Windows

BOOTMGR Eksik Hatası Nasıl Çözülür?

BOOTMGR Eksik hatası birçok Windows kullanıcısının depolama ile ilgili sorunlardan ötürü karşılaştığı bir problemdir. Bu problem bazen geçici olabilse de, bazı durumlarda kritik sorunları işaret etmektedir. Diğer bilgisayar sorunlarına kıyasla daha dikkatli bir şekilde incelenmesi gereken bu problemin neden oluştuğunu ve nasıl çözülebileceğini yazımızda inceleyeceğiz.

BOOTMGR Eksik Hatası Nedir?

BOOTMGR eksik hatası genellikle Windows sürümlerinde görüntülenen ve bilgisayar açılırken ekrana gelen bir hatadır. Bu hatayı görmeniz halinde bilgisayarınız açılmaz ve kullanmanız mümkün olmaz. BOOTMGR hatasının görüntülenmesi halinde bilgisayarınızı birkaç kez yeniden başlatmanız istenebilir ve sorununuz çözülmeyebilir.

BOOTMGR eksik hatası, bilgisayarınıza bağlı olan ve iletişim kurulmaya çalışılan disk ile sizin aranızda sağlıklı bir bağlantı kurulamaması sonucunda görüntülenir. Yani işletim sisteminizin kurulu olduğu depolama aygıtında, depolama aygıtının iletişim kurduğu diğer donanımlarda, kablolarda, işletim sistemine veya yazılımsal ayarlarda sorunlar meydana gelmiş olabilir. Bu noktada sorunun ne olduğunu anlamak çözümü hızlı bir şekilde uygulamak açısından oldukça önemlidir.

BOOTMGR Eksik Hatası Nasıl Çözülür?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi BOOTMGR Eksik hatasını çözebilmek için öncelikle sorunun neden kaynaklandığını bilmek gerekiyor. Eğer sorunun neden kaynaklandığı hakkında hiçbir fikriniz bulunmuyorsa tüm çözüm yöntemlerini uygulamalısınız.

BOOTMGR Eksik Hatası Nasıl Çözülür?
BOOTMGR Eksik Hatası Nasıl Çözülür?

Format Sırasında Oluşan BOOTMGR Eksik Hatası

Zaman zaman bilgisayarımız temizlemek için format atma işlemi yaparız. Format işlemi oldukça kolay gibi gözükse de küçük detayları gözden kaçırmak bütün sistemi bozabilir. Eğer format esnasında BOOTMGR eksik hatası ile karşılaştıysanız ve yapabilecek bir şey bulamadıysanız yapmanız gereken tek şeyin tüm işlemleri en baştan başlatmak olduğunu unutmayın. Ancak bu süreçte ISO dosyanızı taşınabilir belleğinize RUFUS programı ile kurmalı ve BIOS üzerinden gerekli ayarları düzgün bir şekilde yapmalısınız. Eğer bu konular hakkında fikir sahibi değilseniz bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz.

Bilinmeyen Sebeplerden Ötürü Oluşan BOOTMGR Eksik Hatası

Eğer format sebebi olmadan, sebepsiz bir şekilde bu hatayı almaya başladıysanız aşağıda bahsedeceğimiz sorunlara ve çözüm yöntemlerine bakmanız gerekiyor. Bu tür hatalar kolaylıkla çözülebilmesine karşın, bir süre boyunca denediğiniz yöntemler sonucunda çözülmüyorsa bir bilene danışmanız iyi olacaktır.

Geçici Sorunlar

BOOTMGR eksik hatası bazen geçici olarak oluşan bir problemdir. Yani yalnızca bir kez bu sorun ile karşılaştıysanız biraz bekledikten sonra kendi kendine geçtiğine şahit olabilirsiniz. Bilgisayarınızı bir yerden bir yere taşıdıysanız veya yeni bir yazılım değişikliği yaptıysanız böyle sorunlarla kısa süreliğine karşılaşabilirsiniz.

Fakat bu sorunla bir kez bile karşılaşmış olsanız ve kendiliğinden çözülmüş olsa bile depolama aygıtlarınızı kontrol ettirmenizi öneririz. Geçici olarak gözüken bir hata olsa bile, ilerleyen zamanlarda Harddisk arızası ve donanımlarda hasar meydana gelmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

İşletim Sistemi Sorunları

Bazı durumlarda işletim sisteminde meydana gelen sistemsel sıkıntılar ve dosyalardaki bozulma da bu sorunla karşılaşmanızı sağlayabilir. Böyle bir durumda yapılması gereken iki şey bulunmaktadır.

İlk olarak onarma hizmetini kullanabilir ve sorunun bulunması halinde kısa sürede çözümün sağlanması işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu hizmeti kullanamıyorsanız direkt olarak yeni ve temiz bir format işlemi ile sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Önyükleme Sırasında Oluşan Yazılımsal Hatalar

Bazı durumlarda BIOS ayarları kendiliğinden değişebilir veya siz farkında olmadan değişiklik gerçekleştirebilirsiniz. Önyükleme ayarlarında işletim sisteminizin kurulu olduğu diskte bazı ayarlar değiştirilmişse bu hatayı almanız oldukça normal olacaktır. Ayrıca bu durum yukarıda bahsettiğimiz format işlemleri sırasında da gerçekleşebilir. Eğer BIOS hakkında bir bilginiz bulunmuyorsa mutlaka bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Fakat az da olsa bilginiz bulunuyorsa BIOS üzerinden boot ayarlarına girin ve sahip olduğunuz disklerin ayarlarını olmaları gerektiği gibi ayarlayın. Bu noktada işletim sisteminin kurulu olduğu diskin en üstte olması gerektiğini unutmayın.

Bu ayarlar üzerinde küçük bir değişiklik yapmanız halinde BOOTMGR Eksik hatasının üzerinden direkt olarak gelebilirsiniz.

BOOTMGR Hatası - Önyükleme Sırasında Oluşan Yazılımsal Hatalar
BOOTMGR Hatası – Önyükleme Sırasında Oluşan Yazılımsal Hatalar

Donanımsal Sorunlar

Bahsettiğimiz hiçbir yöntem ile sorunun üstesinden gelemiyorsanız, probleminiz donanımsal kaynaklı olabilir. Cihazınıza bağlı olan disklerde arıza meydana gelmiş veya kablolamada sıkıntı oluşmuş olabilir. Eğer hiçbir çözüm yöntemi işinize yaramıyorsa bilgisayarınızı açarak bu kabloları ve diskinizi kontrol edebilirsiniz.

Sorun kablodan kaynaklanıyorsa, kabloları düzeltmeniz ve değiştirmeniz halinde sorununuz çözülecektir. Fakat sorun harddisk kaynaklı ise cihazın uzmanlar tarafından incelenmesi ve düzeltilmesi gerekir. Bunun için de kendinize yeni bir harddisk satın almayı düşünebilirsiniz.

Bir Uzmandan Destek Alın

Hiçbir çözüm yöntemi işinize yaramıyorsa bir uzmana başvurmak yapabileceğiniz en mantıklı şey olacaktır. Harddiskinizin arızalanması dışındaki sorunlardan birine sahipseniz dosyalarınızı kurtarabilirsiniz ancak harddisk arızalanması durumunda yapabileceğiniz pek bir şey bulunmayacaktır. Ayrıca bu hatayı almanız ve bilgisiz olmanız halinde çok kurcalama yaparsanız diğer donanımlara da zarar verebilir ve bilgisayarınızı kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu