Kapat
Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz
İnternet 149 views 0

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Cep Telefonu Alırken genellikle ilk önce fiyatına bakıyoruz. Ama cep telefonu alırken dikkat etmemiz gereken daha başka unsurlar da vardır. Bu yazımızda sizlerle Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz konusunda bir kaç tavsiyede bulunacağız.

İşletim Sistemleri Arasındaki Bazı Temel Farklılıkları Öğrenin

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

 • iPhone (yani iOS) kullanım kolaylığı, güvenlik ve diğer Apple ürünleriyle entegrasyonuyla bilinir.
 • Android, Google hizmetlerinin entegrasyonu, özelleştirilebilme özelliği ve daha düşük bir maliyetle ilişkilendirilmiştir.
 • Windows Telefonları daha az yaygındır, ancak Microsoft ürünleriyle entegrasyonu vurgulamakta ve belirli modellerde yüksek seviyede kamera yazılımı sunmaktadır.
 • Mümkünse, bir mağazada almak istediğiniz cihazı test etmeye çalışın. Bu denemeyi yapmak, her işletim sisteminin arayüzü ve hissi hakkında size iyi bir fikir verecektir.

Bütçenizi Belirleyin

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

iOS telefonlar (iPhone’lar), Android telefonlara göre genellikle daha pahalıdır. Telefon üreticileri arasında, Apple ve Samsung genellikle en pahalı (1500 – 5000 perakende satış fiyatı arasında değişen modeller) arasında yer alırken; HTC, LG ve Motorola daha düşük maliyetli seçenekleri mevcuttur.


Telefonlar, bir telefon operatörü sözleşmesiyle birlikte satın alındığında, genellikle sizi 2 yıllık faturalandırma ile alabilmektesiniz ve cayma durumunda ise aldığınız telefonu 24 aylık ücretlendirmeye göre ödeme yaparsınız.

İhtiyaçlarınıza Uygun Özellikleri Belirleyin

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

 • Her işletim sistemi bazı özel özelliklere sahipken, e-posta, web taraması ve haritalar gibi temel özellikler tüm sistemlerde mevcut olacaktır.
 • iOS / iPhone’un Siri, parmak izi taraması, FaceTime sohbet ve iCloud desteği gibi özel özellikleri vardır.
 • Android’de, Google Asistan, özelleştirmeye yönelik ana ekran widget’ları vardır ve üçüncü taraf uygulama yüklemelerine izin verir (yani, programları internetten indirebilir ve Play Store ekosisteminin dışına yükleyebilirsiniz). Günümüzde çoğu Android telefonun parmak izi sensörleri, resimler için bulut depolama alanı ve doküman ve bulut depolama için Google Drive kullanımını destekliyor.
 • Windows Phone, ses aktivasyonu için Cortana’yı kullanır, “Canlı Döşeme” ekranı özelleştirme özelliğine sahiptir ve Word, Excel, PowerPoint ve PDF seçeneklerini içerir.
 • Ön ve Arka Kamera özellikleri de şu an telefon seçimlerinde büyük önem taşımaktadır. Özellikle sosyal medyada çok fazla selfie çekip paylaşım yapıyorsanız, alacağınız telefonun ön kamerasını mutlaka denemeyi unutmayın. Özellikle de telefonu alacağınız yerde yani içeride değilde mutlaka gün ışığındaki performansa bakın.

Kullanmak İstediğiniz Uygulamaları Düşünün

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

 • Pek çok popüler uygulama (örneğin  Google Haritalar, MS Office ve Apple Müzik) tüm işletim sistemlerinde bulunmaktadır, ancak kendi platformlarına özel bazı uygulamalar da (ör. iMessage, Facetime ve Google Now) vardır. İstediğiniz uygulamaların erişilebilir olduğundan emin olmak için her seçenekle ilişkili uygulama mağazasını kontrol edin (Apple, Google Play, Windows).
 • Genel olarak, bir rakip uygulamanın işletim sisteminde popüler bir uygulama sunulmazsa, işlevsel olarak oldukça benzer olan alternatif bir uygulamanın var olma şansı oldukça yüksektir.
 • iOS ve Android işletim sistemli telefonlar tarihsel olarak Windows’dan daha geniş bir uygulama desteğine sahiptir.

Bir İşletim Sistemi Seçin

Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Cep telefonu alırken Android veya iOS işletim sistemi telefonlar çoğu insan için karar verici faktör kişisel tercih olacaktır. Basit bir arayüz ve güvenli bir sistem arayanlar iOS destekli iPhone’lardan hoşlanırlar, ancak daha özel seçenekler ve daha düşük maliyet arayanlar muhtemelen Android veya Windows telefonlarını tercih edecektir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.