Blog

Chrome ERR_NAME_NOT_RESOLVED Hatası Çözümü

Chrome ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatası her cihazda bazı dönemlerde karşılaşılan tarayıcı hatalarından biridir. Günümüzde en çok kullanılan Chrome tarayıcısında meydana gelen bu hata yüzünden belirli veya tüm web sitelerine erişmeniz engellenebilir. Ve böyle bir sorunla karşılaşmanız halinde uygulayabileceğiniz çözüm yöntemlerini araştırmanız gerekir. Bizler de bu içeriğimizde ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatası nedir ve nasıl çözülür sorularına yanıt vereceğiz.

Chrome ERR_NAME_NOT_RESOLVED Hatası

Chrome ERR_NAME_NOT_RESOLVED Hatası akıllı telefon, tablet veya bilgisayar fark etmeksizin her cihazda Chrome uygulamasında karşılaşılabilen bir hatadır. Bazı zamanlarda gelip geçici bir hata olsa da bazı durumlarda uzun süre boyunca sorunun üstesinden gelinemez. Ayrıca yalnızca istenilen bir web sitesine veya tüm web sitelerine erişim problemi yaşamanız mümkündür. Eğer sorun tek bir sitesinden ötürü kaynaklanıyorsa bile çözüm yöntemlerini incelemenizde fayda var.

ERR_NAME_NOT_RESOLVED Hatası Nasıl Çözülür?

Bu hata ile karşılaştıysanız öncelikle biraz beklemeniz gerekiyor. Çünkü bu sorun genellikle kısa süreliğine gerçekleşiyor ve kendi kendine çözülebiliyor. Fakat uzun zamandır aynı hata ile karşılaşıyorsanız ve kendiliğinden çözülmüyorsa aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri uygulamanızı tavsiye ederiz. Tüm yöntemleri uygulamanız halinde sorununuz kalıcı olarak çözülecektir.

ERR_NAME_NOT_RESOLVED Hatası Nasıl Çözülür?
ERR_NAME_NOT_RESOLVED Hatası Nasıl Çözülür?

Bilgisayarınızı ve Modemi Yeniden Başlatın

Problemi geçici sebeplerden ötürü görüyorsanız, ilk olarak yapmanız gereken cihazınızı ve internetinizi yeniden başlatmak olmalıdır. Böylece geçici bir problem ile karşı karşıyaysanız hızlıca sorununuz çözülmüş olacaktır. Öncelikle hatayı aldığınız cihazı yeniden başlatın ve daha sonrasında bağlı olduğunuz internet ağını yeniden başlatın. Eğer sorun çözülmüyorsa cihazınızla başka bir ağa bağlanarak sorunun giderilip giderilmediğini deneyin. Sorununuz başka bir ağa bağlandığınızda çözülüyorsa internet sağlayıcınız ile iletişime geçebilirsiniz. Fakat sorununuz halen devam ediyorsa diğer çözüm yöntemlerini uygulamanızda fayda var.

Chrome Geçmişini, Çerezleri ve Önbelleği Temizleyin

Öncelikli olarak yapmanız gereken Chrome tarayıcısının içerisindeki ayarları kontrol etmek ve gerekirse bazı değişkenleri sıfırlamaktır. Bu işleme geçmişi temizlemek, önbelleği temizlemek gibi işlemler de dahildir. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Chrome uygulaması ayarlarına girin.
  • “Tarama Verilerini Temizle” sekmesini bulun ve tıklayın.
  • “Tarama Geçmişi”, “Çerezler ve Diğer Site Verileri” ve “Önbelleğe alınan resimler ve dosyalar” seçeneklerini seçerek “Verileri Temizle” butonuna tıklayın.

Böylece Chrome ayarlarındaki belli başlı verileri temizlemiş olursunuz. Böylece sorununuzun üstesinden gelebilirsiniz. Bu yöntemi uyguladıktan sonra Chrome tarayıcısını kapatıp açmayı unutmayın.

DNS Ayarlarınızı Temizleyin

Bilgisayarınızda bu hata ile karşılaşıyorsanız DNS ayarlarınızda sorun meydana gelmiş olabilir. Birkaç komut ve komut istemi yardımıyla DNS ayarlarınızı temizleyebilir ve sağlıklı bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemle ayrıca internetinizi de hızlandırabilirsiniz. DNS Ayarlarınızı temizlemek için CMD ekranına girmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki adımları uygulayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

  • Win + R tuşlarına aynı anda basarak çalıştır ekranını açın.
  • Açılan ekrana “cmd” yazın ve enter tuşuna basın.
  • Gelecek olan CMD ekranına sırasıyla aşağıdaki kodları yazın ve işlemlerin tamamlanmasını bekleyin.
  • “netsh winsock reset”
  • “ipconfig /flushdns
  • “ipconfig /registerdns

Daha sonra bu ekranı kapatabilirsiniz. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken CMD ekranının yönetici olarak çalıştırılması gerektiğidir. Aksi taktide komutlar çalışmayacaktır. Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatarak web sitelerine girip girmediğinizi deneyebilirsiniz.

DNS Ayarlarınızı Temizleyin
DNS Ayarlarınızı Temizleyin

Chrome İçinden DNS Temizleyin

Chrome tarayıcısının içerisinde gizli bir adres yardımıyla tüm DNS ayarlarınızı temizleyebilirsiniz. Bu butona tıklayarak Chrome uygulamasını neredeyse fabrika ayarlarına geri döndürürsünüz. Bu yüzden işlemi gerçekleştirmeden önce tarayıcı üzerinde bulunan bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Daha sonrasında aşağıdaki adresi tarayıcı site kısmına yazarak enter tuşuna basın.

  • chrome://net-internals/#dns

Açılan sayfada yalnızca bir buton göreceksiniz. Burada bulunan “Clear Host Cache” butonuna tıklayın ve herhangi bir uyarıyla karşılaşırsanız onay verin. Daha sonrasında Chrome uygulamasını kapatıp tekrar açın ve hatanın giderilip giderilmediğini kontrol edin. Verilerinizi yedeklemek için Chrome Şifreleri Dışa ve İçe Aktarma başlıklı içeriğimizi incelemenizi öneririz.

Chrome Uygulamasını Tekrar Yükleyin

Eğer tüm yöntemler hiçbir işe yaramıyorsa ve sorununuzun internet kaynaklı olmadığını da biliyorsanız Chrome uygulamasını tamamen silin ve tekrar yüklemeyi deneyin. Eğer sorun tarayıcı içerisindeki ayarlardan kaynaklanıyorsa, yeniden yükleme işleminden sonra sorununuz tamamen çözülmüş olacaktır. Chrome uygulamasını buradan tekrar indirebilirsiniz.

Umarız içeriğimiz sayesinde Chrome ERR_NAME_NOT_RESOLVED hatasının ne anlama geldiğini ve nasıl çözüldüğünü öğrenmişsinizdir. En kısa süre içerisinde bu hatadan kurtulmanızı ve bir daha karşılaşmamanızı dileriz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu