Kapat
Reklam Alanı
İnternet 122 views 0

Bill Gates’in Yeni Akıllı Şehri

Dünyanın en varlıklı insanları listesinde her sene ilk sıraların değişilmez ismi olan Bill Gates, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir akıllı şehir kurmaya karar verdi. Proje için ilk adımı atan Gates’in Arizona eyaletinden 25 bin dönümlük bir arsa satın aldığı ortaya çıktı. Sanayi ve ofis alanları için 3800 dönüm ayrılacakken, okullar için 480 dönümlük bir bölüm tahsis edilecek. Phoenix’e 1 saatten az bir mesafede olacak bu şehirde yaklaşık 80.000 ev inşa edilecek.

Özellikleri Neler Olacak?

Projenin ortaklarından olan Belmont Partners adındaki gayrimenkul yatırım şirketi, şehrin isminin Belmont olacağını açıkladı. Yüksek hızlı internet, yeni üretim teknolojileri, sürücüsüz araçlar ve veri merkezlerine sahip olacak bu şehirde, en son teknolojileri barındıran altyapı mevcut olacak. Toplumun durumuna da hayli önem verileceği belirtilirken, teknolojiye ayak uyduran ve bilgili bir topluluk hedefleniyor..

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılacağı özellikle vurgulanırken, minimum insan eforuna dayalı sistemlerin çokça kendine yer bulması bekleniyor. 50 milyon dolar harcanması beklenen bu akıllı şehirde yepyeni bir hayat insanları bekliyor olacak. İnternet kenti olarak anılacak olmasının yanında nispeten kolay ve makinelere dayalı bir yaşam, şehirde hedefleniyor olacak. Büyük kentlerden yoğunlaşan insan nüfusu, teknolojinin önde gelen isimlerini bu tip çözümler aramaya itiyor. Daha akıllı oluşu ve yaşam kolaylaştırmasının yanında ağır istihdam da bu yeni kentlerle engellenmeye çalışılacak.

Daha önce benzer şekilde Alphabet firmasının alt şirketlerinden biri olan SidewalkLabs tarafından girişimi yapılan bir proje de hayata geçmeyi bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.