Blog

Chrome’da “Medya Yüklenemedi” Hatasını Düzeltmenin 12 Yolu

Belirli bir web sitesini açarken, bir görüntüyü oluştururken veya bir videoyu oynatırken tarayıcıların zaman zaman durması alışılmadık bir durum değildir. Chrome tarayıcısında video oynatma sırasında görülebilen yaygın bir hata ” Sunucu veya ağ başarısız olduğu veya biçim desteklenmediği için medya yüklenemedi ” şeklindedir.

Hata, videoyu izlemeye çalıştığınız web sitesinden değil, tarayıcınızdan kaynaklanmaktadır. Burada, aynı sorunu yaşıyorsanız sorunu çözmek için kullanabileceğiniz düzeltmelerin bir listesini derledik.

1. İnternet Sorunlarını Eleyin

İlk olarak, internet sorunlarını ekarte edin. Çalışıp çalışmadığını görmek için aynı tarayıcıda başka bir şey oynatmayı deneyin. Suçlunun internet olduğu durumlarda, yönlendiriciyi yeniden başlatmak, interneti yeniden bağlamak veya önemli bağlantı sorunları için ISP ile iletişime geçmek sorunu çözecektir.

İnternet sorunu olmadığında ve yalnızca bir web sayfasında meydana geldiğinde aşağıdaki düzeltmeleri uygulamaya başlayın.

2. Sunucu Sorunlarını Ele Alın

Hata, oynatmakta olduğunuz videonun barındırıldığı sunucudaki bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle, bu olasılığı dışlamalısınız.

Bunun için cihazınızda farklı bir tarayıcı açın ve videoyu orada oynatın. Video oynatılamazsa, bunun yerine (eğer varsa) başka bir cihazda oynatmayı deneyebilirsiniz. Diğer tarayıcılarda ve cihazlarda aynı hatayla karşılaşırsanız, büyük olasılıkla sunucu tarafında bir sorundur.

Sunucuyla ilgili sorunlar hakkında yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bu nedenle, sorun çözülene kadar beklemeniz gerekecek.

3. Web Sayfasını Yenileyin

Bu hatayı gördüğünüz web sayfasını yenileyin. Videoyu yeniledikten sonra yeni bir başlangıç ​​yapın. Web sayfasını yeniledikten ve videoyu yeniden başlattıktan sonra hata devam ederse, daha ciddi olabilir ve daha fazla araştırma gerektirebilir. Bu durumda düzeltmelerin geri kalanıyla devam edin.

4. DNS Sunucunuzu Değiştirin

ISS’nizden kaynaklanan kısıtlamalar nedeniyle “medya yüklenemedi” hatasıyla da karşılaşabilirsiniz. Yöneticilerin kısıtlamalar getirmiş olabileceği bir kütüphanede veya kolejde Wi-Fi kullanıyorsanız, bunun olması daha olasıdır.

Bu olasılığı ortadan kaldırmak için DNS sunucunuzu değiştirmeniz gerekir. Windows çalıştıran bir cihaz kullanıyorsanız, Windows 11’de DNS sunucularını değiştirmek kolaydır . Ve macOS kullanıcıları, DNS ayarlarını bir Mac’te olduğu kadar kolay bir şekilde değiştirebilirler.

5. Chrome’u güncelleyin

Eski bir tarayıcı genellikle söz konusu soruna yol açabilir. Sonuç olarak, Chrome otomatik güncelleme ayarını devre dışı bırakırsanız, bu ayarı etkinleştirmenin ve tarayıcınızı manuel olarak güncellemenin zamanı gelmiş olabilir.

 1. Tarayıcınızın güncellenip güncellenmediğinden emin değilseniz, Chrome’un sağ üst köşesindeki üç dikey noktayı tıklayın.
 2. Yardım > Google Chrome Hakkında seçeneğine gidin .
 3. Tarayıcı, otomatik güncellemeler kapatılmadan güncellenmezse, mevcut güncellemeleri otomatik olarak arar ve kendisini en son sürüme günceller.
 4. Aynı sorunun tekrar oluşmasını önlemek için Chrome otomatik güncellemelerini etkinleştirin. Chrome zaten en son sürümdeyse, “Chrome güncel” şeklinde bir mesaj görürsünüz .

