BlogWindows

Bilgisayara Şifre Koyma

Bilgisayara Şifre Koyma

İş hayatında teknolojinin etkisi gün geçtikçe artarken hemen hemen her gün kullandığımız bilgisayarlarımızda önemli bilgiler, belgeler, fotoğraflar bulunduruyoruz. Bilgisayarımız kötü niyetli birinin eline geçerse, kaybedersek veya çaldırırsak belgelerimizi nasıl koruyabiliriz. Bir proje dosyası veya ihale raporu bulunduruyor olabiliriz. Bunları çaldırmayı kimse istemez. Bunun için bilgisayarımıza parola eklemeliyiz. Peki bilgisayara parola ekleme işlemi nasıl yapılır? Her Windows sürümü için farklı görünse de genelde aynı işlemler ile parola eklenebilir.

Parola nasıl eklenir?

Windows da parola eklemek için öncelikle denetim masasına girmemiz gerekmektedir. Denetim masasını açtıktan sonra karşımıza çıkan kullanıcı hesapları bölümüne girdikten sonra kullanıcı hesapları bölümünde karşımıza hesabı yönetin diye bir seçenek gelecektir. Bu seçenek ile kullanarak kullanıcı hesaplarına giriş sağlıyoruz.

  

Bilgisayarımızda birden çok kullanıcı hesabı bulunabilir. Parola koymak istediğimiz kullanıcı hesabını seçiyoruz ve seçim yaptıktan sonra karşımıza gelen ekranda karşımıza farklı seçenekler gelmektedir. Seçenekler içinden ‘parolayı değiştir’ seçeneğini seçiyoruz, seçimden sonra resimdeki gibi karşımıza 3 kutucuk çıkacaktır. 1 mevcut parola 2 yeni parola kısmıdır. Önceden kullandığımız bir parola varsa mevcut parola kısmına yazıyoruz. Eğer önceden kullanılan bir parola yoksa mevcut parola kısmını boş bırakabiliriz. Yeni parolamızı kutucuklara 2 kez girdikten sonra parolayı değiştir onayı veriyoruz. Onayladıktan sonra bilgisayara parola ekleme işlemini tamamlamış oluyoruz.

bilgisayara şifre koyma windows   bilgisayara şifre koyma windows

Neden parola kullanmalıyız?

Eğer önemli dosyalar bulunduruyorsak ya da gizli tuttuğumuz belgelerimiz, programlarımız veya fotoğraflarımız var ise bilgisayara parola eklemek mecburi bir durum haline gelmektedir. Bilgisayarı kaybedebilir, çaldırabilir veya istemediğimiz bir kişi ele geçirebilir. Bu tarz durumlara önlem almak ve belgelerimizin güvenliğini sağlamak için bilgisayara parola koymak kesinlikle gereklidir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı