Blog

Android’de Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir?

Bu yazımızda sizlerle Android de varsayılan uygulamalar nasıl değiştirilir konusuna değineceğiz. Bilgisayarınıza yeni bir işletim sistemi (Windows İşletim Sistemleri vb.) kurduğunuzda, bilgisayarınıza sizin haberiniz olmadan yüklenen programlar olduğunu göreceksiniz. Bunlar paint, not defteri vb. gibi programlardır. Bu programlar bir şeyler yapmak istediğinizde size yardımcı olan programlardır. Örneğin bir “.txt” dosyası açacaksınız. Bilgisayarınızda bulunan not defteri ile açabilirsiniz. Fotoğraf açmak istediğinizde Windows Fotoğraf Görüntüleyici ile açabilirsiniz. Bu programlar işletim sistemi ile yüklenmiş olmasalardı tekrar internete bağlanıp bu programları indirmek ya da harici bir disk ile bilgisayarınıza yüklemek zorunda kalırdınız.

Varsayılan Uygulamalar Nedir?

Varsayılan Uygulamalar yukarıda anlatıldığı gibi Android işletim sisteminde otomatik bir şekilde yüklenmiş programlardır. Bunlar web tarayıcı, müzik programı, fotoğraf görüntüleyici vb. gibi programlardır.

Bu programlar Android işletim sistemli cihazınıza yüklü bir şekilde gelse de varsayılan olarak ayarlanmamış olurlarsa, her dosya açmak istediğinizde size uyarı vererek gerekli program ile açmak isteyip istemediğinizi sorar.

Bazı programlar yerine Android işletim sistemlerinde bulunan başka programlar kullanılabilir. Bunun sebebi yüklü olarak gelen programların kullanıcının istediği özelliklere sahip olmaması ya da daha az özelliklere sahip olması olabilir. Örneğin Windows İşletim Sistemi’ne sahip bir bilgisayarda Not Defteri uygulaması otomatik yüklenir fakat Microsoft Office Word programı daha üst özelliklere sahiptir.

Aynı şekilde Android işletim sistemine sahip bir cihazda video izleme programı olabilir fakat Mx Player gibi alt yazıları tanıyabilen daha kaliteli video izleme seçeneği sunan bir program tercih edilir. Müzik programı yerine Aimp programı tercih edilebilir. Cihazınız da bulunan fotoğrafları farklı bir Android programı ile değiştirebilirsiniz.

Android’de Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir?

Diyelim ki fotoğraf düzenleyici bir program, Aimp ya da Mx Player gibi programları indirdiniz. Fakat cihaz içerisinde bulunan bir (ses) müzik dosyasına, fotoğrafa ya da video dosyasına dokunduğunuz da yine cihazda bulunan program ile açılıyor. Ya da her dosya açmak istediğinizde hangi programla açmak istediğinizi soruyor.

Bu durum varsayılan programlar değiştirilerek yapılabilir. Bunun içinde cihazımızda bulunan Ayarlar menüsünde varsayılan programlara dokunuyoruz. İstediğimiz programı varsayılan yapıyoruz ve çıkıyoruz. Artık istediğimiz dosyalar istediğimiz programlarla açılıyor.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu