Ana Sayfa Android Android’de Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir

Android’de Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir

Bu yazımızda sizlerle Android de varsayılan uygulamalar nasıl değiştirilir konusuna değineceğiz. Bilgisayarınıza yeni bir işletim sistemi (Windows İşletim Sistemleri vb.) kurduğunuzda, bilgisayarınıza sizin haberiniz olmadan yüklenen programlar olduğunu göreceksiniz. Bunlar paint, not defteri vb. gibi programlardır. Bu programlar bir şeyler yapmak istediğinizde size yardımcı olan programlardır. Örneğin bir “.txt” dosyası açacaksınız. Bilgisayarınızda bulunan not defteri ile açabilirsiniz. Fotoğraf açmak istediğinizde Windows Fotoğraf Görüntüleyici ile açabilirsiniz. Bu programlar işletim sistemi ile yüklenmiş olmasalardı tekrar internete bağlanıp bu programları indirmek ya da harici bir disk ile bilgisayarınıza yüklemek zorunda kalırdınız.

İçindekiler

Varsayılan Uygulamalar Nedir?

Varsayılan Uygulamalar yukarıda anlatıldığı gibi Android işletim sisteminde otomatik bir şekilde yüklenmiş programlardır. Bunlar web tarayıcı, müzik programı, fotoğraf görüntüleyici vb. gibi programlardır.

Bu programlar Android işletim sistemli cihazınıza yüklü bir şekilde gelse de varsayılan olarak ayarlanmamış olurlarsa, her dosya açmak istediğinizde size uyarı vererek gerekli program ile açmak isteyip istemediğinizi sorar.

Bazı programlar yerine Android işletim sistemlerinde bulunan başka programlar kullanılabilir. Bunun sebebi yüklü olarak gelen programların kullanıcının istediği özelliklere sahip olmaması ya da daha az özelliklere sahip olması olabilir. Örneğin Windows İşletim Sistemi’ne sahip bir bilgisayarda Not Defteri uygulaması otomatik yüklenir fakat Microsoft Office Word programı daha üst özelliklere sahiptir.

Aynı şekilde Android işletim sistemine sahip bir cihazda video izleme programı olabilir fakat Mx Player gibi alt yazıları tanıyabilen daha kaliteli video izleme seçeneği sunan bir program tercih edilir. Müzik programı yerine Aimp programı tercih edilebilir. Cihazınız da bulunan fotoğrafları farklı bir Android programı ile değiştirebilirsiniz.

varsayılan uygulamalar nasıl değiştirilir

Android’de Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir?

Diyelim ki fotoğraf düzenleyici bir program, Aimp ya da Mx Player gibi programları indirdiniz. Fakat cihaz içerisinde bulunan bir (ses) müzik dosyasına, fotoğrafa ya da video dosyasına dokunduğunuz da yine cihazda bulunan program ile açılıyor. Ya da her dosya açmak istediğinizde hangi programla açmak istediğinizi soruyor.

Bu durum varsayılan programlar değiştirilerek yapılabilir. Bunun içinde cihazımızda bulunan Ayarlar menüsünde varsayılan programlara dokunuyoruz. İstediğimiz programı varsayılan yapıyoruz ve çıkıyoruz. Artık istediğimiz dosyalar istediğimiz programlarla açılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

Klavyede TL İşareti ₺ Nasıl Yapılır? TL İşareti Kopyala ₺

Bu yazımızda sizlerle klavyede TL işareti nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Dünya üzerinde kullanılan birçok para biriminin bir sembolü vardır. Türkiye’de para...

Tik İşareti ✔ (Onay İşareti) Nasıl Yapılır? Kopyala [Çözüm]

(✔) Tik işareti Word ve Excel gibi bilgisayar programlarında kullandığımız işaretlerin başında gelir. Hazırladığımız sunumlarda, ödevlerde Word ve Excel de bu...

Sonsuzluk İşareti (∞) Klavyede Nasıl Yapılır ve Kopyala

Sonsuzluk işareti (∞), bir diğer adıyla lemniskat eğrisi, başı ve sonu olmayan, sonsuza kadar var olacak anlamında kullanılan bir simgedir. Bu işaretinin...

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Hızlı Bağlanma Güncel

Türk Telekom kullanıcıları herhangi bir soruları olduğunda ya da bir sorunla karşı karşıya olduğunda internetten Türk Telekom müşteri hizmetlerine hızlı bağlanma ...

Son Yorumlar