Blog

Bosch Çamaşır Makineleri Hata Kodları

Bosch Çamaşır Makineleri Hata KodlarıBosch CL Hata Kodu ve Çözümü, Bosch Musluk Sembolü, Bosch E16 Hata Kodu ve Çözümü, Bosch  E18 Hata Kodu ve Çözümü, Bosch E23 Hata Kodu ve Çözümü, Bosch  E32 Hatası ve Çözümü, Bosch E33 Hatası ve Çözümü

Bosch Çamaşır Makineleri Hata Kodları

Bosch çamaşır makineniz bir sorun algıladığında, bir hata kodu gösterecek, bir sembolü veya ışığı yanıp sönmeye başlayacaktır. Bu hata kodlarını, sembolleri ve ışıkları anlamanız zor olabilir, bu yüzden Bosch Çamaşır Makineleri Hata Kodları en yaygın olanları, ne anlama geldiklerini ve nasıl çözüleceğini sizin için aşağıda listeledik.

Bosh Çamaşır Makineleri Hata Kodları

Hata Kodları ve Çözüm Yolları

Bosch CL Hata Kodu ve Çözümü: Çocuk kilidi aktif olduğunda, ekranda bir anahtar sembolü veya “CL” sembolü bulunacak ve tüm çamaşır makinesi düğmeleri devre dışı bırakılacaktır. Çocuk kilidini devre dışı bırakmak için, başlat düğmesini üç veya beş saniye kadar basılı tutun. Bu süreden sonra sesli bir bip sesi duyacaksınız ve anahtar sembolü kaybolacaktır.

Bosch Musluk Sembolü: Su basıncı çok düşük veya besleme hortumu tıkalı veya bükülmüş. Su basıncını bir kova kullanarak doğrudan musluktan kontrol edin. Su basıncı çok düşükse tesisatçınıza başvurun. Besleme hortumunun da temiz ve kıvrılmadığından emin olun.

Bosch E16 Hata Kodu ve Çözümü: Çamaşır makinenizin kapısı düzgün bir şekilde kilitlenmemiş. Kapıyı tekrar açıp kapatın ve “yeniden başlat” düğmesine basın. Gerekirse, çamaşır makinesi kapağını açın, bazı kıyafetleri çıkarın ve ardından kapıyı tekrar kapatın. Ayrıca, çamaşır makinesini kapatıp tekrar açmayı, programı ayarlamayı ve ardından programı başlatmayı deneyebilirsiniz. 

Bosch E18 Hata Kodu ve Çözümü: Filtre bloke veya soğuk su giriş hortumu bloke veya bükülmüş. Çözüm için aşağıda belirtilen çözüm yollarını deneyin. 

  1. İlk önce cihazı kapatın ve gücü kesin, ardından su kaynağını kapatın.
  2. Zemine bir havlu koyun ve pompa kapağını açınız. Kalan suyu boşaltmak için kullanılabileceğiniz bir boşaltma hortumu bulacaksınız.
  3. Boşaltma hortumunun ucunu kasenin üzerinden dışarı çekin, boşaltma hortumu kapağını çıkarın ve suyu boşaltın. 
  4. Tüm suyu boşalttıktan sonra, kapağı ve boşaltma hortumunu değiştirdiğinizden emin olun.
  5. Filtre kapağını sökün ve dışarı doğru kaydırın. Filtrede bozuk para, düğme veya tiftik birikintisi gibi maddeler bulabilirsiniz. Filtreyi iyice temizlemeden önce bunları çıkarın.
  6. Pervanenin serbestçe hareket edip etmediğini dikkatlice kontrol edin.
  7. Bu işlem tamamlandığında, filtre kapağını sıkıca kilitleyip dikey konuma vidalayın.
  8. Pompa kapağını kapatın ve yerine oturduğundan emin olun.
  9. Su kaynağını ve gücü tekrar açabilirsiniz.

Bosch E23 Hata Kodu ve Çözümü: Çamaşır makinesi sızdırıyor veya taban plakasında su var. Çamaşır makinenizden bir sızıntı olduğundan şüpheleniyorsanız, besleme musluğunu derhal kapatın. Aşağıda belirtilen çözümleri uygulayın.

Bosch Çamaşır makinesinin arkasında su sızıyor ise; soğuk su doldurma hortumu veya atık su hortumundan kaynaklı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu hortumların, sırasıyla çamaşır makinesine ve soğuk su musluğuna ve atık su çıkışına doğru şekilde bağlandığından emin olun. Bu hortumların kırık, paslı veya paslanmış olduğunu görürseniz, hortumların değiştirilmesini tavsiye ediyoruz. 

Bosch Çamaşır makinesinin önünden su sızıyor ise; su, kapıdan, deterjan çekmecesinden veya çamaşır makinesi filtre alanından geliyor olabilir. Kapının sıkıca kapatıldığından emin olun. Bunu belirtmek için sesli bir tıklama duymalısınız. Kapı ile kapak arasında, kapının düzgün şekilde kapanmasını engelleyebilecek bir giysi bulunmadığından emin olun ve çamaşır makinesi tamburunu aşırı doldurmamaya dikkat edin. Ayrıca kapı contasının kir birikmemesine ve cihazın zemine oturduğundan emin olun. 

Sızıntının deterjan çekmecesinden geldiğinden şüpheleniyorsanız, bu genellikle su basıncının çok yüksek olması veya memelerin su akışının düzgün şekilde akmasını engelleyen bir tıkanıklıktan kaynaklanır. Su basıncını, çamaşır makinenize giden soğuk su beslemesini sağlayan musluğu kullanarak azaltabilirsiniz. Memelerdeki tıkanıklıkları gidermek için, deterjan çekmecesini çamaşır makinesinden çıkarın ve iyice temizleyin.

Sızıntının filtre bölgesinden geldiğinden şüpheleniyorsanız, öncelikle tahliye hortumu kapağının boşaltma hortumunun üstüne güvenli bir şekilde itildiğini kontrol edin. Ardından filtre kapağının kilitli dikey konuma sıkıca vidalanmış olduğunu kontrol edin.

Bosch E32 Hatası ve Çözümü: Çamaşır makinesi programın sonunda “end” yazısı sürekli olarak yanıp söner. Bu bir hata değildir. Dengesiz yük algılama sistemi çalışmıştır. Çamaşırın eşit olmayan şekilde dağıldığından dolayı sıkma döngüsünü kesintiye uğramıştır. Küçük ve büyük çamaşırları tamburun içine dağıtın. Gerekirse, çamaşırları bir kez daha döndürün.

Bosch E33 Hatası ve Çözümü: Aşırı köpük tespit edilmiştir. Makinenize koyduğunuz deterjan miktarını azaltın.

Bosh Çamaşır Makineniz ile yaşadığınız sorunu çözmüş olduğunuzu düşünüyoruz. Bosh Çamaşır Makineleri Hata Kodları ile ilgili yazımız faydası olmuştur. Şayet yukarıda belirtilen çözümlerin hiç birinden sonuç alamadıysanız Bosh Yetkili Servisini arayınız.

 

Bir Yorum

  1. Makine çalışmak üzere hazırlanmış ama ekranda kilit işareti gözüküyor. Makine kapalı olduğu halde. Neden çalışmıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu