Blog

Cep Telefonu IMEI Numarası Öğrenme

Dünyada üretilen her cep telefonunda telefona özgü ve cep telefonunun bir nevi kimlik numarası anlamına gelen IMEI numarası bulunmaktadır. IMEI numarasını aynı anda sadece bir cep telefonu kullanmaktadır. imei yani  International Mobile Equipment Identity yani uluslararası mobil cihaz kimliği anlamına gelmektedir.

IMEI numarası cep telefonları için olmassa olmaz bir unsurdur. IMEI numarası olmayan cep telefonu çalışmamaktadır. IMEI numarası neden önemlidir, IMEI Numarası Öğrenme , yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

IMEI Numarası Neden Önemlidir

Özellikle yurt dışından kaçak yolla getirilen cep telefonlarına imei çakma denilen işlem yapılmaktadır. Yukarıda ki yazımızda da belirttiğimiz gibi her cep telefonuna sadece bir imei numarası olması gerekmektedir. Yada hırsızlık ile elde edilen cep telefonlarına başka telefonların imei numarası kayıt edilmektedir.

Bu konuya değiniyoruz çünkü sıfır yada ikinci el cep telefonu alırken, aldığınız cep telefonu imei numarası cep telefonu marka ve modeline uygun olması gerekmektedir. Özellikle sıfır telefon aldığınız zaman, fatura da görünen imei ile cep telefonunuz da görünen imei numarasını birebir tutması ve marka ve modelinin tutması gerekmektedir.

Burada çok dikkatli olmalısınız. Çünkü hırsızlık ile elde edilmiş yada kaçak yollarla ülkeye sokulmuş bir cep telefonuna ait imei numarası almak isteğiniz cep telefonuna imei olarak atanmış olabilir. Peki cep telefonu imei numarası nasıl öğrenilir. 

IMEI Numarası Öğrenme

IMEI Numarası Öğrenme

Cep telefonunuz da imei numarası sorgulamak için *#06# tuşlarına sırası ile basmanız yeterlidir. Cep telefonu imei numarasının kayıtlı olup olmadığını ise E Devlet imei numarası sorgulama panelinden öğrenebilirsiniz. 

Eğer yurt dışından bir cep telefonu aldıysanız, cep telefonunuzu pasaportunuza işleyerek yasal hale getirebilirsiniz. 

PUK kodu öğrenme konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu