Blog

Cep Telefonunda İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

Bu yazımızda sizlere Cep Telefonunda İnternet Geçmişi Nasıl Silinir? Sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Bir bilgisayarın web tarayıcısı gibi, Android cihazınızın tarayıcısı da ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerinin listesini tutacaktır.

Bu, önemli web sitelerine geri dönmeyi kolaylaştırabilir, ancak utandırıcı veya potansiyel olarak tehlikeli durumlara neden olabilir. Geçmişinize bakan biri için endişeleniyorsanız veya Android cihazınızı satmayı veya bağışlamayı planlıyorsanız, tarayıcınızın geçmişini nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için aşağıdaki yönetmeleri uygulayabilirsiniz.

Tarayıcı Çeşitlerine Göre Geçmiş Temizleme

İnternet tarayıcısını açın. Android 4.0 veya daha önceki bir sürümünü kullanıyorsanız, tarayıcınıza basitçe “İnternet” adı verilir. Uygulama ayarlarını kullanarak göz atma geçmişini temizleyebilirsiniz.

Cihazınızın sağ üst köşedeki tarayıcının menü düğmesine dokunun. Bu, tarayıcınızın ayarlarıyla birlikte yeni bir pencere açacaktır. Gizlilik seçeneği bulmak için aşağı kaydırmanız gerekebilir. Bu seçeneği bulup giriş yaptıktan sonra geçmiş temizle diyerek tüm depolanmış yerleri silecektir.

Google Chrome’daki verileri temizlemek için uygulamayı çalıştırın. Tarama geçmişinin de tarayıcının içinden silinmesi gerekir. Menü düğmesine dokunun. Bu, tarayıcının sağ üst köşesinde bulunur ve dikey olarak istiflenmiş üç çubuk gibi görünür. Burada yer alan seçeneklerden geçmiş ayarlarına tıklayınız. Daha sonra en üstte yer alacak tarama verilerini temizle cümlesine tıklayarak silinmesini istediğiniz verileri veya tüm geçmişi silebilirsiniz.

Mozilla Firefox’un temizlenmesi, her tarayıcıda olduğu gibi menü düğmesine tıkladıktan sonra ayarlara girin. Açılan sekmede gizlilik yönetimi seçenekleri gelecektir. Daha sonra özel verileri temizleye dokunarak silinebilecek tüm farklı öğe türlerinin kontrol listesini görüp işaretleyerek temizleyebilirsiniz.

Kullanılan Tarayıcıların Geçmişi Kaydetmemesi

Internet tarayıcısının yanı sıra çoğu tarayıcı da özel bir pencere veya sekme çalıştırabilir. Buna Google Chrome’da Gizli Mod, Firefox’ta Özel Tarama denir. Özel bir pencerede yapılan hiçbir göz atma tarayıcı tarafından kaydedilmez.

Gizli Modu Google Chrome’da açmak için, Menü düğmesine ve ardından yeni Gizli Sekme’ye dokunun. Gizli sekme, normal bir tarama sekmesinden daha koyu bir renk olur.

Firefox’ta özel göz atmaya başlamak için, Menü düğmesine ve ardından yeni Özel Sekme’ye dokunun. Özel Mod’da olduğunuzu belirten maske logosu ile yeni bir özel sekme açılacaktır.

Geçmişi Silinmeyen Tarayıcılar Nasıl Çözülür?

Her ne kadar tarayıcılar göz atma geçmişini silmeye izin verse de bazı uygulamalar veya virüsler tarafından silinmeleri engellenebilmektedir. Bunun için geniş bir tarama yapabilir, uygulamaları tekrar kaldırıp kurabilir veya telefonu fabrika ayarlarına geri çevirebilirsiniz.

Telefonu formatlamak veya fabrika ayarlarına çevirmek, üzerindeki verilerin tümünü sileceğinden, kişilerinizin, medyanızın ve diğer önemli verilerinizin başka bir konuma yedeklenmesi gerekir. Bu işlemlerden sonra sıfırdan tarayıcıları kullanabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Cep Telefonunda İnternet Geçmişi Nasıl Silinir? Sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

instagram arama geçmişini nasıl silerim konusuna da göz atmak isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu