Bilgi

Baskı Balata Nedir? Baskı Balata Neden Biter?

Baskı balata nedir? Sorusu araç kullanan veya kullanmayan herkesi yakından ilgilendirmektedir. Baskı balata, motorun üretmiş olduğu mekanik gücü iletmek amacı ile tasarlanmıştır. Araçlarda en çok dikkat edilmesi gereken parçadır. Düzensiz kullanıldığı zaman ömrü hızlı bir şekilde tükenmektedir.

Baskı balata, debriyaja basıldığı zaman, motor ve şanzıman arasındaki bağlantıyı keser. Böylelikle vitesin kolay bir şekilde yükselmesini ya da düşürülmesini sağlar. Baskı balata durumu iyi ise motordan gelen hareket daha rahat ve yüksek performans sağlamaktadır. Ancak baskı balatalar aşınmış, kötü kullanılmış veya ömrü az kalmış ise araçtan istenilen performans elde edilemez. Ayrıca bakınız: Kalibrasyon nedir?

Baskı Balata Neden Biter?

Baskı balatanın durumu iyi ise araç istenilen performansı sağlamaktadır. Eğer baskı balatanın ömrü az kalmışsa araç istenilen performansı vermeyecektir. Baskı balata neden biter? Sorusunu şöyle açıklayabiliriz;

  • Araç ile seyir halindeyken, sürücünün ayağının debriyaj pedalı üzerinde olması.
  • Devrine uygun olmayan viteslerde arabanın kaldırılmaya çalışılması.
  • Rampa, tümsek veya yokuşlarda yarım debriyaj yapılması.
  • Arabaya sınırından fazla yük yüklenmesi.
  • Üretim hataları, montaj hataları.
  • Araca uygun olmayan farklı bir balata takılması.

Balatanın ömrü kullanıcı dışında olan sebeplerden dolayıda bitmektedir. Araçların devamlı bakımı yapılarak balatanın hızlı tükenmesinin önüne geçilebilmektedir.

baski balata nedir

Baskı Balata Ne Zaman Değiştirilir?

Baskı balata değişim zamanı aracın markasına, modeline, üretim yılına, arabanın kullanış şekline ve aldığı kilometreye göre değişmektedir. Bazı kullanıcılar 10 bin 20 bin kilometrede baskı balata değişimi yaparken, bazı kullanıcılar 50 bin 70 bin kilometrede değişim yapmaktadır. Baskı balata değişimi aracın sürüş şekli ile alakalıdır. Sert sürüş tekniğine sahip kullanıcıların balata ömürleri çok hızlı bitmektedir.

Baskı Balata Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Vites kutusunun kullanım süresine ve şekline bağlı olarak baskı balatalar, bir süreden sonra incelmeye başlar. Bir süre sonra ise kullanılmaz hale gelir.

Baskı balatanın tükendiği şu sebeplerle anlaşılabilmektedir;

  • Debriyajın kavrama noktası normalinden daha yukarıya doğru çıkmaya başlar.
  • Debriyaj pedalında sertleşme meydana gelir.
  • İlk kalkış sırasında titreme oluşur.

Debriyaj ile meydana gelen sorunların çoğu baskı balatanın bittiğini gösterir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu