Sosyal Medya

Bigo Live Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bigo Live nedir sorusunu soruyorsanız doğru içerikte bulunuyorsunuz. Bigo Live, son zamanların en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olmayı başardı. TikTok platformunun yalnızca canlı yayın versiyonu olarak gözüken Bigo Live üzerinde birçok kişi oyun yayınları yapıyor ve insanlarla sohbet ediyorlar. Siz de ister bu platforma yayıncı olarak girebilir, isterseniz de yalnızca yayınları izleyebilirsiniz. İçeriğimizde Bigo Live nedir, nasıl kullanılır, nereden indirilir? gibi soruları yanıtlayacağız.

Bigo Live Nedir?

Bigo Live, kullanıcıların özgürce istediği türlerde canlı yayın açabilmesini sağlayan ve iletişim kurmasını mümkün kılan bir sosyal platformdur. Nono Live, Twitch gibi platformlardan esinlenen ve TikTok uygulamasının özelliklerini de entegre etmeyi başaran Bigo Live, bugün binlerce kişi tarafından kullanılmaktadır. Ünlü veya ünsüz birçok yayıncının içerisinde bulunduğu platforma katılım tamamen ücretsizdir. Fakat hediye gönderme ve benzeri sistemler için ücret ödemeniz gerekebilir.

Bigo Live nedir sorusunun en net cevabı yukarıda belirttiğimiz gibi canlı yayın platformu olacaktır. Günümüzde geleneksel medya araçlarının eski önemini yitirmesi ve büyük çoğunluğun gündemi, oyunları, haberleri ve benzeri şeyleri internetten takip etmeye başlaması ile Bigo Live gibi platformlar hızla yükselişe geçmiştir.

Bigo Live Nedir?
Bigo Live Nedir?

Bigo Live Hesabı Nasıl Açılır?

Bigo Live hesabı birkaç dakikalık bir işlemdir ve herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Açtığınız hesap ile hem yayınlar yapabilir hem de yayınlara katılabilir, sohbet ekranlarına yazabilirsiniz. Ayrıca hediye verme gibi diğer özelliklere de erişebilirsiniz.

  • Bigo Live uygulamasına veya sitesine girin.
  • Köşede bulunan “Oturum Aç” butonuna tıklayın.
  • Açılacak olan Pop-Up ekranın altında bulunan “Şimdi üye ol” yazısına tıklayın.
  • Bölgenizi ve telefon numaranızı girerek telefonunuzu onaylayın.
  • Bir sonraki ekranda kullanmak istediğiniz şifrenizi girin.
  • Tüm işlemleri tamamladıktan sonra “Success” yazısının gözükmesini bekleyin.

Bahsettiğimiz adımları uyguladıktan sonra hesabınız oluşturulacaktır. Bundan sonra hesap fotoğrafına tıklayarak profilinizi düzenlemeye başlayabilirsiniz. Aynı ekran içerisinde kullanıcı adınızı değiştirebilir, fotoğraf ekleyebilir ve elmas yükleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bigo Live Hangi Platformlarda Kullanılabilir?

Bigo Live, internet üzerinde kendi web sitesine sahiptir ve bu site üzerinden tüm canlı yayınları izleyebilmeniz mümkündür. Ayrıca iOS ve Android telefonlar için aplikasyon marketlerinde Bigo Live uygulaması bulunmaktadır. Bunlara da direkt olarak kaydolabilir veya indirip giriş yapabilirsiniz. Çeşitlilik açısından her türlü cihazda Bigo Live platformuna girmek ve bu platformdaki yayınları izleyebilmek mümkündür.

Canlı yayın süreçlerinde de ister üçüncü taraf yazılımları tercih edebilir (OBS Studio vs.) isterseniz de Bigo Live tarafından üretilmiş olan Bigo Live Streamer ve Bigo Live Connector yazılımlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca telefondan yayın yapmak için de Android ve iOS işletim sistemlerine özel yayın yazılımı bulunmaktadır.

Bigo Live Hangi Platformlarda Kullanılabilir?
Bigo Live Hangi Platformlarda Kullanılabilir?

Bigo Live Üzerinde Canlı Yayın Yapmak

Bigo Live üzerinden canlı yayın yapmak diğer platformlara göre çok daha kolaydır. Eğer profesyonel bir iş yapmak istiyorsanız Twitch platformunda da kullanılan StreamLabs veya OBS uygulamalarını kullanabilirsiniz ancak basit bir yayın istiyorsanız Bigo Live Streamer uygulamasını site üzerinden indirebilirsiniz. Telefon üzerinden yayın yapmayı düşünüyorsanız Bigo Live Android veya Bigo Live iOS uygulamalarını telefonunuza indirebilirsiniz. Fakat telefonunuzun bir miktar da olsa güçlü olması gerektiğini unutmayın.

Daha sonrasında yapmanız gereken indirdiğiniz yayın programına hesabınızla giriş yapmak olacaktır. Bu işlemi de yaptıktan sonra canlı yayın açmaya hazır hale gelirsiniz. Ekrana yansıtmak istediğiniz şeyleri kolaylıkla sürükle bırak yöntemiyle ekleyebilir, internet hızınıza göre otomatik ayarlar yapabilirsiniz. Daha sonrasında yayını başlatabilir ve ulaşılabilir olursunuz. Fazla kişi tarafından izlenirseniz ve ön sayfalara çıkmayı başarırsanız, Bigo Live partneri olarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bigo Live ile Para Kazanmak

Bigo Live ile para kazanmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Fakat bu noktada en çok tercih edilen yöntem, canlı yayınlar üzerinden hediye almaktadır. Böylece kısa süreler içerisinde yüksek gelirler elde edebilmeniz mümkün olmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yüksek izleyici rakamlarına ulaşmanız halinde partner olursunuz ve böylece izleyiciler size hediye gönderebilirler.

Bigo Live ile Para Kazanmak
Bigo Live ile Para Kazanmak

Hediyeler değişkenlik göstermekle birlikte, her birinden elde edilen gelir farklıdır. Siz de sevdiğiniz yayıncıya hızlıca hediye gönderebilirsiniz. Fakat hediyeler gönderildikleri fiyatta yayıncılara teslim edilmemektedir. Belli vergi kesintileri gerçekleşmektedir. Buna rağmen yayın açmanız halinde iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Eğer hediyeler ve ücretleri hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız, sitemizde bulunan Bigo Live Hediye Fiyatları – Nasıl Para Kazanılır başlıklı içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Başa dön tuşu