Blog

BlueStacks Nedir? Ne İşe Yarar?

BlueStacks Nedir sorusunu son zamanlarda birçok kişi soruyor. Bluestacks ile telefonunuzdaki uygulamaları ve oyunları bilgisayarınızda da kullanmak ister misiniz? Android emülatörleri geçtiğimiz zaman zarfında yeni çıkan oyunların da etkisiyle oldukça fazla kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Durum böyle olunca emülatör yazılımı geliştiren firmalar hem sistemlerini geliştirdiler hem de çok daha fazla kullanıcı çekmeye başladılar. Bunlardan biri olan BlueStacks nedir ve ne işe yarar sorularının cevabını içeriğimizde vereceğiz.

BlueStacks Nedir?

BlueStacks, Amerika merkezli bir yazılım şirketi olarak adlandırılmasının yanında aynı isimle emülatörler oluşturan bir firmadır. Özellikle Android emülatörü ile tanınan BlueStacks, günümüzde binlerce kullanıcıya sahiptir. Fakat yalnızca Android emülatörü değil, diğer sistemler için de emülatör geliştirmektedirler.

Emülatör Ne Demektir?

BlueStacks Nedir sorusunun yanında emülatör kelimesinin anlamını da bilmek gerekiyor. Emülatör bir cihazda farklı bir cihazın özelliklerini kullanmanıza yarayan yazılımlara verilen genel bir isimdir. Bu emülatörler yardımıyla tek bir cihaz üzerinden diğer cihazların sağladığı faydalardan yararlanabilir ve donanımlarınız dâhilinde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Fakat bu sistemler bulut sistemler ile karıştırılmamalıdır.

Örneğin bilgisayara kurulan bir Android Emülatörü (Bluestacks gibi) ile bilgisayarınıza sanal bir Android işletim sistemi kurmuş olursunuz. Böylece program aracılığı ile iki işletim sistemini birden kullanabilirsiniz. Bu noktada bilgisayarınızın donanımı ve böyle bir hizmeti destekleyip desteklemediği oldukça önemlidir.

BlueStacks Ne İşe Yarar?

BlueStacks uygulaması uzun zamandır aktif olarak kullanılabilen ücretsiz bir yazılım olarak biliniyor. Fakat geçtiğimiz yıllarda PUBG Mobile gibi oyunların çıkması ile kullanıcı sayısını oldukça arttırdı. Durum böyle olunca oyun alanına daha çok önem veren firma, uygulamayı kullanabilmek için daha yüksek sistem gereksinimlerine ihtiyaç duymaya başladı. Fakat yine de basit ve sistemi yormayan uygulamaları kullanmak için indiriyorsanız BlueStacks bir Android emülatörü olarak oldukça kullanışlıdır.

Bilgisayarınıza yükleyebileceğiniz BlueStacks uygulaması ile bir Android telefonda bulunan tüm özelliklere erişebilirsiniz. Google Play aracılığı ile telefonunuza indirdiğiniz her türlü uygulamayı indirebilir, yalnızca mobilde oynanabilen oyunları bu uygulama ile bilgisayarınızda da oynayabilirsiniz.

BlueStacks Ne İşe Yarar?
BlueStacks Ne İşe Yarar?

BlueStacks İndirme ve Kurma

BlueStacks uygulamasını hızlı ve ücretsiz bir şekilde resmi web sitesi üzerinden indirebilirsiniz. Burada ayrıca Android sürümünüzü de seçebilme imkânınız bulunmaktadır. Daha basit işler için düşük Android sürümü seçmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Fakat telefon oyunlarını oynamak gibi bir niyetiniz varsa en yüksek Android sürümünü tercih edebilirsiniz.

  • BlueStacks web sitesine girerek BlueStacks 5 sürümünü indirin.
  • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra dosyayı açın.
  • Gelen ekranda ortada bulunan “Install Now” butonuna tıklayın.
  • İndirme işleminin tamamlanmasını bekleyin.
  • İşlem tamamlandıktan sonra masaüstünde bulunan BlueStacks ikonuna tıklayarak uygulamayı başlatın.

Bu işlemlerden sonra Android cihazınız açılacak ve Google hesabınızı bağlamanız gerekecek. Hesabınızı da bağladıktan sonra artık Google Play üzerinden uygulamaları indirebilir ve fareniz yardımıyla cihazınızı yönetebilirsiniz.

Uygulamayı kullanırken arka plandaki hizmetleri kapatmayı unutmayın. Aksi takdirde bilgisayarınız aşırı yüklenebilir ve bundan kaynaklı olarak yavaşlamalar ile kasmalar meydana gelebilir. Umarız içeriğimiz sayesinde BlueStacks Nedir ve ne işe yarar gibi soruların cevabını bulabilmiş, uygulamayı başarıyla kurabilmişsinizdir.

Ayrıca PUBG Mobile “Cihazınız Bu Sürümle Uyumlu Değil” Hatası ve Çözümü başlıklı içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu