Blog

Cep Telefonunda IP Nasıl Değiştirilir?

Bu gün ve yaşta, bir kişinin nerede olduğunu takip etmek hiç de zor değil. Ayrıca bir kişinin bugün nereye gittiğini, bugün ne yaptığını veya son birkaç gündür günlük rutininin ne olduğunu tam olarak takip edebilirsiniz.

Etik olmayan bilgisayar korsanlığı konusunda biraz yetenekli olmanız ve bir telefonun IP adresini nasıl bulacağınızı veya bir IP adresini değiştirmenin yollarını bilmeniz yeterlidir.

Bilgisayar korsanlığıyla veya temel etikle ilgilenmemek, bilgisayar korsanlığı yapmaktan ve diğer insanların hayatını perişan etmekle uğraşmanıza izin vermiyor mu? Bu harika ve dünyada senin gibi daha fazla insana ihtiyacımız var!

Ne yazık ki, herkes böyle düşünmüyor, özellikle bilgisayar korsanları. Bu siber suçlular, gizliliğinize veya hassas verilerinize kaldırabileceğinizden çok daha fazla zarar verebilir. IP adresinizi izleyerek tüm bunları ve çok daha fazlasını yapabilirler.

Bu tür sorunları aşmak için Android cihazlarınızda IP adresini nasıl değiştireceğinizi öğrenmeniz gerekir. Ancak önce IP adresinin ne olduğunu ve Android cihazınızın IP konumunu neden değiştirmeniz gerektiğini öğrenelim.

IP Adresinizi Başka Bir Ülkeye Nasıl Değiştirirsiniz

İPhone, Android, Mac, bilgisayar veya dizüstü bilgisayar kullanıyor olsanız da, IP adresinizi değiştirmek söz konusu olduğunda inek arkadaşlarınızı rahatsız etmenize veya nasıl kod yazacağınızı öğrenmenize gerek yok. Ev ağınızı kullanıyor olsanız bile IP adresinizi değiştirmenin üç farklı yolu vardır. 

IP adresinizi değiştirmenin en iyi üç yolu şunlardır:

1. Bir VPN veya Sanal Özel Ağ kullanın 

Bir VPN uygulaması, IP adresinizi internet servis sağlayıcınızdan ve gözetim ajanslarınızdan gizlemek için en iyi ve kesinlikle en güvenli bahsiniz olabilir. Tek yapmanız gereken VPN uygulamasını açmak, bir ülke sunucusu seçmek ve sanal olarak başka bir yere (şehir, ülke veya kıta) taşınıyorsunuz. Sadece bir dizüstü bilgisayar tıklaması uzağınızda. VPN kullanmak, Gmail veya Facebook hesabınızda oturum açmak gibidir. Tıklayın ve çevrimiçisiniz. Bir VPN’e bağlandığınızda ISS’niz faaliyetlerinizi görmese de, birkaç nadir istisna dışında çoğu ülkede, herhangi bir İSS’nin Hizmet Şartları tarafından bir VPN kullanımına tamamen izin verilir. Basit.

2. Tor Tarayıcıyı Kullanın

Tor Tarayıcı, tıpkı Google Chrome veya Opera tarayıcınız gibidir, ancak yüksek düzeyde anonimliğe sahiptir. Şirketimizdeki bazı gizlilik uzmanları, Tor tarayıcısının büyük bir hayranı değil ve gizliliğinizi rayından çıkardığını ve kırılabilir olduğunu söylüyor. Ancak sonuçta, istediğiniz kadar çevrimiçi anonim kalmak için Onion Router olarak da bilinen Tor tarayıcısını kullanabilirsiniz. Tor’un çok anonim olduğunu ve erişiminizin sınırlı olabileceğini unutmayın (tüm harici siteler de Tor’u sevmez), ancak IP adresinizi değiştirmeniz gerekiyorsa, hedefinizin size izin verdiğini varsayarak bu iyi bir seçenektir.

3. Bir Proxy Sunucusu Kullanın

Proxy sunucusu, bölge kilitli web sitelerine ve hizmetlere erişmenize yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış bir ağ geçidi gibidir (tıpkı bir VPN’nin yaptığı gibi). P2P dosyalarını yüklemek için bir proxy sunucusu da kullanabilirsiniz. Giden ve gelen internet trafiğini düzenlemenize yardımcı olan iki tür proxy sunucusu vardır: İleri proxy ve Ters proxy. Ancak, bir VPN’den farklı olarak, bir proxy sunucusu internet trafiğinizi şifrelemez veya herhangi bir çoklu cihaz uyumluluğu sunmaz.

iPhone IP Adresinizi Nasıl Değiştirirsiniz?

 1. Ayarlar’a git
 2. Şimdi Wi-Fi’ye
 3. IP adresini değiştirmek istediğiniz Wi-Fi ağının adının yanındaki bilgi simgesine dokunun .
 4. Statik sekmesine gidin.
 5. IP Adresi çubuğuna istediğiniz IP adresini girin
 6. Bu değişiklikleri kaydetmek için Wi-Fi simgesine tıklayın .

Android Telefonun IP Adresini Nasıl Değiştirirsiniz?

 1. Android Ayarlarınıza gidin
 2. Kablosuz ve Ağlar’a dokunun
 3. Wi-Fi bölümüne gidin
 4. Şu anda bağlı olduğunuz Wi-Fi ağına dokunun ve basılı tutun
 5. Ağı Değiştir’e dokunun
 6. Genişlet veya Gelişmiş seçeneklere git
 7. Androidinizin IP Adresi DHCP’sini Statik olarak değiştirin.

Android Cihazınızın IP Adresini Nasıl Bulunur (Yerel IP):

 1. Ayarlara git
 2. Aşağı kaydırın ve Telefon Hakkında’ya dokunun
 3. Şimdi, Durum’a dokunun
 4. Aşağı kaydırdığınızda Android cihazınızın hem yerel IP hem de Mac adresini göreceksiniz .

Yukarıdaki adımlarla Android’inizin yerel IP adresini öğrenebilirsiniz. Ancak, genel IP adresinizi öğrenmek istiyorsanız https://www.purevpn.com/what-is-my-ip veya https://whatismyipaddress.com/ adresinden kontrol edin. IP adresinizi veya farklı işletim sistemlerini bulmanın birden çok yolunu da öğrenebilirsiniz .

VPN ile Android’de IP Adresi ve Konumu Nasıl Değiştirilir?

 1. Her şeyden önce, PureVPN’e kaydolun .
 2. Android sürümünü indirmek için PureVPN Android uygulama sayfasını ziyaret edin .
 3. Uygulamayı Android cihazınıza yükledikten sonra uygulamayı açın ve giriş yapmak için PureVPN kimlik bilgilerinizi kullanın.
 4. İstediğiniz hedefi seçin ve bağlan’a basın.
 5. Şimdi yeni IP adresinizi ve konumunuzu kontrol etmek için https://www.purevpn.com/what-is-my-ip veya https://whatismyipaddress.com/ adresini ziyaret edin.

IP Adresi nedir?

IP adresi 32 bitlik bir sayı biçimini takip eder. Bir cihazın internete bağlandığında aldığı bir kimliktir. Aynı kimlik, ağdaki cihazlar arasında iletişim kurmak için ağda kullanılır.

Kolayca hatırladığınız web sitesi adresleri IP adreslerine dayanmaktadır. IPv4 (İnternet Protokolü sürüm 4) şu anda dünya çapında kullanılan en yaygın IP biçimidir. Bununla birlikte, önümüzdeki yıllarda, IPv6, 128 bit sayısal sistemi kullanan dünya çapında standart IP formatı haline gelecektir.

IP Adresi Türleri

Bir ağa katıldığınızda, İnternet Servis Sağlayıcınız (ISS) tarafından size bir IP adresi atanır. Bağlantı türüne veya ISS’nizin tercihine bağlı olarak, size statik bir IP adresi veya dinamik bir IP adresi atanabilir.

statik IP adres

Adından da anlaşılacağı gibi, asla değişmeyen IP adresidir. Buna özel bir IP adresi veya kişisel bir IP adresi de diyebilirsiniz.

ISS’ler, kullanıcı istemedikçe genellikle statik bir IP adresi atamaz. Oyuncular, uzaktan çalışanlar ve web sitesi sahipleri tarafından sıklıkla kullanılır.

IP adresi, belirli web hizmetlerine ve uygulamalara erişimin kilidini açmak için kişisel bir anahtar görevi görür. Örneğin, kullanıcılar herhangi bir ağdan statik bir IP kullanarak sisteme yalnızca kendilerinin erişebilmesi için web sitesi CMS’lerinde bir IP adresine izin verir (Beyaz Liste).

Artıları

 • VoIP uygulamalarının yanı sıra oyun için de güvenilirdir.
 • Uzak ağlara veya bağlantılara güvenli bir şekilde erişmek için idealdir.
 • Coğrafi konum kullanan uygulamalar ve hizmetler için harikadır.
 • Daha az kesinti yaşar.
 • Cihazların uzak cihazlarla güvenilir bir şekilde iletişim kurmasını sağlar.

Eksileri

 • Bağlantı sıfırlandığında değişmediği için kolayca izlenebilir.
 • Muadillerine göre pahalıdır.
 • Bir hizmet IP’yi engellerse, kullanıcının yeniden erişim elde etmek için IP’yi değiştirmesi gerekir.
 • Potansiyel bir güvenlik riski oluşturur.
 • Kullanıcı tarafından manuel olarak ayarlanır.

Dinamik IP Adresi

Statik bir IP adresinden farklı olarak, dinamik bir IP adresi her yeni bağlantıda veya bağlantı sıfırlandığında değişir.

Bir ISS tarafından en sık kullanılan IP adresi türlerinden biridir. Sonuçta, muadili olan statik IP’den çok daha uygun maliyetlidir. Ayrıca, IP adresi her türlü internet kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır.

Dinamik IP kullanmanın en iyi yönlerinden biri, otomatik olarak yapılandırıldığından, kullanıcının kurulumu için karmaşık adımlardan geçmesi gerekmemesidir.

Artıları

 • Statik IP adreslerinden daha ucuzdur.
 • Her yeni bağlantıda değiştiği için kullanıcıya daha iyi bir gizlilik sunar.
 • Yönlendiriciyi yeniden başlatarak herhangi bir zamanda değiştirilebilir.
 • Herhangi bir manuel kurulum işlemi gerektirmez.

Eksileri

 • Beyaz listeye alma sabit bir IP gerektirdiğinden beyaz listeye alınamaz.
 • Herhangi bir zamanda birden fazla kullanıcıyla paylaşılır.
 • Uzun süreli kesinti yaşayabilir.
 • Uzaktan erişim işlevinden yoksun olabilir.

Neden bir IP Adresini Değiştirmeniz Gerekiyor?

Yalnızca PureVPN gibi bir VPN, anonim bir IP ile IP’nizi ve konumunuzu gizlemenize yardımcı olabilir. İşte bir VPN ile deneyimleyeceğiniz avantajlar.

1) Engellenen Web Sitelerini Geçin

Bir VPN hizmeti kullanmanın en iyi avantajı, genellikle hükümet veya bir İSS tarafından konulan içerik kısıtlamalarını aşabilmenizdir. Sonuç olarak, ülkenizde çalışmayan tüm favori uygulamalarınızın veya web sitelerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

2) Verilerinizi Koruyun

Bir VPN, bir kullanıcının IP’yi maskelemesini sağlar ve 256 bit şifreleme kullanarak veri iletimini korur. Askeri düzeyde şifreleme, her türlü veri hack’ini uzak tutar ve böylece verilerinizi güvende tutar.

3) Anonim Ol

İnternet özgürlüğü bu günlerde önemli bir endişe haline geliyor. Sahte profiller kullansanız bile, herkes IP’ler aracılığıyla gerçek kimliğinizi tanımlayabilir. Bir VPN ile, konumunuzun yanı sıra IP’nizi de değiştirerek kimliğinizin kesin anonimliğini koruyabilirsiniz.

4) Tek Bir Web Sitesinde Farklı Hesaplar Oluşturun

VPN kullanmanın bir başka avantajı da, tek bir web sitesinde birden fazla profil oluşturabilmenizdir. Bazı web siteleri, IP başına yalnızca bir hesaba izin verir. Bu tür web sitelerine rastlarsanız, artık hesap kısıtlamaları konusunda endişelenmenize gerek yok.

Android Cihazınızın Neden Bir IP Adresine İhtiyacı Var?

Bir Android cihazının neden bir IP adresine ihtiyacı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz?

Evinizde, ofisinizde veya halka açık herhangi bir yerde İnternet’e bağlandığınızda, cihazınız ağa bağlı milyonlarca başka cihaz arasındadır. Ağdaki diğer cihazlarla iletişim kurmak için cihazınızın bir kimliği olmalıdır. IP adresi, cihazınızın yerel veya genel bir ağda aldığı bir kimliktir.

İnternetteki iletişim akışı paket akışları açısından çalışır. Başka bir cihaza bir paket (bilgi) gönderirsiniz, böylece onu alabilir. Ve bunu ileri geri yapıyorsun. Diğer kişinin kimliğini (IP adresi) bilmiyorsanız, bağlanamaz ve böylece herhangi bir paket gönderemezsiniz.

Benzer şekilde, Android’iniz de bir cihazdır ve bu nedenle İnternette çalışabilmesi için veri paketleri gönderip almaya başlayabilmesi için bir IP adresine sahip olması gerekir.

IP Adresine Neden Önem Vermelisiniz?

Android cihazlarda IP Adresini nasıl değiştirebileceğinizi veya gizleyebileceğinizi size öğretmeden önce, gerçek IP’nizin açığa çıkmasıyla ilgili tehlikelere hızlıca bir göz atalım.

 • Bölge Kilitli İçeriğe Erişemezsiniz : Bir ülkenin belirli çevrimiçi materyalleri kısıtlamasının birçok nedeni vardır. Sebebi ne olursa olsun, içeriği ISS’nizin atadığı IP’de engelleyerek sınırlandırırlar.
 • Siber Saldırılara Açıksınız : Bir ağda gerçek IP’nizi kullandığınızda, IP’nizi bilen herkes cihazınıza hızla bir siber saldırı başlatabilir. Bu siber saldırılar, güvenlik açıklarından gizlilik ihlallerine ve tam gelişmiş DDoS saldırılarına kadar değişebilir.
 • İfade Özgürlüğü Haklarınızı Kullanamazsınız : İfade özgürlüğü bu günlerde uygulanması zor bir şey haline geliyor. Örneğin, otoriteye karşı tartışmalı bir yorum yaparsanız, sahte bir profil kullansanız bile gerçek IP’niz üzerinden takip edilebilirsiniz.

Çözüm

Veri güvenliğiniz, çevrimiçi gizliliğiniz veya korkunç konum engellerini aşma konusunda endişeleriniz varsa, Android cihazınızın IP adresini yukarıda belirtilen adımlarla değiştirin. PureVPN ile daha önce hiç olmadığı kadar anonim bir İnternet tarama deneyiminin keyfini çıkarın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Ben denedim ve ip adresimi sorguladiğımda değişik bir ip çıkıyor. Analitik takipten sitemi tıkladım fakat başka bir ip görünüyor. Hattım Vodafone. Bir şey daha merak ediyorum. İp değişse bile cihaz bilgisi aynı örneğin mac adresi. İp değiştirmek arama motorlarini yanıltır mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu