Bilim

Buharlaşma ve Yoğunlaşma nedir? Çocuklar İçin Buharlaşma ve Yoğunlaşma Hakkında 10+ Gerçek

Doğa, hayatımızı ve yaşamımızı çevreleyen tüm bilimsel olayların laboratuvarıdır. Doğanın çeşitli süreçleri, içinde yaşadığımız çevrenin nasıl olacağını da belirler. Bu nedenle, bizim için ve özellikle genç neslimiz için günlük yaşamlarımızı etkileyen bu hayati doğa olayları hakkında daha fazla şey öğrenmek kesinlikle gerekli hale geliyor.

Bu tür süreçlerin en önemli ikisi buharlaşma ve yoğuşmadır. Bu makale bu iki süreci (buharlaşma ve yoğuşma) tanımlayacak ve her birinin bazı heyecan verici örneklerinden bahsedecek. Böylece çocuklarınızın buharlaşma ve yoğuşma hakkında daha iyi fikir sahibi olmalarına yardımcı olacaktır.

Buharlaşma

Suyu sıvı halden gaz veya buhar haline dönüştürme işlemine buharlaşma denir. Su ısıtıldığında gaz veya buhara dönüşür. Buharlaşma süreci doğada sürekli olarak gerçekleşir. Buharlaşma yoluyla, nemin yaklaşık yüzde 90’ı atmosfere girer. Güneş ve rüzgar, buharlaşmaya en büyük katkı sağlayan unsurlardır.

Yoğunlaşma

Yoğuşma, buharlaşmanın tam tersidir. Suyun gaz halinden sıvı hale geçmesine yoğuşma denir . Böylece, su buharı sıvı hale geldiğinde yoğunlaşmadır. Dahası, su sıvı halden katı hale geçerek bir buz bloğuna dönüştüğünde, bu da yoğuşma işleminin bir sonucudur. 

Su Döngüsünü Anlamak

Bu iki süreçle ilgili farklı büyüleyici gerçekleri size bildirmeden önce , bu iki sürecin hayatta kalmamız ve tekmelememiz ve çevrenin işleyişi için yaptığı en önemli işten bahsetmek son derece önemlidir.

Buharlaşma ve yoğuşma doğal olaylardır ve birlikte su döngüsünü oluştururlar. Önce su döngüsünü anlayalım. Güneş ışınlarından gelen ısı nehir, okyanus, göller ve doğadaki diğer tüm su kütlelerindeki suyu su buharına dönüştürür. Gaz halindeki su buharı atmosferde yükselir. Ancak atmosferdeki sıcaklık düşüktür.

OKUYUN:  Entegre Zararlılarla Mücadelenin Avantajları ve Dezavantajları

Soğuk sıcaklık, bu su buharlarını yoğuşma işlemi yoluyla su damlalarına dönüştürür. Su damlaları birikerek bulutları oluşturur ve sonunda yağmur olarak yeryüzüne düşer. Böylece su tam bir döngüyü tamamlar. Su döngüsü , yeryüzündeki yaşamın ve canlıların kaynağıdır. Bu nedenle, dünyadaki yaşamın devam etmesi için bu sürecin devam etmesi için her türlü çabayı göstermeliyiz.

Çocuklar İçin Buharlaşma Hakkında 10+ İlginç Gerçek

Gerçek 1 : Buharlaşma, havadaki nemin veya nemin birincil kaynağıdır. Nem, bitkilerin ve bitki örtüsünün büyümesi ve devam etmesi için gereklidir. 

Gerçek 2 : Buharlaşma sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde hızlı, düşük olduğu yerlerde yavaş gerçekleşir.

Gerçek 3 : Tuz, buharlaştırma tekniği kullanılarak tuzlu deniz suyundan yapılır. İnsanlar bu yöntemi binlerce yıldır kullanıyor. 

Gerçek 4 : Bunaltıcı iklimlerde insanlar bu buharlaştırma tekniğini bataklık kutusu, bataklık soğutucusu, ıslak hava soğutucusu ve çöl soğutucusu gibi isimlerle satılan soğutucular yapmak için kullanırlar. 

Gerçek 5 : Buharlaşma ve kaynama aynı şey değildir. Su herhangi bir sıcaklıkta ısıtıldığında buharlaşır. Ancak ısı, 212° F veya 100° C olan kaynama noktasına ulaştığında kaynama gerçekleşir.

Gerçek 6 : Buharlaşma yavaş bir işlemdir, kaynama ise hızlı bir işlemdir. Buharlaşma herhangi bir sıcaklıkta olabilir, ancak suyun kaynaması için belirli bir sıcaklığa ihtiyaç vardır. 

Gerçek 7 : Buharlaşma ve kaynama arasındaki çarpıcı fark, kabarcıkların buharlaşma sırasında değil kaynama sırasında oluşmasıdır. 

Gerçek 8 : Buharlaşan sadece su değildir. Isıtıldığında tüm sıvılar buharlaşır. Bununla birlikte, bazı sıvılar diğerlerinden daha hızlı buharlaşır. Sıvıların buharlaşma hızına buharlaşma hızı denir. 

Gerçek 9 : Buharlaşma insan vücudunu rahatlatır. İnsan vücudu terledikçe, hava ve atmosferik ısı ile temas ettiğinde buharlaşan küçük su damlacıkları cilt üzerinde yüzeye çıkar. Bu vücudu soğutur. 

Gerçek 10 : Endüstriler de bu tekniği mal üretmek için kullanır; madenler, cevherlerden metal toplamak için buharlaştırma yöntemini kullanır. 

Gerçek 11 : Günlük hayatımızda yıkanan giysilerimizi doğal havada ve güneş altında kurutmak için buharlaştırma tekniğini kullanırız. 

Gerçek 12 : Su ,  soğuk kalması için toprak çömleklerde veya  matkalarda tutulur. Toprak çömleklerdeki su, toprak çömleklerin yüzeyinden buharlaştığı için soğur. 

Çocuklar İçin Yoğunlaşma Hakkında 10+ İlginç Gerçek

Gerçek 1 : Yoğuşmanın meydana geldiği sıcaklığa çiğlenme noktası denir. Çiğler, su buharının atmosferin düşük sıcaklığıyla temas etmesiyle oluşan ve tekrar suya dönüşen küçük su parçacıklarıdır. 

Gerçek 2 : Soğutulmuş bir su şişesini oda sıcaklığında dışarıda bıraktığımızda gördüğümüz  su damlacıkları, yoğuşma işleminin bir sonucudur.

Gerçek 3 : Bulutların oluşmasının nedeni yoğunlaşma sürecidir .

Gerçek 4 : Bulutlar su damlalarıyla aşırı yüklendiğinde, yağmur olarak yeryüzüne düşer. 

Gerçek 5 : Yoğuşma, suyun her zaman yağmur olarak değil, yağış olarak yere düşmesine neden olur. Bu, toprağı nemlendirir ve bitkilerin ve ağaçların hızla su almasına yardımcı olur. Ekinler yağış nedeniyle daha hızlı ve daha iyi büyür .

Gerçek 6 : Yağış, bitkilerin topraktan besinleri çıkarmasına da yardımcı olur. Toprakta bulunan mineraller suda çözünür ve bitkiler bunları kökleriyle emer. 

Gerçek 7 : Yoğuşma nedeniyle doğadan sürekli bir su kaynağı alıyoruz. Çöllerde, su buharları geceleri çöl sıcaklığı düştüğünde yoğunlaşarak çiy oluşturur. Çiğlerin toplanması, bu kuru bölgelerde su kaynağı olarak çalışır. 

Gerçek 8 : Duştan sonra banyodaki ayna buğulanıyor. Bunun nedeni, havadaki daha sıcak su buharının aynanın soğuk yüzeyine temas ettiğinde yoğunlaşarak ayna yüzeyinde birikmesidir. 

Gerçek 9 : Spesifik özelliklere sahip hemen hemen herkes, klimalı bir odadan veya arabadan dışarısı sıcak olan bir yere geldiklerinde, yoğuşmanın başka bir yutma örneği yaşar. Bardakları hemen buğulanır. Bu, atmosferdeki su buharlarının , gözlük camlarının soğuk mercekleriyle temas ederek yoğunlaşmasıyla olur. 

Gerçek 10 : Mutfaklarımızda kullandığımız LPG, petrol gazının silindir içinde sıvı halde depolanan yoğunlaştırılmış halidir. 

Gerçek 11 : Yangın söndürücüler, yüksek basınç altında yoğunlaştırılmış halde depolanan sıvı karbondioksit içerir. 

Gerçek 12 : Kriyojenik endüstrisinde sıvı nitrojen gazı kullanılmaktadır. Gaz sıvıya dönüşür veya yüksek basınç altında sıvı forma yoğuşur. 

Çözüm

Buharlaşma ve yoğuşma, doğanın çalışmasını sağlamak için aynı anda hareket eder. Yaz ve kış mevsimlerinde iklimler oluştururlar ve havanın oluşumuna katkıda bulunurlar. Keskin bir gözlemle, bu iki sürecin sayısız örneğini keşfedebilir ve işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenebiliriz.

İnsanlar bu iki doğal süreci kendi avantajlarına kullanmış ve günlük hayatımızda kullandığımız ürünleri üretmek için önemli olan birçok endüstriyel süreç üretmiştir. Makalede bahsedilen heyecan verici örneklerin, çocuklarınızı bu iki olgunun işleyişi hakkında daha iyi bilinçlendirmesini umuyoruz. Artık doğadan ilham alarak yeni ilginç vakaları keşfetmek çocuklarınıza kalmış.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu