Blog

Cep Telefonuyla Uyumanın Tehlikesi

Cep Telefonuyla Uyumanın Tehlikesi

Bilerek yada bilmeyerek telefonuyla herkes uyuyakalmıştır. Ancak Cep Telefonuyla Uyumanın Tehlikesi hakkında yeterince bilgi sahibi olanlar bundan kaçınmaktadır. Zira bilim insanları kanser ve kısırlık riskine karşı kullanıcıları uyarıyor. Telefonların yaydığı radyasyon riski sürekli tartışılan bir konu oldu. Kimileri tarafından böyle bu durumun ihmal edilebilir olduğu savunuldu. Kimileri ise bunun bir takım hayati riskler taşıdığını savundu. Bu konuda en son araştırma Kaliforniya Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldı. Buna göre cep telefonları gün içerisinde birkaç adım; uyurken ise “bir kol mesafesinde” tutuldu. Bulgular kesin olmamakla birlikte kısırlık, kanser ya da zihinsel problemler yaşanmıştır. Bunun kaynağının düşük frekanslı radyo sinyalleri olduğu düşünülüyor.

Cep Telefonuyla Uyumanın Tehlikesi

Araştırmanın Diğer Sonuçları

Pek çok ülkede yapılan araştırmalarda telefonunu uzun süre cebinde taşıyan erkeklerin en az sperm hücresine sahip olduğu da araştırmayı yapan Dr. Devra Davis tarafından ortaya konulmuştur. Bu da cep telefonuyla uyumanın tehlikesi konusunda ciddi bir veridir. Sağlık örgütleri bu konuda tatmin olmasa da potansiyel tehlikeye bakılacak olursa her zaman ihtiyatlı olmada fayda var. Cep telefonları bazı SAR rakamları açıklayarak bu konuda kullanıcıları uyarmaktadır. Specific Absorbation Rate olarak kısaltılan bu terim ne kadar radyoaktiviteye maruz kalındığının bir göstergesidir. Türkçeye Özgül Emilim Oranı olarak çevrilmiştir. Başka bir anlatımla SAR, vücut tarafından soğurulan enerjinin miktarının ölçümü için kullanılan bir değerdir.

SAR Değeri ve Telefonla Uyuma

Cep Telefonuyla Uyumanın Tehlikesi

SAR değeri vücudumuzun radyo frekans enerjisine maruz kalan bölgesinin enerjinin “kaynağına” olan uzaklığı ile ölçülür. Kimileri kulaklık kullanarak kimileri de “handsfree” yaparak bu sorundan sıyrılmak istese de bu pratikte her zaman mümkün olamayabiliyor. Güvenli SAR değeri 1.00 olarak değerlendirilmektedir. Kimi “sertifika toplulukları” ve uluslararası standartlar bu değerin 2.00’a kadar çıkmasına müsaade etmektedir. Dokularda ısı ve sürekli titreşim yaptıran yüksek miktarda radyo frekans enerjisine maruz kalınması, ya da cep telefonuyla uyumanın tehlikesi kanser ve kısırlık tehdidi doğurmaktadır. Beyin tümörü riski, hafıza zayıflaması, kulak çınlaması, hamilelerde embriyonun zarar görmesi, kan hücrelerinin bozulması da diğer riskler arasında sayılmaktadır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı