Reklam Alanı
İnceleme 46 views 0

Audi’nin Robot Çalışanı Görev Başında

Audi, geçen lansmanlarda geleceğe yönelik çalışmalarıyla ilgili bilgiler vermişti. Şirketin genel müdürü tarafından yapılan açıklamada, gelecek yıllarda üretim teknolojileri ile ürettikleri araçların dijital dünyaya uyum sağlaması, en büyük hedefleri arasında olduğu belirtilmişti. Bu anlamda “akıllı fabrika” projesi üzerinde çalışmalarını sürdüren Audi, ilk defa somut bir adım attı. Dijital dünyayı, üretime entegre etmek için insanlarla yan yana çalışan robot KLARA’yı, İngolstad’ta bulunan fabrikada çalıştırmaya başladılar.

Robotun ismi, “robot destekli yapışkan uygulaması” anlamına gelen Almanca kelimelerin baş harflerinden oluşuyor. KLARA, Audi’nin ürettiği RS 5 Coupe aracının üretiminde kullanılacak. Bu araç için karbon çelikle güçlendirilmiş polimerden üretilen tavanların takılmasında görev alacak.

Audi bu robot uygulaması ile “Akıllı Fabrikalar” projesinde de ilk adımı atmış oldu. İlk önceliği çalışan güvenliği olan markanın, KLARA’yı hiçbir koruma bandı olmadan insanların arasında çalıştırması, robota ne kadar güvendiğini gösteriyor. Normal olarak bir insanın saatlerce hassas bir şekilde yapması gereken bir işi, KLARA hem daha hızlı hem de daha kusursuz yapıyor. Bu anlamda ilk robot eleman olan KLARA ile teknolojide yeni bir devrin başlamasını bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.