.
 • Uygulamaya girdikten sonra sayfanın sağ üst köşesinde bulunan profil fotoğrafınıza tıklayın.
 • Açılan sayfada sol menüden “Ayarlar” sekmesine tıklayın.
 • Sağ tarafta en üstte bulunan “Uygulamaları Otomatik Güncelleme” yazısına tıklayın.
 • Açılacak olan sayfada otomatik güncellemeleri kapalı hale getirin.

Bu işlemden sonra Android TV’nizde bulunan uygulamaların hiçbiri otomatik bir şekilde güncellenmeyecektir. Yalnızca siz girip güncelle butonuna bastığınızda güncellenecektir. Böylece yeni reklamlar yüklenmeyecek ve reklamları engellediğinizde tekrar aktif hale gelmeyecektir.

Android TV Home Güncellemesi

Google Play Güncellemelerini kapatmamızın en büyük sebebi olan Android TV Home, size genel reklamları gösteren uygulamadır ve kaldırması mümkün değildir. Fakat bu uygulamanın da güncellemelerini kaldırdığınız zaman otomatik olarak bir daha güncellenmeyecek ve reklamlar artık size gözükmeyecektir. Bunu yapmak için de aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Android TV’nizi açarak “Ayarlar” sayfasına girin.
 • Açılan sayfada “Uygulamalar” butonuna tıklayın.
 • Sağ tarafta açılan sekmede “Tüm Uygulamalar” yazısına dokunun.
 • Sayfanın altında bulunan “Sistem Uygulamalarını Göster” yazısına tıklayın.
 • Bu sayfa içerisinde “Android TV Home” uygulamasını bularak tıklayın.
 • Android TV Home ayarlarına girdiğinizde “Güncellemeleri Kaldır” seçeneğine tıklayın.

Böylece Android TV Home uygulaması fabrika ayarlarına geri döndürülecektir. Bu ayarlarda da reklam gösterilmez. Böylece belirli noktalarda reklamlardan kurtulmuş olursunuz. Fakat sadece bu işlemi ve Google Play güncelleştirme işlemini yaparak tüm reklamlardan kurtulamazsınız. Örneğin bu işlemleri yapsanız bile Youtube reklamlarını görmeye devam edersiniz.

Reklam Engelleyici Uygulamalar

Kesin fakat önerilmeyen bir yöntem olarak reklam engelleyicileri kullanabilirsiniz. Bu uygulamaları kolayca Google Play üzerinde bulamazsınız ancak arama motorlarında APK olarak arayabilirsiniz. Bu tür uygulamalarla reklamlardan tamamen kurtulabilirsiniz fakat uygulamaların kendilerinin güvenilir olduğunu söyleyemeyiz.

Bu yüzden böyle bir uygulama kullanmayı düşünüyorsanız güvenilir olmasına mutlaka dikkat edin. Aksi taktirde reklamlardan kurtulayım derken virüslerle boğuşabilirsiniz. Bu tür uygulamaları bulmak için “Android TV AdBlocker APK” yazarak arama motorlarında arama gerçekleştirebilirsiniz.

Premium Hizmetler

Kullandığınız uygulamalar sınırlı ve belliyse, bu uygulamalara belli ücretler ödeyerek reklamlardan tamamen kurtulabilirsiniz. Örneğin Youtube Premium satın alarak Youtube uygulaması üzerinde bir daha reklam görmemenizi sağlayabilirsiniz.

Bu yöntem tamamen legal olup kesin çözüm sağlamaktadır. Televizyonunuzda sadece film, dizi ve video izliyorsanız Netflix, Youtube, Spotify gibi uygulamaların ücretli versiyonlarını satın alabilir ve reklam izleme derdiyle uğraşmayabilirsiniz. Bu yöntemi dikkate almanızı ve uygulamanızı da özellikle tavsiye ederiz.

Yazımızın sonuna geldik. Reklamlardan kurtulmak için yukarıda bahsettiğimiz yöntemler dışında yapabileceğiniz başka bir şey bulunmamaktadır. İnternette para kazanma sistemi reklamlar ile sağlandığı için reklam görmeniz kaçınılmazdır. Fakat biraz uğraşarak reklamlardan az da olsa kurtulabilirsiniz. Umarız içeriğimiz sayesinde reklamları engellemeyi başarabilmişsinizdir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.
Başa dön tuşu