Reklam Alanı
İnternet 74 views 1

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Bugün (29 Ekim 2017) Cumhuriyet Bayramının 94. yıl dönümünü daha büyük bir heyecan ve mutluluk içinde kutlayacağız. 94 yıl önceki inanç ve bağlılıkla, hep birlikte kutlu bir bayram coşkusunu yaşıyoruz.

Bugün; bize hükmeden, bizi tutsak etmeye çalışan kuvvetlere bütün dünyanın gözü önünde meydan okuduğumuz Milli Mücadele’nin bağımsız bir Cumhuriyetle taçlandığı günün yıldönümüdür.

Yıl 1919… Anadolu taşıyla toprağıyla kan ağlıyor. Anadolu insanında bir sessizlik, bir durgunluk… Elde hiçbir şey yok; ne top ne tüfek ne de derli toplu bir kuvvet…Yara derin, şartlar ağır. Anadolu insanı her şeyini yitirmiş ama umudunu yitirmemiş. Bunca yoksulluğa rağmen bu millet her şeyi yapabilirdi. Yeter ki kendine bir ışık bulsun. İşte bu ışık 16 Mayıs 1919’da bir ecel teknesine binerek Karadeniz’e açılır. 1919’da Samsun ufuklarında doğan bu güneş, dalga dalga tüm Anadolu’ya yayılır.

Anadolu’dur bu, teslim olur mu düşmana? Bu topraklar bin yıllık kardeşliğe alışıktır da teslimiyete, tutsaklığa alışmamıştır. Her yanı destan kokan bu topraklarda henüz son destan yazılmamıştı.

Bir heyecan kaplıyor Anadoluyu. Küreklerden, kazmalardan yapıyor silahlarını. Bir mücadele başlıyor. Ölüm kalım mücadelesi bu. Herkes sarı saçlı, mavi gözlü bir kumandanın peşinde dişiyle, tırnağıyla canıyla, kanıyla katılıyor bu mücadeleye. Herkeste aynı inanç, aynı duygu, aynı söz: “Ya İstiklal Ya ölüm!”

Bizi tutsak etmek isteyen güçler başarılı olamadı; çünkü Anadolu, elleri nasırlaşmış, yüreği tunçlaşmış, vatan vatan diye erkeğinin yanında kundaktaki çocuğu ile cepheden cepheye koşan anaların yurdudur. Çünkü Anadolu; özgürlük için kanlarını düşünmeden dökenlerin, canlarını hiçe sayanların, düşmanın topuna, güllesine göğsünü siper edenlerin yurdudur. Bu yüce ruhla başlayan mücadelede Anadolu Türklüğü büyük bir zafer, büyük bir destan yazdı tarihe.

Tarih 29 Ekim 1923’ü gösterdiği gün ilan edildi Cumhuriyet. Türkiye Cumhuriyeti, eşsiz kahraman Atatürk’ün Türk ulusu ile gerçekleştirdiği en seçkin eseridir. 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Ulusumuzun geleceğinin gençlerin elinde olacağını bilen Atatürk, “Gençler! Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak olan sizlersiniz.” demişti. Bu nedenle bizler Atatürk gibi yüce bir dehanın önderliğinde yetişen ve bugünlere kavuşan mutlu bir ulusun nesliyiz. Işığımızı, ve gücünüzü Atatürk’ten almaktayız. Atatürk kadar çalışkan,ve onun kadar vatan ve millet sevgisi ile dolu olmalı yüreklerimiz.

Büyük milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutlar, başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Onun kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyor, teknozum ekibi olarak saygılarımızı sunuyoruz.
Bayramımız kutlu olsun.

Makalemiz Kadirli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Tarih Öğretmeni Dural Yakın tarafından kaleme alınmıştır. 

“CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN” üzerine 1 yorum

  1. Anonim dedi ki:

    Elinize sağlık, 29 Ekimle ilgili çok güzel bir makale

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.