Blog

Cep Telefonunda IP Nasıl Değiştirilir?

Akıllı cep telefonları insanların hayatlarının merkezi haline gelmiş ve internet konusunda da pek çok işlemin bir arada yapılabileceği bir platform olarak tercih edilir bir durumda kendisine yer bulmuştur. Kullanıcıların aynı IP adresi üzerinden birden fazla işlem yapamadıkları durumlarda cep telefonunda ip nasıl değiştirilir sorusunun cevabı aranır. Bu soruya ilişkin bazı adımların Android ve IOS işletim sistemlerine sahip olan cihazlarda uygulanması gerekir.

Cep Telefonunda IP Adresini Öğrenme

Akıllı cihazlarda mevcut olarak kullanılan IP adresini öğrenebilmek için ister Android işletim sistemi olsun, ister IOS işletim sistemi olsun telefonun arama alanına gelinerek “IP adresim ne” şeklinde bir soru sorulması yeterli olacaktır. Mevcut IP adresinin değiştirilme işleminden sonra durumunu kontrol edebilmek için gerekli olacak bu işlem, kullanıcıların bilgi alabilmeleri için fayda sağlamaktadır. IP adresini cep telefonu üzerinden değiştirmek isteyenler için oldukça basit bir yöntem uygulanabilir.

Uçak Modu ile IP Değiştirme

Cep telefonlarında yer alan “Uçak Modu” devreye sokulduğu andan itibaren internet servis sağlayıcısı ve GSM ağı bağlantısı kesilmektedir. Uçak modu aktifken telefon üzerinden arama, internete bağlanma ve mesajlaşma gibi işlevlerin rafa kaldırılıyor olması IP adresinin değişebilmesi için de gerekli olan ortamı hazırlar. Akıllı cihazı uçak modundan çıkardıktan sonra kullanıcıların otomatik olarak yeni IP adresi üzerinden bağlantı kurabildikleri görülmektedir. IP adresinin değişip değişmediğini kontrol edebilmek için cihazın arama butonu kullanılabilir.

VPN ile IP Değiştirme

Akıllı cihazlar üzerinden IP değiştirebilmek için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise uygulama marketlerinde yer alan VPN uygulamalarını kullanmaktır. VPN uygulamaları her hangi bir ülkenin ağına bağlanılarak söz konusu siteye o ağ üzerinden ve o IP kullanılarak giriş yapılabilmesine olanak tanır. Bu uygulamalar günlük limitler bazında kullanılabilmektedir. Sürekli olarak IP değiştirmek isteyen kullanıcıların uygulama içerisinde aylık ya da yıllık aboneliği satın almaları ya da her bir uygulamayı tek tek indirerek ayrı sürelerde giriş yapmaları gerekir. VPN uygulamaları IP değiştirmek için en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu