Kapat
Chrome Site İzolasyonu Nedir
İnternet 168 views 0

Chrome Site İzolasyonu Nedir

Chrome Site İzolasyonu Nedir

Herkes son zamanlarda yapılan değişikliklerden sonra chrome site izolasyonu nedir sorusuna bir cevap bulma arayışına girmiş bulunmakta. Teknoloji ilerledikçe gün boyunca bunun faydaları kadar zararları ile de tanışıyoruz. Birçok virüs ve zararlı yazılım teknolojinin nimetlerinden faydalanarak bilgisayarlarımıza çok daha kolay ulaşabilir hale geliyor. Üstelik biz kullanıcılar kullandığımız bilgisayarların ya da arama motorlarının geliştirdiği koruma sistemleri sayesinde bu zararlı yazılımların çok az bir bölümünün farkına varıyoruz. Bu zararları yazılımlar her zaman bilgisayarınıza ciddi zararlar vermez. Fakat buna rağmen, internette geçirdiğiniz zamanın verimini azaltır ve keyifli zaman geçirmenizi engellemiş olur. Bunun sonucunda da istediğiniz bilgiye geç ulaşmış olur ve fazladan uğraşmak zorunda kalırsınız. Bunu engellemek için Chrome, yeni sürümünde sekmeler arası bağlantıyı kopararak daha verimli ve keyifli bir internet deneyimi sunuyor.

Keyifli İnternet

Bu yenilikten sonra internet deneyimimizin nasıl değiştireceğini anlamamız için chrome site izolasyonu nedir konusunda akıllardaki soru işaretlerini kaldırmamız gerekiyor. Öncelikle bu yenilik ile gelen temel değişim sekmeler konusunda yaşanıyor. Önceden bir sekmedeki herhangi bir bağlantıya tıkladığımızda bizi yönlendirdiği diğer sekmede bir sorun yaşanırsa bu diğer sekmeleri de etkiliyor, bütün olarak chrome uygulaması duruyor, böylece diğer sekmelerde yaptığımız işlemler de yarım kalıyordu. Ancak bu değişiklikten sonra yaşanan sorun yalnızca o sekmeyi ilgilendirecek ve diğer sekmelerdeki işlemler aynen devam edecektir. Bu da internet deneyimini daha keyifli bir hale getirecektir.


Nasıl Aktive Edilir

Oldukça faydalı olan bu yenilik yeni sürümden sonra otomatik olarak tüm bilgisayarlarda aktif hale getirilmedi. Bu nedenle chrome site izolasyonu nedir diyorsak yapılacak en doğru iş bunu aktif hale getirmek ve kendi deneyimimizi yaşamak. Yapılması oldukça basit olan bu işlem için öncelikle;

  • Chrome arama motorunda arama bölümüne “chrome://flags” yazıp sayfaya girdikten sonra
  • Bu sayfada site izolasyonu seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için Klavyenizde CTRL+F tuşlarına sırası ile basınız.
  • Sağ üst köşede sayfa içi arama çubuğu çıkacaktır, buraya “Strict site isolation” yazınız ve ENTER tuşuna basınız.
  • Sayfada ilgili yeri sizin için bulacaktır. Karşınıza Çıkan yeri “Enabled” yapıp chrome’u tekrar başlat sekmesine basınız.

Chrome site izolasyonu

Bu uygulama bilgisayarınızın eskisine oranla daha fazla RAM harcamasına neden olsa da bu ciddi bir yavaşlığa neden olmayacaktır ve bunun yanında internette geçirdiğiniz vakti daha verimli bir hale getirecektir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.