Mesaj, eski Chrome’un soruna neden olmadığını garanti eder. Bir sonraki adım, web sayfasındaki videoya bir VPN kullanarak erişip erişmediğinizi kontrol etmek olacaktır.

6. VPN’inizi Devre Dışı Bırakın veya Etkinleştirin

VPN’ler gizliliğinizi korusa da bazen tarama deneyiminizi engelleyebilir. Bu nedenle, tarayıcınızda VPN etkinken videoya erişiyorsanız, onu devre dışı bırakın. Bu düzeltme aynı zamanda tam tersi şekilde de çalışır, böylece daha önce kullanmadıysanız bir VPN kullanarak videoya erişebilirsiniz.

Bazen, belirli ortam yerleşimlerine erişim belirli konumlardan kısıtlanır. Bir VPN bağlantısı kullanmak bu olasılığı ortadan kaldıracaktır. VPN’yi devre dışı bırakmak veya etkinleştirmek sorunu çözemezse, tarayıcının önbelleğini ve geçmişini temizleme zamanı gelmiştir.

7. Tarayıcınızın Önbelleğini ve Geçmişini Temizleyin

Önbelleğe alınan veriler, önceki ziyaretten bazı yerinde öğeleri depolayarak web sayfalarının yüklenmesini hızlandırır. Ancak, kontrol edilmediğinde birikir ve tarayıcı performansını olumsuz etkiler. Bu nedenle, önbellek çıkarımını önlemek için önbelleği temizlemek zorunludur.

Chrome’un önbelleğini ve geçmişini temizlemek için şu adımları izleyin:

 1. Chrome’un Geçmiş sayfasını açmak için CTRL + H tuşlarına basın .
 2. Sol kenar çubuğundaki Tarama verilerini temizle seçeneğine tıklayın .
 3. Tarama geçmişi, Çerezler ve diğer site verileri ve Önbelleğe alınan resimler ve dosyalar kutularını işaretleyin .
 4. Verileri temizle düğmesine basın .

Diğer tarayıcılardaki geçmişi de benzer şekilde temizlemek mümkündür . Temizledikten sonra, web sayfasındaki videoya tekrar erişin. Hata devam ediyor mu? Öyleyse, bir sonraki adım reklam engelleyicileri devre dışı bırakmaktır.

8. Profile Özgü Sorunları Kontrol Edin

Bazı durumlarda sorun, tarayıcı profilinize özgü olabilir. Bunu ortadan kaldırmak için videoyu Gizli pencerede oynatmayı deneyin.

Bir Gizli pencere açmak için, Chrome’un sağ üst köşesindeki üç dikey noktayı ve ardından Yeni Gizli pencere’yi tıklayın . Ardından, aynı web sitesini ziyaret edin ve videoyu oynatın.

Video bu kez başarılı bir şekilde oynatılırsa bu, sorunun profile özgü olduğunu gösterir. Bu nedenle, tarayıcınızda başka bir profille oturum açın ve videoyu tekrar oynatın.

Yeni profilinizde herhangi bir hata ile karşılaşmıyorsanız eski profilinizi terk edip kalıcı olarak yeni profilinize geçiş yapmalısınız. Ancak, profiller arasında geçiş yapmak veya Gizli pencere kullanmak yardımcı olmazsa, sonraki düzeltmeyi uygulamayı deneyin.

9. Reklam Engelleyici Uzantılarını Devre Dışı Bırakın

Reklam engelleyici uzantılar, sitenin komut dosyasına doğrudan müdahale ederek web sitelerindeki reklamları engeller. Bu tür müdahaleler ayrıca bazı site içeriğinin düzgün yüklenmemesine veya <video> etiketi gibi HTML etiketlerinin çalışmasını engellemesine neden olarak tartıştığımız hataya neden olabilir. Bu tür uzantıların geçici olarak devre dışı bırakılması sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

Bir reklam engelleyici uzantısını devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

 1. Sağ üst köşedeki üç dikey noktayı tıklayın .
 2. Diğer araçlar > Uzantılar’a gidin .
 3. Yüklü uzantılarda reklam engelleyici uzantıları bulun.
 4. Uzantıyı devre dışı bırakmak için düğmeyi kullanın veya Chrome’dan kaldırmak için Kaldır’a basın.

Reklam engelleyici uzantılarını devre dışı bırakmak sorunu çözmezse, tarayıcı sıfırlaması yapmanız gerekir.

10. Videoyu İndirin

Düzeltmelerden hiçbiri işinize yaramadıysa oynatmada sorun yaşadığınız videoyu indirmeyi düşünmelisiniz. Birçok video indirici, kullanıcıların web sitelerinden video indirmesine izin verir. Bunlardan birini seçin ve videoyu indirmeyi deneyin.

Bu alternatif ile videoyu indirdikten sonra izleyebilirsiniz. Ancak, gömülü bir videoyu her izlemek istediğinizde videoları indirmekten kaçınmak istiyorsanız, temel nedeni düzeltmelisiniz. Bunu başarmak için kalan düzeltmeleri uygulamaya devam edin.

11. Chrome’u Sıfırla

Yukarıdaki düzeltmelerin hiçbiri işe yaramazsa en iyisi Chrome’u sıfırlamaktır. Şimdiye kadar ayarlarda yaptığınız tüm değişiklikleri geri alacak ve bunları özelleştirmenin soruna neden olma olasılığını ortadan kaldıracaktır. Ancak, tüm özelleştirmeleri geri alacaktır, bu nedenle tarayıcıyı sıfırdan kurmaya başlamanız gerekecek. Sıfırlamadan önce bu riskin farkında olun.

Chrome’u sıfırlamak için şu adımları izleyin:

 1. Sağ üst köşedeki üç dikey noktayı tıklayın .
 2. Ayarlar’a gidin .
 3. Sol kenar çubuğunda, Gelişmiş açılır menüsünü tıklayın.
 4. Sıfırla ve temizle düğmesine tıklayın .
 5. Ayarları orijinal varsayılan değerlerine geri yükle seçeneğine tıklayın .
 6. Ardından Ayarları sıfırla’yı tıklayın .

Tarayıcıyı sıfırlamak işe yaramazsa, son çare olarak tarayıcıyı sıfırdan yeniden yüklemeyi düşünün.

12. Chrome’u yeniden yükleyin

Tarayıcının sıfırlanması ona yeni bir başlangıç ​​sağlasa da, yeniden yüklemek hem tarayıcı hem de işletim sistemi tarafında kısıtlama olasılığını ortadan kaldıracaktır. Ancak bunu yapmadan önce, düzgün bir şekilde kaldırın.

Windows’ta Chrome’u kaldırmak için şu adımları izleyin:

 1. Windows Ayarları uygulamasını açın.
 2. Uygulamalar bölümüne gidin .
 3. Uygulamalar ve özellikler ayarlarında , arama kutusuna Chrome yazın.
 4. Üzerine tıklayın ve Kaldır’a basın .

Chrome’u macOS’tan kaldırmak biraz farklı adımlar gerektirir, ancak bir o kadar da kolaydır.

Chrome’u kaldırdıktan sonra, tarayıcının yeni bir kopyasını alın ve yeniden yükleyin. Yeni bir yeniden yükleme büyük olasılıkla sorunu çözecek ve tarayıcınızın performansını bir bütün olarak iyileştirecektir.

Hatayı Hala Çözemediniz mi?

Umarız tarayıcı sorununu çözersiniz ve bu düzeltmelerle oynatmaya çalıştığınız videoyu izlersiniz. Sorun giderme adımlarından hiçbiri sorunu çözmediyse, son çare olarak başka bir tarayıcıya geçmeyi düşünün. Web sayfasının videosu farklı bir tarayıcıda düzgün çalışıyorsa Chrome’dan kalıcı olarak geçiş yapmayı düşünebilirsiniz.

admin

Teknoloji ve sosyal medya alanlarında araştırma yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu