Blog

APK Nedir? Android’de APK Dosyaları Nasıl Yüklenir

Bu yazımızda teknozum ailesi olarak sizlerle Android telefonunuzdaki veya tabletinizdeki APK uygulamaları nasıl yüklenir bilgisini paylaşacağız. Peki APK nedir?

APK, Android Package Kit yani Türkçesi Android Paket Seti’nin kısaltmasıdır ve Android için uygulamaları dağıtmada kullanılan standart biçimdir. APK dosya yüklemek  Google Play Store harici başka bir kaynaktan yüklemek istediğiniz zaman kullanılır. (Ayrıca bakınız: uygulama yüklenemedi hatası ve çözüm yolları)

Android’de APK Dosyaları Nasıl Yüklenir

Artık Google Play Store harici APK uygulamaları telefonunuza kurabilirsiniz. Lütfen bilmediğiniz, güvenmediğiniz APK uygulamaları telefonunuza kurmayınız. bu tür uygulamalar kişiler verilerinizi toplayabileceği gibi, telefonunuza ciddi zararlar verebilir.

APK Nedir?

APK, bir dosyayı hiçbir mağazaya ihtiyaç duymadan kendi elimiz ile cihazımıza kopyalayıp kullanmamıza yarar. Normal şartlar önünde Android bir cihaza sahip olan kişi istediği uygulamaya erişmek için uygulamayı Google Play Store aracılığı ile indirmesi gerekir. Fakat çeşitli siteler aracılığı ile kendi elimiz ile dosyayı kurarak uygulamayı APK şeklinde kurmamız da mümkün.

APK Dosyalarının Avantajları Nelerdir?

Dosyaları APK şeklinde indirmenin belli başlı avantajları mevcuttur. Bunlardan birisi yapılan fakat daha mağazaya ulaşmayan dosyaları önceden kurarak kullanmamızı sağlar ya da var olan uygulamaya gelen güncellemelere daha erken erişim sağlayabiliriz. Çünkü bir uygulamaya güncelleme geldikten 1 ya da 2 hafta sonra ulaşabiliyoruz. APK sayesinde önceden erişim sağlama avantajını elde ediyoruz. Bir diğer avantaj ise Play Store’da bulunmayan uygulamalara da APK sayesinde ulaşmamız mümkün hale geliyor. Ayrıcı bazı ücretli olan uygulamaları APK dosyası sayesinde ücretsiz bir şekilde cihazımıza indirip kullanmak mümkün.

APK Dosyalarının Cihazımıza Herhangi Bir Zararı Var Mı?

Genel olarak bakacak olursak APK’nın birçok faydasını görmek mümkün. Fakat bazı konularda dikkatli olmamız gerekiyor. APK dosyalarını önümüze her gelen siteden indirmemiz gerekir. İçlerinde kötü yazılımlı dosyalar ve virüsler mevcut olabilir. Ücretli olan dosyaları ücretsiz bir şekilde indirirken de dikkatli olmalıyız. Kötü yazılımlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu kötü durum ile karşı karşıya kalmamak için güvenilir bir siteye başvurmamız gerekir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu