Reklam Alanı
İnternet 124 views 0

Apple’ın Arabası

Apple’ın Arabası Gerçek Oluyor

Yaşadığımız bu günlerde sıkça dillendirilen Apple’ın arabası haberi bilinen bir gerçek olsa da her şeyin kapalı kapılar ardında yapılması, bu konuda fazla bir malumat edinilmesini engelliyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde Apple çalışanları bu konuda resmi bilgiler kaydetti. Apple’ın kendi geliştirdiği ürünlerden çalışanları kanalıyla malumat vermesi alışılmış bir durum olsa da OnceTuzel ve YinZhou adlı iki Apple mühendisi otonom yani sürücüsüz bir otomobilden haber verdi.

Bu aracın bisiklet kullananları ve yayaları tespit etmesine yarayan bir yazılım olduğuna vurgu yapıldı. Yazılım VoxelNet adını taşıyor. Nesne tespiti açısından otonom araçlar için bir devrim niteliğinde olan yazılım iki katmanlı kamera sistemleri ve LIDAR’dan daha da etkin olduğunu iddia etmekteler.

Testler Başarılı

VoxelNet’in üstünlük sağladığının iddia edildiği ve pazarda önemli yere sahip sistemler pahalı idi. 3D nesneleri algılayarak haritalamak için “ışık kirişi” kullanmakta olan LIDAR sensörleri uzak ya da küçük nesneleri yakalamak için kameralara ihtiyaç duymakta idi. VoxelNet ise böyle bir ihtiyaç bırakmıyor.

Yani ufak ve uzak nesneler için ilave kameraya gereksinimi yok. Özel yazılım yalnızca LIDAR üstünden nesne tespitini sağlıyor. Bisikletliler, yayalar ve uzak bütün nesneleri göstermekte olan modeller kullanılıyor. Bu şekilde yazılım, bilgisayar simülasyonunda test edildi. İki

Apple mühendisi bu test sonuçlarının kendilerine cesaret verdiğinden bahsetti. Bu şekilde kamuoyu ile paylaşan Apple halkla ilişkilerde kabuk değiştireceği sanılmamalı. Zira otonom otomobil üretimi Apple için bir iPhone değil. Şirketin ana kaynağı olmayan bu girişim bakalım Apple’ın mantalitesini nasıl etkileyecek?

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.