Blog

BIOS Şifre Kaldırma, Sıfırlama Nasıl Yapılır?

BIOS şifre kaldırma adına yapılacakları en kolaydan en zora doğru sıralayabiliriz. Donanımsal açıdan izlenmesi gereken işlem adımları hususunda dikkatli olmanız BIOS şifre sıfırlama noktasında büyük bir önem arz etmektedir.

Ayriyeten işlemlere geçmeden önce önemli bir uyarıda da bulunmak gerekirse, donanımsal açıdan gerçekleştirilecek olan işlemlerde ana kart ve öteki donanımlara hasar vermemek ve birtakım risk faktörleriyle karşılaşmamak adına, bu konuda uzman kişilerden yardım almanız tavsiye edilmektedir.

BIOS Şifre Kaldırma 1. Yöntem

İlk metot, bunun için açılmış olan şifre sitelerinden yararlanmak olacaktır.

  • Öncelikli olarak BIOS şifre ekranında şifreyi birkaç kere yanlış girmeniz gerekmektedir.
  • ‘System Disable’ ihtarıyla karşılaşana kadar şifrenizi yanlış girmelisiniz.
  • Bu ihtarın verilmesinin devamında ekranda karşınıza bir kod çıkacak. Bu kodu not alın.
  • http://bios-pw.org/ adresine gidin ve not aldığınız kodu ‘Enter Your Code’ bölümüne yazın.
  • ’Get Password’ butonuna tıklayıp tarafınızı yeni bir şifre gönderilmesini sağlayın.
  • Kişisel bilgisayarınızı tekrardan başlatın ve yeni şifrenizle giriş yapın.

Şifre sıfırlama işlemi hallolduğu takdirde ikinci aşamaya geçmenize gerek kalmamaktadır. Şayet şifre bu şekilde de kabul edilmediyse ve probleminiz çözüme kavuşmadıysa sonraki aşamaya geçiş yapabilirsiniz.

BIOS şifre kaldırma

BIOS Şifre Sıfırlama 2. Yöntem

Ana kartların üstünde, gerçekleştirdiğiniz BIOS ayarlarını ve şifreleri hatırda tutmak amacıyla kullanılmakta olan bir pil vardır. Ana kartın üstünde bulunan ve saat pilini andıran bu pili yerinden çıkarmak da ayarların sıfırlanmasını sağlayacaktır.

Pili çıkarma aşamasında hiçbir şekilde zorlama yapmamanız gerekmektedir. Öncelikli olarak kasanızdaki bütün bağlantıları ve güç kablosunu olduğu yerden çıkarın ve sökün. Kasanın kapağını özenli bir biçimde açın. Genellikle ekran kartının alt kısmında ya da bir ihtimal RAM’lerin olduğu alanda saat pilini andıran bir pil olduğunu göreceksiniz.

Bu pili bulunduğu yerden çıkarıp 5 ila 10 dakika arası bir süre bekleyerek pili tekrardan aynı yerine oturtun. Pili yeniden ait olduğu yere takmanızın akabinde kişisel bilgisayarınızı bir kez daha başlatın. Bilgisayar açıldığı zaman bütün BIOS ayarlarıyla birlikte şifrelerin de sıfırlanmış olduğunu göreceksiniz.

Bu yazı ilginizi çekebilir klavye kısayolları rehberi

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu