BlogSosyal Medya

Cep Telefonu ve Klavyede Kadın ve Erkek İşareti Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlerle bilgisayarda klavye kullanarak kadın işareti ve erkek işareti nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Günlük yaşamda kullanılan pek çok alanda ve yerde kadın ve erkek cinsiyetleri simgelerle gösterilmektedir. Bu simgeler çok eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Antik çağ dönemlerinde özellikle astrolojide bu simgeler kullanılmıştır. Bayan, kadın ve women yazısı yazmak yerine yuvarlak simge altına artı işareti konulurken, erkek, adam ve men gibi anlamları simgelemek için ise yuvarlak üzerine sağa doğru ok işareti konulmaktadır. Hem bilimde hem de günlük hayatta bu simgeler kullanılarak cinsiyet ayrımı yapılır. Bu şekilde yazı yazmadan istenilen durum anlatılabilmektedir. Bu işaretin çok yaygın olmasının aksine pek çok kişi işaretin bilgisayardan nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi değildir. Direk olarak telefonların simgeler bölümünde bulunan bu simgeler, bilgisayardan kombine halde basılan tuşlar sayesinde yapılır. Peki, bilgisayarda klavye ile kadın ve erkek işareti nasıl yapılır?

Klavye İle Kadın İşareti Yapmak

Simgede bulunan yuvarlak altına artı şekilde konulan işaret Venüs’ü simgeler. Venüs kadınlık simgesi olduğundan dolayı bu işaret tercih edilmiştir. Çünkü Venüs eski çağlarda aşkı simgelemektedir. Bu işareti yapmak için klavye üzerinde kısa yol tuşu bulunmaz ve tuşlar birlikte kombine halinde tuşlanarak simge elde edilir. Klavye üzerinde bulunan Num Lock tuşunu aktif haline getirdikten sonra, Alt tuşuna basılır ve basılı halde tutulur. Bu esnada sırası ile 1 ve 2 tuşlarına basılarak kadın simgesi elde edilmiş olacaktır. Eğer bu şekilde olmuyorsa Alt tuşuna basıldıktan sonra elinizi kaldırmadan 2640 rakamlarına tıklanır. Alt+12 = ♀

Klavye İle Erkek İşareti Yapmak

Simgede yuvarlak çizgi üzerinde sağa doğru çizilmiş bir ok bulunur. Bu simge erkek cinsiyetini temsil etmektedir. Bu simge Mars gezegenini yansıtır. Mars gezegeni erkeği temsil ettiğinden dolayı bu simge tercih edilmiştir. Çünkü mars gezegeninin ucunda ok işareti şeklinde çizgiler ve yıldızlar bulunmaktadır ve eski çağlarda savaşı temsil etmiştir. Telefonda hazır halde bulunan bu simgeleri bilgisayar tarafından da yapmak mümkündür. İşareti yapmak için Num Lock tuşunu aktif halde getirerek klavyede bulunan alt tuşuna basılır ve basılı halde tutulan bu tuş ile 1 ve 1 tuşlarına tıklanır. Alt+11 = ♂ Daha sonra erkek cinsiyeti simgesi elde edilmiş olacaktır.

İşareti Yaparken Kod Tablosundan Yararlanmak

Klavye aktif olmadığında da erkek ve kadın simgelerini yapabilmek mümkündür. Öncelikle işletim sistemine giriş yapılır. Kod tablosu açılır. Kod tablosunu açabilmek için bilgisayarın sağ alt köşesinde bulunan başlat menüsüne tıklanır. Buradan açılan tüm programlar sekmesine tıklanır. Açılan sekmeden donatılar kısmına tıklandıktan sonra sistem araçları seçilir ve karakter sekmesi açılır. Burada açılan karakter penceresinden istenilen kadın veya erkek işareti yapılabilir. Eğer işaret bulunamıyorsa, Unicode yazısının karşısındaki kutucuğa U+2640 kodu yazılır ve onay verildiği takdirde simge elde edilir.

Kadın İşareti Kopyala ♀

Erkek İşareti Kopyala ♂

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu