Kapat
Sponsor Reklamlar
Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma
ÇözümNet 146 views 0

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Windows

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma internette gezinirken beğendiği bir sayfayı, resmi yada sizler için önemli bir görüntüyü almanın yollarında bir tanesidir. Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma işlemini için bir kaç yolu vardır. Sizin için en kolay yolu seçip bilgisayarınızda istediğiniz ekran görüntüsünü kolayca alabilirsiniz. Şimdi ekran görüntüsü almanın yollarında bahsedelim.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma (Ekran Alıntısı Aracı)

İlk başta sizlere en kolay yoldan bahsedelim. Eğer bilgisayarınızda Ekran Alıntısı Aracı varsa bu araç ile istediğiniz şekilde bilgisayarınızın ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Bilgisayarınızda Ekran Alıntısı Aracı olup olamadığını öğrenmek için Başlat > Arama > Ekran alıntısı aracı yazarsanız sonuçlar arasında varsa görebilirsiniz. Ekran Alıntısı Aracı ile Serbest Biçimli Ekran Alıntısı, Dikdörtgen Biçimli Ekran Alıntısı, Pencere Ekran Alıntısı ve Tam Ekran Alıntısı alabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda Ekran Alıntısı Aracı yoksa aşağıdaki yolu deneyebilirsiniz.

(Windows) Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Windows tabanlı işletim sistemlerin de bilgisayar ekran görüntüsü almak için aşağıdaki adımları izleyiniz.

  1. Klavyeniz de sağ üst köşede bulunan PrtScn yada PrtScrn tuşuna basınız. Bu tuş sayesinde bilgisayar ekranınızın görüntüsünün tamamını almış olacaksınız.
  2. Bir tane Paint programını açın. Bilgisayarınızda Paint programını açmak için 1.yol: Masaüstüne gelin. Farenizde sağ tık yapın. Yeni yazısının üzerine gelin. Bit işlem resmi seçeneğini tıklayın. 2. yol: Bilgisayarınızda Başlat > Programlar > Donatılar > Paint’e tıklayın. 3. yol: Bilgisayarınızda Başlat > Ara > Paint yazıp programı bulabilirsiniz.
  3. Paint programını açtıktan sonra programın sol üst köşesinde bulunan Yapıştır sekmesini tıklayın. Artık Bilgisayarda istediğiniz ekran görüntüsünü almış bulunuyorsunuz.
  4. Bilgisayarda aldığınız ekran görüntüsünü Paint aracılığı ile kaydetmek için Paint programı içerisinde sol üst köşede  bulunan Kaydet simgesine tıklayın.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Program İle

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma

Bir program ile ekran görüntüsü almak istiyorsanız size Lightshot programını öneriyoruz. Programı kurmak için;

  1. Lightshot programını “https://app.prntscr.com/tr/download.html” bu adresten indirin. Bilgisayarınız program için uyarı verirse uyarıyı önemsemeyin.
  2. Programı bilgisayarınıza kurun. Kurulum bittikten sonra sizden daha farklı programlar yüklemesini isteyebilir. Tüm “Tik” işaretleri kaldırın ve kurulumu tamamlayın.
  3. Program bilgisayarınızın sağ alt köşesinde pembe yaprak simgeli bir programdır. Eğer orada yoksa Başlat > Ara > Lightshot ile programı bulabilirsiniz.
  4. Programa bir kere tıklayın. Farenize sol tık yapıp basılı tutarak istediğiniz ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Kaydetmek için programda Kaydet simgesine tıklayın ve nereye kaydetmek istediğinizi seçin.
abdullah yanarateş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.