BlogWindows

Bilgisayarda Kayıtlı Wifi Şifresi Öğrenme

Kullanıcılar için bilgisayarda kayıtlı wifi şifresi öğrenme yollarından bir tanesi modemin varsayılan parolasının kontrol edilmesi olarak ortaya çıkıyor. Modemin mevcut parolası modemin altında bulunan etiketlerin üzerinde yazıyor.

Modemin wifi şifresi modemin kurulduğu andan itibaren değiştirilmediği sürece, parolanın etiket üzerinde yazan şifre olduğunun bilinmesi gerekiyor. Modem wifi şifresi değiştirildiği takdirde diğer cihazların kontrol edilmesi ya da modemin arayüzüne erişim sağlanarak parolayı öğrenmek mümkün oluyor.

Modeme ulaşmak için wifi bağlantısı olmayan kişilerin modeme kablo ile bağlantı kurmaları gerekiyor. Modem arayüzüne ulaşılmasının ardından ”Kablosuz Ağ” türünde bir menüye ulaşılmasının ardından wifi şifresinin görülmesi ve değiştirilmesi mümkün oluyor.

Ayrıca bakınız: TTNET şifre değiştirme nasıl yapılır?

Windows’ta Wifi Ağının Parolası Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarda Kayıtlı Wifi Şifresi Öğrenme 1
Bilgisayarda Kayıtlı Wifi Şifresi Öğrenme

Windows dizüstü bilgisayardan ya da masaüstü bilgisayardan wifi ağına bağlanılmasının ardından Windows, wifi şifresinin ağını hatırlıyor. Unutulan wifi şifresinin ağa bağlı veya daha önce bağlanılmış bir windows bilgisayarından bulunabildiği görülüyor.

Windows’da bağlı olunan kablosuz ağın parolasını aramak için öncelikle denetim masasında bulunan ve paylaşım merkezine gidilmesi gerekiyor. Açılan pencerenin sağ tarafından yer alan wifi bağlantısının adının tıklanması gerekiyor. Açılan pencereden kablosuz özellikler sekmesine tıklanması ve daha sonra gizli şifreyi görebilmek için güvenlik sekmesine tıklanması gerekiyor.

Son olarak karakterleri göster adlı onay kutusunun etkinleştirilmesinin ardından kullanıcılar şifreyi görebiliyor.

Windows 7 ve Önceki Sürümlerde Kablosuz Ağ Parolalarını Öğrenmek

Windows, daha önce bağlanılan ağların wifi şifrelerini saklıyor. Windows 7 ve önceki sürümlerde bu şifre ve paylaşım merkezinden bulunabiliyor. Ağ ve paylaşım merkezinin sol tarafından yer alan menüden kablosuz ağları yönet bağlantısının tıklanması gerekiyor.

Kullanıcılar burada daha önce bağlandıkları ağların listesini görebiliyor. Diğer taraftan ağın özelliklerini açmak için bir ağ adının çift tıklanması gerekiyor.

Windows 8 ve Windows 10’da Wifi Ağ Parolalarını Öğrenmek

Windows 8 ve Windows 10‘da wifi ağ parolalarını öğrenmek için öncelikle komut isteminin kullanılması gerekiyor. Bilgisayarlarda bulunan başlat menüsüne sağ tıklanmasının ardından komut isteminin seçilmesi gerekiyor. Daha sonra belirli komutların yazılmasının ardından kullanıcıların daha önce eriştikleri wifi ağlarının listelerini görmeleri mümkün oluyor.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu