BlogWindows

Bilgisayarda Klasör Şifreleme

klasör şifreleme, klasör şifreleme windows 8, programsız klasör şifreleme, klasör şifreleme windows 7, klasör şifreleme kodu, dosya şifre koyma, klasör şifreleme 2017, klasöre şifre koyma windows 10

Bilgisayarda Klasör Şifreleme

Bilgisayarımızı bazen birden çok kişi kullanabilmekte, ev bilgisayarı kullanıyorsak veya aynı ağ içinde paylaşımlı bilgisayarlar kullanıyorsak bu durum bizim için sıkıntı doğurabilir. Özellikle ev bilgisayarlarında bu kaçınılmaz olur. Haliyle herhangi bir dosyamıza başkasının erişmesi pek de zor olmamaktadır. Peki bu dosyalarımızı nasıl koruyabiliriz. Bilgisayarımızda klasör şifreleme yöntemini kullanarak çok basit bir işlemle bunu sağlamak mümkün. Windows üzerinden pek çok klasör şifreleme programı olsa da program kullanmadan da klasör şifrelemek mümkün. Peki program kullanmadan klasör şifreleme işlemi nasıl yapılır? Ne yapmalıyız? Gelin şimdi hep beraber bu konu üstünde göz gezdirelim ve bilgisayarımızda bulunan önemli belgelerimizi koruyalım.

Şifreleme işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle şifrelemek istediğimiz klasörün üstünde sağ tıklayıp açılan menüden arşive ekle seçeneğine tıklamamız gerekiyor.

Bilgisayarda Klasor sifreleme  Bilgisayarda Klasor sifreleme

Arşive eklerken önümüze resimdeki seçenekler çıkmaktadır. Karşımıza çıkan seçenekler arasından parola seçmek için karşımıza bir buton gelecektir. Öncelikle butona tıklamamız gerekmektedir. Karşımıza gelecek olan yeni pencerede klasör şifreleme için seçenekler bulunacaktır. Bu pencerede bulunan şifre kutucuğuna belirlediğimiz şifreyi girerek klasör şifreleme işlemini başlatabiliriz.

Bilgisayarda Klasor sifreleme  Bilgisayarda Klasor sifreleme

Şifreyi oluşturduktan sonra ne yapmalı?

Ardından ‘dosya isimlerini şifrele’ seçeneğinin yanında bulunan kutucuğu işaretlememiz gerekmektedir. Dosya isimlerini şifrelersek klasörü açarken şifre bilgisi istenecektir. Ancak işaretleme gerçekleşmezse sadece klasör açılır ancak içindeki belge ve dosyaları görmek mümkün olmayacak yine şifreye tabi tutulacaktır. Şifre belirlendikten sonra açılan pencereleri sırasıyla onaylamak gerekmektedir. Bu sayede klasörümüz hem şifreli hem de sıkıştırılmış arşive dönüşecektir. Böylelikle klasör şifreleme işlemimiz tamamlanmış olacaktır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Web sitemize devam etmek için reklam engelleyiciyi kaldırınız.