Ana Sayfa ÇözümNet Et İşareti @ Nası Yapılır?

Et İşareti @ Nası Yapılır?

et işareti; Ülkemizde @ işaretin adı kuyruklu “a” olarak söylenmektedir. Bu işaretin yorun olarak kullanıldığı alan internet ortamlarıdır. Bu işaret elektronik posta adreslerinde kullanıcı adı ile sunucu bağlantısı arasında kullanılır. Peki, Bilgisayarda @ Et İşareti Nasıl Yapılır nereden gelmektedir ve neden e- posta adreslerinde kullanılmaktadır. @ işareti hakkında çok değişik hikayeler anlatılmaktadır. Ortaçağ döneminden 1536 yılına kadar farklı alanlarda kullanıldığı rivayet edilmektedir. Ancak, 1885 yılında yapılan ilk makine örneklerinden birisi olan Underwood’un @ işaretini klavyesinde kullandığı bilinmektedir.

Bu işareti daha sonra 1977 yılında Roy Tomlinson adında birisi kullanmıştır. Hiç kimsenin adında bulunmayan bu işaretin karışıklıkları ortadan kaldıracağını düşünerek kullanmıştır. Bugün internet ortamında her gün defalarca kullanılmaktadır.

Bilgisayarda @ Et İşareti Nasıl Yapılır

et işareti
  • Bilgisayar klavyesi “Q” olan kullanıcılar @ işaretini klavyede bulunan “ALT GR” ile “Q “ tuşlarına birlikte basılarak yapabilirler.
  • Bilgisayar klavyesi “F” olan kullanıcılar için @ işaretini yine klavyede bulunan “ALT GR” tuşu ile birlikte “F” tuşuna basarak elde edebilir.
  • MAC bilgisayarlarda et işareti yapmak için ise option ve Q tuşlarına sırası ile basmak gerekmektedir.
  • İnternet ortamında bulunan elektronik posta adreslerinin tümünde “@” bulunmak zorunludur.
  • Bu “@” işareti sayesinde kullanıcıların hangi posta kanalını kullandığı belirlenmiş ve internet ortamına Roy Tomlinson amacına uygun bir katkı sağlamıştır.

@ Et İşareti Çıkmıyor

Klavyenizden AltGr + Q tuşuna birlikte basıldığında @ işareti yerine yeni bir pencere açılıyorsa kısayol komutlarında farklı bir tanımlama yapılmış demektir.

Bunu düzeltmek için bilgisayar sunucunuzun ekranda bulunan görüntüsü (Google Chrome, Firefox gibi) üzerine mause (Fare) sağ tuşuyla tıklayarak örneğin chrome’da Google Chrome Özellikleri seçeneğine tıklayın.

Açılan pencerenin üst tarafında bulan sıradan “Kısayol” seçeneğini açın. Açılan bölümün altında tanımlanmış olan Ctrl + Alt + Q seçeneğini silerek altta bulunan “Tamam” veya “Uygula” tuşuna basarak @ işaretinin geri gelmesini sağlayabilirsiniz.

Tablet ve Cep Telefonlarında @ İşareti

Tablet ve cep telefonlarından @ işaretini çıkartmak da oldukça basittir. Cep telefonu ve tabletlerin yazılım farklılıklarına göre yerlerinin farklı olmasına rağmen genel olarak yazı klavyesi açıldığından boşlu tuşunun yanında @ işareti görülmektedir.

Biraz daha farklı modellerde ise klavyenin “harf” modundan “Sayı” moduna geçirilmesiyle @ işareti tuş olarak eklenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar

DNS Nedir? DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

DNS nedir , dns ayarları nasıl değiştirilir bu yazımızda kısaca bahsedeceğiz. Telefonlarda, bilgisayarlarda kısacası aktif olarak kullandığımız her cihazda, internet günlük hayatın...

∞ Lemniskat Eğrisi ∞ – Sonsuzluk İşareti ∞ Nasıl Yapılır

Lemniskat eğrisi olarak da bilinen sonsuzluk işareti ∞ ebediyen anlamında kullanılan bir semboldür. Lemniskat (sonsuzluk) işaretini Windows ve Mac işletim sistemlerinde en...

En Hızlı DNS Adresleri Güncel

En hızlı DNS adresleri ; Yıl 2020 ve birçok insan hala DNS engeli ya da yavaş DNS nedeni ile problem yaşıyor. Bu...

Bosch Çamaşır Makineleri Hata Kodları

Bosch Çamaşır Makineleri Hata Kodları, Bosch CL Hata Kodu ve Çözümü, Bosch Musluk Sembolü, Bosch E16 Hata Kodu ve Çözümü, Bosch  E18 Hata Kodu ve Çözümü, Bosch E23 Hata Kodu ve Çözümü, Bosch ...

Son Yorumlar