BilgiWindows

Bilgisayar Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma

Bazı dönemlerde bilgisayarınızın donanımları istediğiniz performansı sergilemeyebilir. Bunun yanında bazı donma ve kasma problemleri ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Donanımlarınızda herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorsanız, yazılımla alakalı birkaç problemi gidererek sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Örneğin bilgisayarınızda arka planda çalışan uygulamaları kapatarak performansını arttırabilmeniz mümkündür. Ayrıca bilgisayarınızdaki yavaş açılma problemlerinin önüne geçebilmek, olası virüslerin engellenmesini sağlamak ve oyun performansınızı arttırmak için de arka planda çalışan uygulamaları kapatma işlemini yapmanız büyük fayda sağlayacaktır.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma Nasıl Yapılır?

Kullandığınız bilgisayarın arka planında, sorunsuz bir bilgisayar kullanımı için onlarca yazılım çalışmaktadır. Bunun yanında sizin haberiniz dahilinde olan veya olmayan daha birçok yazılım da otomatik olarak devreye girmekte ve arka planda cihazınızın kaynaklarını aktif olarak kullanmaktadır. Bu durum çoğu zaman herhangi bir sorun yaratmasa da uzun süreli bilgisayar kullanımlarında donanımlarınızın yavaşlamasına ve istediğiniz performansı sergileyememesine sebep olabilir.

Bunun önüne geçebilmek için donanımsal olarak yapabileceğiniz hiçbir şey olmamasına rağmen, yazılımları devre dışı bırakmak etkili bir çözüm olacaktır. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda da bu işlemleri yapabilmek oldukça kolaydır. Eğer sizler de benzer sorunlar ile karşı karşıyaysanız ve bilgisayarınızda çok fazla programın çalıştığını düşünüyorsanız, içeriğimizi incelemeye devam ederek arka planda çalışan uygulamaları kapatma işleminin nasıl yapılacağı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma Nasıl Yapılır?
Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma Nasıl Yapılır?

Arka Plan Uygulamalarını Devre Dışı Bırakma İşlemi

Windows denetim masası üzerinden hızlı bir şekilde aktif arka plan uygulamalarını görüntüleyebilir ve devre dışı bırakılmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu noktada işinize yarayacak olan uygulamaları bilmeniz ve kapatmamanızda fayda var. Aksi taktirde bilgisayar kullanımınızda başka problemler ile karşılaşabilmeniz mümkündür.

  • Windows Başlat Çubuğunu açın ve sol köşede bulunan “Ayarlar” ikonuna tıklayın.
  • Açılan sayfada “Gizlilik” sekmesini bulun ve ilerleyin.
  • Sol menüyü aşağıya kaydırarak “Arka Plan Uygulamaları” seçeneğini bulun.
  • Burada yer alan ancak kullanılmasını istemediğiniz programların yanındaki ikonları kapalı konuma getirin.
  • Tüm uygulamaları devre dışı bırakmak için en başta yer alan “Uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver” seçeneğini kapalı konuma getirin.

Belirtilen adımlar sonucunda devre dışı konuma getirmiş olduğunuz uygulamalar, siz bir daha izin verene kadar çalışmayacaklardır. Fakat uygulamalardan herhangi birini manuel olarak çalıştırmanız halinde ayarların sıfırlanabileceğini unutmayın. Bu yüzden düzenli aralıklarla kontrol etmeniz performansınızı arttırmanız açısından önem taşımaktadır.

Arka Plan Uygulamalarını Devre Dışı Bırakma İşlemi
Arka Plan Uygulamalarını Devre Dışı Bırakma İşlemi

Başlangıç Uygulamalarını Devre Dışı Bırakma İşlemi

İstediğiniz arka plan uygulamalarını devre dışı bıraktıktan sonra, bilgisayarınızın ilk açılışında devreye girecek uygulamaları da kapatabilmeniz mümkündür. Böylece açılış süresini kısaltabilir ve haberiniz olmadan arka planda uygulamaların çalışmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Windows görev çubuğu üstüne gelin ve sağ tıklayarak menüyü açın.
  • Menüde yer alan “Görev Yöneticisi” butonuna tıklayın.
  • Üst menüde dördüncü sırada bulunan “Başlangıç” sekmesine ilerleyin.
  • Bilgisayar açıldığında otomatik olarak başlamasını istemediğiniz uygulamalara sağ tıklayarak “Devre Dışı Bırak” butonuna tıklayın.

Bu işlemler sonucunda devre dışı bırakmış olduğunuz uygulamalar sizin talebiniz haricinde otomatik olarak çalışmayacaktır. Böylece donanımların kullanımı azalacak, bilgisayarınızın performansı doğru orantılı bir şekilde artış gösterecektir.

Başlangıç Uygulamalarını Devre Dışı Bırakma İşlemi
Başlangıç Uygulamalarını Devre Dışı Bırakma İşlemi

İçeriğimizde detaylı bir şekilde bilgisayarda arka planda çalışan uygulamaları kapatma işleminin nasıl yapılacağını sizlere aktarmaya çalıştık. Düzenli aralıklarla belirttiğimiz işlemleri uygulayarak bilgisayarınızın donanımlarından tam performansı alabilir ve kasma gibi problemlerin önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. Bunun yanında Windows 11 Microsoft Defender Devre Dışı Bırakma başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu