Reklam Alanı
Bitcoin
İnternet 122 views 0

Bitcoin Altından Çok Aranıyor

Son zamanlarda üst üste kırdığı rekorlar ile gündeme gelen Bitcoin Türkiye’de durum tam tersi olsa da dünya çapı Google aramalarında altını geride bıraktı. Piyasa değeri bakımından en büyük döviz borsa işletmecisi olan Chicago Mercantile Exchange Group (Chicago Ticari Takası), yıl sonunda dijital para birimi Bitcoin’in vadeli işlem sözleşmelerini yapmaya başlayacağını açıkladı. 2009’da hayata geçen Bitcoin, bununla birlikte bir rekora daha imza atmış oldu. Bu haberden sonra ise Bitcoin tam 6.450 doları gördü.

Bitcoin Nedir?

2009’da SatoshiNakamoto tarafından ortaya çıkarılan bir sanal para birimi olan Bitcoin o günlerde çok rağbet görmese de son zamanlarda fazlasıyla popüler olmaya başladı. Herhangi bir banka, kuruluş ya da işletme ile bağı bulunmayan bu sanal para biriminin, başka bir aracıya hizmet etmeden transferi yapılabiliyor. Dolar ve Euro’ya alternatif olabilecek Bitcoin’insembolü ฿, kısaltması BTC’dir. Ciddiye alınması gereken bir birim olduğu ve bu alanda ilerleyeceği kesin fakat kağıt paranın yerini alıp almayacağı konusundaki tartışmalar şu an için ütopik görünüyor.

Nasıl Kullanılıyor?

Bitcoin kullanmak için bir sanal cüzdan oluşturmak gerekiyor ve bunu yapmak da oldukça basit. Herhangi internet bağlantısı olan bir cihazınızda bu cüzdanı oluşturabilirsiniz. Sınır bulunmayan bu cüzdanlara istediğiniz sayıda sahip olabilirsiniz. Oluştururken özel bilgiler de gerektirmeyen bu hesapla para transferi ya da alışveriş yapabilirsiniz. Yapılan her işlemin şifrelenmesiyle kullanıcılara diğer yöntemlere nazaran daha fazla güven veriyor. Ayrıca bir diğer avantaj olarak da enflasyon riskinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kullanım alanı olarak şu an kısıtlı diyebiliriz çünkü hala deneme aşamasında bir proje..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.