Blog

Android ve iOS’ta ChatGPT Nasıl Kullanılır?

Çoğunuz muhtemelen, interneti kasıp kavuran yapay zeka sohbet robotu ChatGPT‘yi kullanmışsınızdır. Çeşitli sohbet robotları hızla ortaya çıkarken, OpenAI‘nin ürünü en başarılı ve sofistike olduğunu kanıtladı. Eksik olan tek şey Android ve iOS için bir uygulama. Neyse ki, bunun da birkaç yolu var.

Yapabileceğiniz en iyi şey, telefonunuzun tarayıcısında ChatGPT web sitesini başlatmaktır. Bunu yapmanın tek resmi (ve güvenli) yolu budur. Ancak, akıllı telefonunuzdan ChatGPT’ye erişmenin tek yolu bu değil ve birkaç alternatif yönteme baktık.

iPhone veya Android’de ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT’yi hem Android hem de iOS’ta kullanmak basit ve kolaydır. Bir hesap oluşturmanız, web sitesini Safari veya Chrome aracılığıyla başlatmanız gerekiyor ve hazırsınız.

 1. erhangi bir web tarayıcısını açın ve resmi ChatGPT web sitesi olan chat.openai.com adresini ziyaret edin.
 2. Kimlik bilgilerinizi kullanarak giriş yapın (veya henüz kayıtlı değilseniz kaydolun).
 3. Kaydolmayı/oturum açmayı tamamladığınızda, chatbot hakkında birkaç sorumluluk reddi beyanı ile karşılaşacaksınız. Tüm bunlar için İleri’ye ve ardından Bitti’ye dokunarak ChatGPT’yi kullanmaya başlayın.

Masaüstü sürümünde olduğu gibi, önceki konuşmalara erişebilir, ChatGPT Plus’a yükseltebilir ve hatta karanlık modu etkinleştirebilirsiniz. Bu ayarlara , ekranınızın sol üst köşesindeki menü simgesine dokunarak erişebilirsiniz .

ChatGPT’yi Siri Kısayolları Aracılığıyla Kullanma

Siri harika bir sanal asistandır, ancak ChatGPT’ye mum tutamaz. Ancak, Siri’nin daha yetenekli olmasını istediyseniz, artık ChatGPT’yi Siri ile birleştirebilirsiniz. Bu yöntem, Siri Kısayolları, ChatGPT için API anahtarları ve biraz sabır gerektirir. Devam etmeden önce zaten bir OpenAI hesabınız olduğundan emin olun.

 1. SiriGPT kısayol sayfasını açtığınızda iPhone’unuz dosyayı Kestirmeler uygulamasında açmanızı isteyecektir. Buradan Kısayol Ekle’ye dokunun .
 2. platform.openai.com adresini ziyaret ederek OpenAI API anahtarlarınızı alın . Ardından, OpenAI hesabınıza giriş yapın ve ekranınızın sağ üst köşesindeki menü simgesine (üç yatay çizgi) dokunun.
 3. Menünün altındaki profil simgenize ve ardından API anahtarlarını görüntüle’ye dokunun .
 4. Ardından, Yeni gizli anahtar oluştur’a dokunun ve panonuza kopyalamak için kopyala simgesine dokunun. Pencereyi kapatmak için Tamam’a dokunun .
 5. Bu API anahtarını daha önce kurduğumuz SiriGPT kısayoluna eklemelisiniz. Kısayollar uygulamasını açın, SiriGPT kısaltmasını bulun ve kısayolu düzenlemek için üç noktaya dokunun.
 6. API anahtarınızı Buraya API Anahtarı Ekle yer tutucu metninin yerine yapıştırın .
 7. Kısayollar menüsüne geri dönün ve SiriGPT kısayoluna dokunun. Kısayol için Konuşma Tanıma’yı etkinleştirmek için izninizi isteyecektir. İzin Ver’e dokunun .
 8. Kısayolu tekrar çalıştırın ve ona bir soru sorun. Kısayolun OpenAI API’sine metin göndermesine izin vermenizi isteyen başka bir açılır pencere görünecektir. Her Zaman İzin Ver’e dokunun .
 9. Son olarak, şimdi Siri’nin sesiyle bir yanıt alacaksınız. Başka bir istem vermek istiyorsanız Bitti veya Tekrar Sor’a dokunun .

Bu kesinlikle çok iş ve buna değip değmeyeceği kısayolu ne kadar kullandığınıza bağlı. En kötü ihtimalle, bu harika bir parti numarasıdır, ancak en iyi ihtimalle, GPT-3’ün gücü artık sizin elinizdedir ve artık Siri’nin sesi ona güç vermektedir. Yine, bu GPT-3’e erişmenin en uygun yolu değil, ancak çalıştığında ne kadar iyi çalıştığı şaşırtıcı.

Android ve iOS için Üçüncü Taraf ChatGPT Uygulamaları

ChatGPT’nin muazzam başarısına rağmen, özellikle işinizin çoğunu telefonunuzda yapmayı tercih ediyorsanız, resmi bir mobil uygulamanın olmaması sizi biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Ancak, orada oldukça az sayıda üçüncü taraf alternatifi var. Bir avuç inanılmaz ve geri kalanı sadece vasat.

Bir iPhone’unuz varsa, Perplexity’yi hemen indirmelisiniz . Uygulama, AI destekli bir arama motoru kullanır ve ChatGPT’nin birçok işlevini çoğaltır. Henüz resmi olmayan bir uygulamaya en yakın olanı. Şaşkınlık ayrıca yanıtları için kaynaklar sağlayabilir, gerçek zamanlı bilgi için internette arama yapabilir ve hatta sesle arama yapmanıza olanak tanır.

Ya bir Android’iniz varsa? Pekala, Nova’yı indirmeyi düşünmelisiniz . Bu üçüncü taraf uygulaması şu anda GPT 3.5 kullanıyor ve geliştiriciler, uygulamayı yakında GPT-4 işleviyle güncelleyeceklerini söylüyor. Perplexity’nin bazı işlevlerinden yoksun olsa da, çoklu dil desteği, sohbet geçmişi ve sohbetlerinizi doğrudan uygulamadan paylaşma olanağı sunar.

Kendinizi Dolandırıcılıklardan Koruyun

AI ile tüm heyecanın ortasında, tetikte olmak önemlidir. Verilerinizi çalan, sizden sebepsiz yere ücret alan veya sürekli bir reklam yağmuruyla sizi rahatsız eden uygulamaların kurbanı olabilirsiniz.

Yukarıdakilerin hepsini yapan birçok üçüncü taraf uygulaması var. Bu daha çok Play Store’daki bir sorun, ancak App Store’da da benzer etkinlikler gördük. Üçüncü taraf bir ChatGPT uygulamasına ihtiyacınız varsa önerilerimize bağlı kalın. En iyi deneyimi istiyorsanız, resmi ChatGPT web sitesine bağlı kalın veya Microsoft’un Bing AI Chat’ini deneyin.

AI’nın Gücü Avucunuzun İçinde

AI katlanarak büyüdükçe, doğrudan telefonunuzdan kolayca yararlanabileceğinizi görmek güzel. İster resmi ChatGPT web sitesini, ister üçüncü taraf bir uygulamayı kullanın, bu sohbet botlarından çok fazla sorun yaşamadan en iyi şekilde yararlanabilmeniz gerekir.

Bu yapay zeka sohbet robotlarının çoğu zaman güvenle yanılabileceğini unutmayın. Bu nedenle, araştırmanızı yapmak her zaman önemlidir. Yapay zeka harika bir araç olsa da ona körü körüne güvenmek en iyi fikir değil.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu