Kapat
Reklam Alanı
Gençler 161 views 0

Çabuk Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Çabuk Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Bitkisel Bakım

Çabuk kırılan saç demek nem bakımından fakir olan kuru saç demektir. Saçlarımızı neme doyurmamız gerekiyor. Günümüzde yaygın olan aktarlarda kolayca bulabileceğimiz birçok bitkisel yağlar var. Saçlarımız için Hindistan Cevizi Yağı, Susam Yağı, Badem Yağı, Argan Yağı, Hint Yağı gibi birçok yağdan faydalanabiliriz. Bu yağları tek başına kullanabileceğimiz gibi hepsi ile bir karışım hazırlanıp da maske şeklinde de kullanılabilir. Hafta da iki kere kullanmak saçlarımıza kaybettiği nemi geri kazandırmak için yeterli olacaktır.

Sürekli Bakım Yapmak Doğru Değil

Doğru değil çünkü bu durum saçlarımızı yıpratır. Saçın yıpranması da kurumasına ve çabucak kırılmasına neden olur. Saçlarınıza sürekli bitkisel bakım uyguluyorsanız bu demektir ki bu yağlardan arındırmak için de saçlarınızı sürekli yıkıyorsunuz. Bu kaş yapayım derken göz çıkarmaktır. Bu tür bakımlar mümkün olduğu kadar hafta da bir veya iki kez yapılmalı.

Saçları Taramak

Burada da yanlışlarımız var. Saçlarımızı ıslak iken taramak saçlarımızın kopmasına neden olacaktır. Bu yüzden nemli iken taramak ve saç diplerinden değil uçlarından yumuşak hareketlerle açarak taramak gerekiyor. Saçları kuruyken de taramıyoruz. Bu da çabucak kırılmasına saçlarınızın zarar görmesine neden olacak.

Tarak Seçimi

Büyük önem arz eden bir başka husus ise tarak seçimidir. Saçlarımızı tararken mümkün olduğu kadar geniş ve kalın dişli fırça veya tarakları tercih etmeliyiz. İnce ve sık dişli taraklar saçların çabucak kopmasına, kırılmasına neden olur. Tokalar da yine aynı şekilde saçlarımıza zarar verir. Saçları sıkı lastiklerle bağlamak özellikle de uyurken bağlamak son derece zararlıdır saç için. Tokayı çıkardığınız da birçok saçınızın tokada kaldığını elinize geldiğini göreceksiniz. Bunun için yatarken bağlanmamalı, gün içinde bağlandığı zaman gevşek ve zarar vermeyen tokalarla bağlanması daha doğru olur. Bütün bunlara dikkat edip saçlarınıza düzenli bir şekilde bakım uyguladığınız zaman daha sağlıklı kırılmayan saçlara sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.