Blog

Bilgisayar Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?

Ekran kartı bilgisayarınızın en önemli parçalarından biridir. Grafiksel işlemler için gerekli olan ekran kartı oynadığımız tüm oyunların ana bileşenidir. Fakat bilgisayarınıza ekran kartını takmak yetmez. Ekran kartınızı bilgisayarınıza tanıtmalı ve sürekli olarak güncel tutmalısınız. Aksi taktirde ekran kartınızdan istediğiniz performansı alamayabilirsiniz. Bu yazımızda ekran kartımızın güncellemesini nasıl yapabiliriz sorusuna yanıt vereceğiz. (Ayrıca bakınız: bilgisayarda ekran görüntüsü alma)

Ekran Kartı Güncelleme

Öncelikle ekran kartınızın markasını ve modelini iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Eğer bu değişkenleri bilmiyorsanız Windows arama çubuğuna “dxdiag” yazarak ekran ve oluşturucu sayfalarından dahili ve harici ekran kartınızı öğrenebilirsiniz.

Daha sonrasında ise aşağıdaki alt başlıklardan ekran kartınızın markasına göre ekran kartınızı nasıl güncelleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Nvidia Ekran Kartı Güncelleme

NVIDIA eskiden yeniye içerisinde birçok ekran kartı modeli barındırmaktadır. Bu ekran kartlarının bazıları artık güncelleme almamaktadır. Eğer listelerde kendi ekran kartınızı bulamazsanız güncelleme yapamayacağınız anlamına gelmektedir.

Nvidia ekran kartınızı güncellemek için öncelikle Nvidia GeForce resmî web sitesine girmeniz gerekmektedir. Bu web sitesi üzerinden “GeForce Experience” isimli yazılımı bilgisayarınıza indirmelisiniz. Bu yazılımı çalıştırdığınızda ekran kartınızı otomatik olarak tanımlayacak ve en son sürüme güncelleme yapacaktır. Bunun yanında gelişmiş GeForce ekranı ile ekran kartınız üzerinde detaylı değişiklikler yapabilme fırsatınız bulunacaktır.

Veya yine Nvidia resmî web sitesi üzerinden “Sürücüler” sayfasına ilerleyerek bu sayfa üzerinden manuel olarak ekran kartınızı seçebilirsiniz. Ara tuşuna bastıktan sonra indirmeniz gereken driver indirme linkiyle birlikte karşınıza gelecektir. İndirip kurarak direkt olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

AMD Ekran Kartı Güncelleme

AMD Ekran kartı güncellemesi de Nvidia ile benzer şekilde çalışmaktadır. AMD resmî sitesinde bulunan destek sayfasına tıklayarak liste içerisinden bilgisayarınızda bulunan ekran kartını seçerek ve daha sonrasında işletim sisteminizle uyumlu olan yazılımı indirerek ekran kartınızı güncelleyebilirsiniz. Kurulum yaptıktan sonra ekran kartınızda güncelleme olması halinde sistem size soracaktır.

Ayrıca AMD ekran kartı yazılımı üzerinden her türlü detaylı ayarı yapabilirsiniz. Fakat bu ayarları yapmadan önce bir uzmandan yardım almanızda fayda var. Aksi taktirde ekran kartınızın performansını yükseltmek yerine düşürebilirsiniz. Ayrıca AMD FreeSync teknolojisini kullanabilmek için ekran kartınızın güncel olması ve ekran kartı yazılımınızın yüklü olması gerekmektedir.

Intel Ekran Kartı Güncelleme

Intel ekran kartlarının çok çeşidi bulunmadığı için güncelleme işlemi de oldukça kolaydır. Genellikle dahili grafikler için kullanılan Intel ekran kartlarını, Intel destek sayfası üzerinden kısa süre içerisinde indirebilirsiniz. Intel Driver & Support Assistant yazılımını indirerek çalıştırmanız halinde, yazılım tüm bilgisayarınızı tarayacak ve tüm Intel marka donanımlarınızı otomatik olarak güncelleyecektir. Bunun için herhangi bir bilgiye veya ayara ihtiyaç duyulmamaktadır.

Ekran kartı modelinize göre yukarıdaki işlemleri gerçekleştirmeniz halinde ekran kartınız en güncel haline gelecek ve verebileceği en yüksek performansı size sunacaktır. Böylece oyunlarda daha yüksek FPS değerlerine sahip olabilirsiniz. Umarız içeriğimiz sayesinde siz de ekran kartınızı güncellemeyi başarırsınız.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu