Blog

Klavyede Et İşareti @ Nası Yapılır?

et işareti ülkemizde @ işaretin adı kuyruklu “a” olarak söylenmektedir. Bu işaretin yorun olarak kullanıldığı alan internet ortamlarıdır. Bu işaret elektronik posta adreslerinde kullanıcı adı ile sunucu bağlantısı arasında kullanılır.

Peki, Bilgisayarda @ Et İşareti Nasıl Yapılır nereden gelmektedir ve neden e- posta adreslerinde kullanılmaktadır. @ işareti hakkında çok değişik hikayeler anlatılmaktadır. Ortaçağ döneminden 1536 yılına kadar farklı alanlarda kullanıldığı rivayet edilmektedir. Ancak, 1885 yılında yapılan ilk makine örneklerinden birisi olan Underwood’un @ işaretini klavyesinde kullandığı bilinmektedir…

Bu işareti daha sonra 1977 yılında Roy Tomlinson adında birisi kullanmıştır. Hiç kimsenin adında bulunmayan bu işaretin karışıklıkları ortadan kaldıracağını düşünerek kullanmıştır. Bugün internet ortamında her gün defalarca kullanılmaktadır. (Ayrıca bakınız: Kalp işareti)

Et İşareti Kopyala @ @ @

Şayet klavyede et işaretini yapamıyorsanız, yada klavye tuşlarında sıkıntı varsa, yada cep telefonunda et işaretini bulamıyorsanız kopyala ve yapıştır ile istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Bilgisayarda @ Et İşareti Nasıl Yapılır?

et işareti
et işareti
  • Bilgisayar klavyesi “Q” olan kullanıcılar @ işaretini klavyede bulunan “ALT GR” ile “Q “ tuşlarına birlikte basılarak yapabilirler.
  • Bilgisayar klavyesi “F” olan kullanıcılar için @ işaretini yine klavyede bulunan “ALT GR” tuşu ile birlikte “F” tuşuna basarak elde edebilir.
  • MAC bilgisayarlarda et işareti yapmak için ise option ve Q tuşlarına sırası ile basmak gerekmektedir.
  • İnternet ortamında bulunan elektronik posta adreslerinin tümünde “@” bulunmak zorunludur.
  • Bu “@” işareti sayesinde kullanıcıların hangi posta kanalını kullandığı belirlenmiş ve internet ortamına Roy Tomlinson amacına uygun bir katkı sağlamıştır.

@ Et İşareti Çıkmıyor

Klavyenizden AltGr + Q tuşuna birlikte basıldığında @ işareti yerine yeni bir pencere açılıyorsa kısayol komutlarında farklı bir tanımlama yapılmış demektir.

Bunu düzeltmek için bilgisayar sunucunuzun ekranda bulunan görüntüsü (Google Chrome, Firefox gibi) üzerine mause (Fare) sağ tuşuyla tıklayarak örneğin chrome’da Google Chrome Özellikleri seçeneğine tıklayın.

Açılan pencerenin üst tarafında bulan sıradan “Kısayol” seçeneğini açın. Açılan bölümün altında tanımlanmış olan Ctrl + Alt + Q seçeneğini silerek altta bulunan “Tamam” veya “Uygula” tuşuna basarak @ işaretinin geri gelmesini sağlayabilirsiniz.

Tablet ve Cep Telefonlarında @ İşareti

Tablet ve cep telefonlarından @ işaretini çıkartmak da oldukça basittir. Cep telefonu ve tabletlerin yazılım farklılıklarına göre yerlerinin farklı olmasına rağmen genel olarak yazı klavyesi açıldığından boşlu tuşunun yanında @ işareti görülmektedir.

Biraz daha farklı modellerde ise klavyenin “harf” modundan “Sayı” moduna geçirilmesiyle @ işareti tuş olarak eklenmiştir.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu