Blog

Chrome Eklentiler Nasıl Kullanılır?

Chrome dünyada en yaygın kullanılan internet tarayıcılarından birisidir. Google tarafından 2008 de kullanılma açılan bu tarayıcı daha sonra sahip olduğu sade tasarım ve hızlı çalışması tarafından kullanıcılar tarafından benimsenerek alternatiflerinin önüne geçti. Chrome yaygın kullanıma ulaşması ile beraber en çok beğenilen özelliği olan eklenti özelliğini de kullanıma sundu. Bu özellik sayesinde internet tarayıcısı hali hazırda olmayan birçok ekstra özellik kazanıyor ve bu özellikler ile çok daha işlevsel bir hale gelebiliyordu. Günümüzde hala yaygın olarak kullanılan bu eklentiler chrome2u tercih edenler tarafından sevilerek kullanılmaktadır. Peki, eklenti tam olarak nedir? Chrome eklentiler nasıl kullanılır? Chrome eklentileri kullanmak için hangi ayarlar gereklidir?

Eklenti Nedir?

Dijital dünyada son zamanlarda oldukça adından söz ettiren eklenti sözcüğü hali hazırda o özelliğe sahip olmayan bir uygulamaya ek uygulamalar ve yardımcı programlar vasıtası ile farklı özelliklerin eklenmesidir. Bu eklentiler internet tarayıcılarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Tarayıcının sahip olmadığı sözlük, ekran görüntüsü alma ya da hava durumunu gösterme gibi birçok farklı özelliği sunmasını sağlar.

Chrome Eklentiler Nasıl Yüklenir?

Chrome’a eklenti yüklemek için öncelikle sağ üstte bulunan üç çizgiye basılarak oradan “diğer araçlar” içerisinde ki “uzantılar” seçeneğine basılır. Burada açılan sayfa üzerinde sol altta bulunan daha fazla uzantı edinin seçeneğine basılarak uzantı ya da eklenti marketine gidilir. Bu market üzerinden editörlerin seçtiği ek uzantı uygulamalarına göz atabilir ya da arama seçeneği ile ihtiyacınıza göre uzantı aratabilirsiniz.

Chrome Eklentileri Etkinleştirme ve Ayarlar

Chrome uzantılarını etkinleştirmek için uzantı yükleme sayfasını açarken kullandığımız diğer araçlar sekmesinde ki uzantılar butonuna basılır. Burada bilgisayarımızın tarayıcısında ki yüklü olan chrome eklentileri yer almaktadır. Buradan eklentilerin adının altında yer alan kaydırma butonu ile bir eklentiyi aktif edebilir ya da tamamen pasif hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda buradan eklenti isimlerinin altında ki yerde bulunana gelişmiş ayarlar seçeneğine tıklayarak eklenti için genel ayarları seçebilirsiniz.

Chrome Eklentileri Nasıl Kullanılır?

Chrome eklentilerini kullanmak için aktif ettiğiniz eklentinin özelliğini bilmek gerekir. Çünkü her eklenti kendine ait farklı özelliklere ve uygulamaya sahiptir. Eklentiler aktif olduktan sonra adres çubuğunun sağ tarafında simge olarak görünmeye başlar. Buradan eklentilerin üzerine tıklayarak her eklentinin kendi menüsüne ulaşabilir buradan eklentinin kendi özel ayarlarını yapabilirsiniz. Aynı zamanda örnek olarak mesela bir ekran görüntüsü alma eklentisi ise buradan komutları yönetebilir ve eklentinin uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Eklentilerin eğer adres çubuğunun sağ tarafında görünmesini istemiyorsanız eklentiyi pasif hale getirebilirsiniz ya da adres çubuğunun sağ tarafında bulunan simgeye farenin sağ tuşu ile tıkladığınızda bulunan menüden butonu gizle seçeneğine tıklayarak eklentinin pasif olmasa da adres çubuğunun yanında görünmesini engelleyebilirsiniz. Eklentileri kaldırmak için ise yine uzantılar menüsü üzerinden gelinen ekrandan eklentilerin bilgisayarınızdan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu