Blog

“Bağlantınız Gizli Değil” Hatası Nasıl Çözülür?

Google chrome kullanıcılarının birçoğu, bazı sitelere girerken “Bağlantınız Gizli Değil” hatasının ekranda çıktığından ve bu nedenle de siteye girmediklerinden yakınıyor. Söz konusu hata, artık kolay bir şekilde çözülebiliyor.

“Bağlantınız Gizli Değil” Hatası Neden Görünür?

“Bağlantınız Gizli Değil” hatası, kullanıcılar tarafından bir sorun olarak algılansa da, aslında Google chrome’un kullanıcıyı korumak maksadı ile yaptığı bir engellemedir. Söz konusu hata, girilmek istenen sitenin SSL sertifikasından kaynaklanır. Bu da sitenin güvenli olmasını sağlayan SSL sertifikası ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir.

SSL Sertifikası Nedir? Sorunları Neden Kaynaklanır?

SSL sertifikası, bankacılık sisteminde de yaygın olarak kullanılan bir güvenlik sistemidir. SSL sertifikası sayesinde uygulanan şifreleme sayesinde, siteyi ziyaret eden kullanıcıların kişisel verileri, üçüncü şahısların ele geçirilmesinden korunmuş olur.

Herhangi bir site ziyaret edildiğinde, Google chrome tarayıcıları tarafından, söz konusu sitenin SSL sertifikası kontrol edilir. Bu kontrol sonucunda SSL sertifikasında bir sorun tespit edilirse, ekranda “Bağlantınız Gizli Değil” hatası belirir ve bir nevi koruma pozisyonuna geçilir. SSL sertifikası ile ilgili sorunlardan en yaygın olanları, şu şekilde sıralanabilir;

  • SSL sertifikasının bulunmaması
  • SSL sertifikasının süresinin dolmuş olması
  • SSL sertifikasının alt alan adlarında geçerli olmaması
  • SSL sertifikasının, güvenilir olmayan yerlerden alınması

Google chrome tarayıcıları, bu sorunlardan herhangi birini tespit ettiği anda, “Bağlantınız Gizli Değil” hatasını kullanıcının ekranında göstererek, kullanıcıyı söz konusu siteye karşı uyarır.

Baglantiniz Gizli Degil
Bağlantınız Gizli Değil

“Bağlantınız Gizli Değil” Hatası Nasıl Çözülür?

Google chrome kullanıcıları, “Bağlantınız Gizli Değil” hatasını değişik yöntemleri kullanarak kısa sürede çözebilirler. Bu yöntemlerden en yaygın olanları, şu şekilde sıralanabilir;

  • Sayfayı yenileme ikonuna basılarak, sayfa yenileme
  • Çerezlerin, geçmişin ve tarayıcı ön belleğinin silinmesi
  • Gizli mod kullanılarak, siteye tekrar girmeyi denemek
  • Bilgisayarın tarih ve saati doğru değilse, yeniden ayarlamanın yapılması
  • İnternet sağlayıcısının güvenlik programı ile anti-virüs programlarının doğru çalıştığının kontrol edilmesi

“Bağlantınız Gizli Değil” hatası, pastane ve kafe gibi yerlerdeki ortak wifi kullanımından da kaynaklanabilir. Bunun için de, kullanıcılar kendi wifi’lerini kullanarak tekrar siteye girmeyi denemelidir. Ayrıca bu hatanın çözülmesini sağlayan, devam et veya hatayı yok say yöntemleri de kullanılabilir fakat bu yöntemler güvenli değildir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu